Domov FUTBAL Dušan Radolský: Slovenskí sokolíci obstáli na ME na výbornú

Dušan Radolský: Slovenskí sokolíci obstáli na ME na výbornú

Majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov pozorne sledoval aj uznávaný tréner Dušan Radolský, ktorý pred 17 rokmi prvý raz s mladou slovenskou reprezentáciou postúpil na kontinentálny šampionát a získal s ňou krásne štvrté miesto.

Po skončení základých skupín sme sa s Dušanom Radolským porozprávali o vystúpení slovenskej reprezentácie a o doterajšom priebehu ME.

Ako hodnotíte výkony slovenskej reprezentácie v základnej skupine A?

Víťazstvo nad Poľskom sa zrodilo po kvalitnej hre, najmä do prestávky, hoci nám vôbec nevyšiel vstup do zápasu. Najväčší rozdiel bol však vo výkone brankárov, náš Adrián Chovan si skvele zastal svoje miesto, zatiaľ čo súperov prepadol.

Niektoré polčasy nám nevyšli podľa predstáv, iné zasa boli super. V súboji s Anglickom sme odohrali výborné prvé dejstvo. V druhom sme sa dopustili niekoľkých chýb, za čo nás Albión potrestal dvomi gólmi.

Proti Švédsku sme podali najlepší výkon na šampionáte, sústredený od začiatku do konca. