Domov INÉ ROZHOVORY Dominika Nestarcová začala úplne nový život

Dominika Nestarcová začala úplne nový život

Dominika Nestarcová a Natália Dubovcová

Plážové volejbalistky Natália Dubovcová s Dominikou Nestarcovou patrili na Slovensku medzi najlepšie hráčky. Postupne sa dokázali presadiť  aj na medzinárodnom poli. Medzi ich najväčšie úspechy patrí štvrté miesto na finálovom turnaji majstrovstiev Európy v rakúskom Klagenfurte.

Vylepšili tak svoje dovtedajšie maximum, ktorým bola na ME 9. priečka. Na gradslamoch sa im podarilo trikrát obsadiť  tretie miesto. Bolo to v poľskom Olsztyne (2016), v nórskom Stavangeri (2014) a v Long Beach (2014). Ich spolupráca sa skončila po siedmich rokoch, keď sa im nepodarilo prebojovať  na olympijské hry do Ria.

Ako ste sa dostali k plážovému volejbalu?

V Pezinku som sa venovala volejbalu od žiačok až po juniorky. Sedem rokov som hrala extraligu za ženy. K plážovému volejbalu som sa dostala náhodou, keď mojej kamarátke ochorela parťáčka.

Na akademických majstrovstvách Slovenska si ma všimol reprezentačný tréner Petr Šafář a potom som reprezentovala Slovensko na ME do 23 rokov. To sme vždy trénovali dva mesiace pred podujatím. Profesionálne to začalo až potom, keď ma oslovil Natáliin otec a od roku 2009 sme začali spolu hrať.

Aké boli začiatky?

Trénovali sme v halách v Dúbravke aj na Patrónke. V lete sme sa dostali aj von. Na prvých turnajoch sme boli nasadené ako posledné a vždy sme dostali najsilnejšieho súpera, väčšinou Brazílčanky.

Vedeli sme, že to bude veľmi ťažké. Bez bodov sme veľakrát cestovali len na prvé kolo kvalifikácie. Neskôr sme sa však prebojovali do prvého kola a potom prišli aj lepšie výsledky.

Kedy prišli prvé úspechy?

V roku 2011 sa nám podarilo na Open turnaji v Nórsku prebojovať do hlavnej súťaže. A o rok v Ríme sa nám konečne podarilo dostať do hlavnej súťaže Grand Slamu. Podarilo sa nám zdolať štvrté nasadené Rusky.

Potom ešte aj Austrálčanky, ktoré potom štartovali na OH v Londýne. Dostali sme sa do povedomia a na turnajoch sme dokázali svoje umiestnenia obhajovať. Vzápätí sme vybojovali aj piate miesto vo Švajčiarsku.

Súboj o tretie miesto na ME v Klagenfurte bude dlho mrzieť?

V súboji s Poľkami sme si vybrali slabšiu chvíľu. A dočkali sa nemilého paradoxu. S párom Kolosiňská – Brzosteková sme odohrali počas posledných dvoch rokov päť zápasov. Každý z nich sme vyhrali.

Ten najdôležitejší sme však nezvládli. Zakaždým išlo o veľmi vyrovnané stretnutia, viackrát sa rozhodovalo až v tajbrejku, ktorý sme dotiahli do úspešného konca. O to viac ma mrzí, že práve duel o medailu sme prehrali.

Ako spomínate na tretie miesta v Olsztyne a v Long Beach?

DOminika Nestarcová s Natáliou Dubovcovou

V Poľsku sme začali veľmi zle v skupine, ale potom sme postupne zdolali nasadené jednotky turnaja, potom štvorky a päťky (všetky štartovali na OH v Riu). V semifinále nestačili na druhú nasadenú brazílsku dvojicu Larissa Francová­‑Maestriniová, Talita Da Rocha Antunesová a podľahli jej 0:2.

V súboji o 3. miesto sme zdolali iné Brazílčanky Eduarda Santosová­‑Lisboová, Elize Secomandiová­‑Maiová 2:0 (20, 14). Víťazstvo nad brazílskym párom je vždy veľmi cenné.

