Domov INÉ Zimné športy Ďalšie „nedorozumenie“ v slovenskom lyžovaní

Ďalšie „nedorozumenie“ v slovenskom lyžovaní

Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) vydala minulý piatok tlačovú správu, že minister školstva vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling uznal, že rezort v konaní voči nej pochybil a celú záležitosť vrátil odboru komunikácie, pracovisku pre komunikáciu s verejnosťou na nové prerokovanie a rozhodnutie. Ministerstvo to však poprelo.

Po tom, ako sa koncom minulého roka vyostrili spory medzi vedením SLA a viacerými jej dovtedajšími členmi, sa MŠVVaŠ SR rozhodlo kontroverzie v slovenskom lyžovaní riešiť podporou novovznikajúceho Zväzu slovenského lyžovania (ZSL).

Ministerstvo následne odobralo štatút národného športového zväzu SLA a niektoré jeho kompetencie, medzi nimi prihlasovanie športovcov na súťaže, toto prevzal Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV). Vedenie SLA však nesúhlasí s odôvodnením týchto krokov, keďže podľa asociácie nie je pravda, že z nej odišla väčšina športovcov.

Ministerstvo malo zrušiť rozhodnutie

Podľa tlačovej správy SLA ministerstvo v konaní voči nej nepostupovalo v súlade so zákonom. SLA žiadala 11. decembra 2020 o informácie a „listinné dôkazy potvrdzujúce oprávnenosť konania štátneho tajomníka Ivana Husára, ako aj konanie Petra Dedíka, generálneho riaditeľa povereného riadením sekcie športu“.

Tvrdí, že odpovede na otázky ani požadované podklady nedostala, a podala odvolanie, po ktorom minister zrušil rozhodnutie rezortu, odboru komunikácie, pracoviska pre komunikáciu s verejnosťou z 23. decembra 2020.

„Slovenská lyžiarska asociácia a najmä naši športovci sú dlhodobo poškodzovaní protizákonným konaním štátneho tajomníka Ivana Husára a sekcie športu MŠVVaŠ pod vedením Petra Dedíka.

Je smutné, že sme museli o pomoc opakovane požiadať samotného ministra, aby sa touto záležitosťou zaoberal. Napriek tomu veríme v zákonné vyriešenie celej kauzy, ktoré potvrdzuje týmto svojím rozhodnutím,“ konštatuje prezident SLA Ivan Ivanič.

Výmena stanovísk

Ešte v ten deň však vydal stanovisko reagujúce na SLA aj rezort školstva. V ňom sa ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR dištancovalo od textu tlačovej správy SLA a zároveň informovalo, že zvažuje právne kroky.

„Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR sa dištancuje od textu tlačovej správy Slovenskej lyžiarskej asociácie, ktorá je nesprávna a zavádzajúca. Navyše, právnici rezortu školstva posudzujú formu komunikácie SLA a zvažujú právne kroky,“ znelo stanovisko ministerstva.

Na to opäť zareagovala SLA, ktorá sa vyjadrila, že stanovisku ministerstva nerozumie. „Slovenská lyžiarska asociácia nerozumie včerajšej reakcii ministerstva na publikovanú tlačovú správu.

V dokumente od ministra Gröhlinga je jasne uvedené a v tlačovej správe citované jeho rozhodnutie,“ píše sa v sobotnom stanovisku SLA, kde asociácia dodáva: „Slovenská lyžiarska asociácia právne kroky nezvažuje. SLA právne kroky už PODNIKLA.“

sam, TASR, foto: TASR/Jaroslav NovákNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…