Domov AUTO - MOTO Dakar 2022: Svitko skončil na 12. mieste

Dakar 2022: Svitko skončil na 12. mieste

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil na 44. ročníku Rely Dakar konečné dvanáste miesto. Top výsledkami Svitka na tohtoročnom Dakare sú tri siedme miesta.

Slovenský jazdec dosiahol najhorší celkový výsledok od roku 2019, keď z rely odstúpil po ôsmej etape. Napriek tomu vyjadril s tohtoročným účinkovaním na Dakare spokojnosť.

„Účinkovanie na tohtoročnom Dakare považujem za jedno z najlepších v kariére. V minulosti som dosiahol aj lepšie výsledky, teraz mi však chýbalo trochu šťastia,“ uviedol najúspešnejší slovenský motocyklový jazdec na nedeľnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Mnoho problémov

Jeho účasť na legendárnych púštnych pretekoch, ktoré sa konali od 2. do 14. januára, poznačili aj mnohé problémy. Okrem technických to boli i zdravotné – slovenský jazdec sa v decembri nakazil koronavírusom a nemohol tak absolvovať plánovanú prípravu v Dubaji. V prvej etape samotnej rely havaroval a podľa vlastných slov si myslel, že preňho skončila:

„Veľkú časť prípravy som venoval kondičke, tá je pri zvládaní náročného terénu a pádoch dôležitá. Na pokazenú prevodovku alebo zlomený rám sa pripraviť nedá.“ V Saudskej Arábii to preňho dlho vyzeralo na umiestnenie v najlepšej desiatke, v ktorej konkuroval továrenským jazdcom.

V 9. etape však dostal 15-minútovú penalizáciu za výmenu motora a z prvej desiatky vypadol. „V deviatej etape ma zradila technika, od jej polovice mi začala vynechávať prevodovka a aj keď som prišiel do cieľa, musel som meniť motor,“ vysvetlil Svitko. Dodal, že súťaž je čím ďalej, tým vyrovnanejšia:

„Už to nie je len o dobrodružstve ako pred dvadsiatimi rokmi. Dnes je to maratón v šprinte. Keď som skončil v roku 2016 celkovo druhý, strácal som na víťaza 39 minút, tento rok ma 15-minútová penalizácia pripravila o päť pozícií.“

Južná Amerika mu vyhovuje viac

Stratu na konkurentov pripisuje aj rozdielnym prírodným podmienkam a zázemiu, ktoré má s malým tímom slabšie: „Na Slovensku môžem jazdiť každý deň, ale proti mne stoja továrenskí jazdci, ktorí idú päť púštnych po­dujatí za rok a je náročné s nimi držať krok,“ uviedol bezprostredne po tlačovej konferencii.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Šport v roku 2022

Okrem toho priznal, že mu viac vyhovovala rozmanitosť juhoamerických trás, než arabská púšť: „Osobne sa mi viac páčilo v Južnej Amerike. Nebola to len púšť, ale aj zeleň, štrk a riečištia, to mi vyhovovalo. V Saudskej Arábii je to najmä o rýchlosti, čo je rozdiel oproti tunajším endurám.“

Práve v v Južnej Amerike dosiahol Svitko aj svoje najlepšie umiestnenie vôbec. Počas edície v roku 2016 so štartom aj cieľom v Buenos Aires zaknihoval aj svoje jediné etapové víťazstvo a skončil celkovo druhý.

max, TASR, foto: FB  • Rely Dakar: Svitko opäť v Top 10

    Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko sa na prestížnej Rely Dakar 2021 umiestnil v …
Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii AUTO - MOTO
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

F1: Verstappen zvíťazil na premiérovej VC Miami

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull triumfoval na premiérovej Veľkej cene Miami, piaty…