Na Grand Slame v americkom Long Beach sme zdolali v zápase o 3. miesto španielsku dvojicu Liliana Fernandezová a Elsa Baquerizová 2:1 (19, -12, 13). Mali sme obrovskú radosť, pretože skončiť na štvrtom mieste po takomto výbornom turnaji by bolo nepríjemné. Tešili sme sa o to viac, že sme Španielky zdolali prvýkrát v kariére.

Kde ste sa najlepšie cítili?

Mám rada teplo, nie je nič príjemné, keď počas zápasu prší a hrá sa na mokrom piesku. V Haagu nám zase veľmi fúkalo, takže loptu sme nemohli pustiť z ruky. Dobre sa nám hralo v Nórsku, Poľsku, Taliansku, ale aj v Los Angeles.

Tam sme mali aj veľa fanúšikov. Navyše sme tam zažili množstvo zážitkov. Dokázali sme svoje štarty vylepšovať. Z deviateho miesta prvý rok sme ďalší skončili piate a na tretí rok bronzové. Veľa sme pochodili, no na výlete sme boli len jedenkrát na expo v Šanghaji. Po turnaji ani pred ním času nebolo.

Napríklad v Los Angeles bolo 32 stupňov a teplo, tvrdý piesok a potom sme išli do Poľska, kde bolo len 12 stupňov, hlboký piesok a zima. Takže sme sa museli prispôsobiť podmienkam.

Ako hodnotíte kariéru?

Vždy to môže byť lepšie. Veľa mi ten šport dal. Sto percente spokojná nie som. Nedostali sme sa na olympiádu, takže to skončilo smutne, rozchodom. Ideme obe ďalej, ja som začala úplne nový život.

Dominika Nestarcová

Čo ste potom chceli robiť?

Myslela som si, že pôjdem pozrieť sestru do Austrália a najlepšiu kamarátku do Dubaja a ocina do Álp. Väčšina športovcov si neuvedomuje, že čím viac bude odkladať zaradenie do pracovného života, tak to bude ťažšie.

No prišla ponuka od SOV na marketingu, ktorú som prijala. Ľudí na SOV som poznala, takže som to mala ľahšie. Dostala som na starosť aj nadáciu. Teraz rozbiehame nové projekty. Som rada, že som mohla zostať pri športe.

Neuvažovali ste nad tým, že by ste ešte hrali plážový volejbal?

Chcela by som ešte hrať, no problém je nájsť spoluhráčku a potom aj financie. Bola som aj na dvoch operáciách zápästia. Musela som sa realizovať v inej sfére.
Nechávam však túto otázku otvorenú.

A čo trénerstvo?

Volejbalové určite nie. V plážovom volejbale by sa mali robiť na Slovensku kempy pre deti, takže keby niekto potreboval pomôcť, rada sa pridám. Môžem niekomu poradiť, ale hráčovi, ktorý už vie hrať volejbal.

Ja som bola volejbalový samorast, takže učiť niekoho od úplných začiatkov by som si netrúfla.

Dominika Nestarcová

narodená: 12. 12. 1984 v Bratislave
Výška/váha: 178 cm/65 kg
šport: plážový volejbal
Najväčšie úspechy:
6-násobná majsterka Slovenska (2009, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015),
4. miesto na ME v Klagenfurte 2015, 3. miesto na Grand Slame v Stavangeri 2014,
3. miesto na Grand Slame v Long Beach 2014,

3. miesto na Grand Slame v Olsztyne 2016

Juraj Valko, foto: SITA

Tento článok je súčasťou najnovšieho vydania týždenníka ŠPORT žurnál

ŠPORT žurnál 13

Ak sa Vám týždenník ŠPORT žurnál páči a chcete nám pomôcť ho rozvíjať, objednajte si predplatné:

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ROZHOVORY
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Michalovič a Radosová opäť Volejbalistami roka

Víťazmi ankety Niké Volejbalista roka sa rovnako ako vlani stali Peter Michalovič a Nikola…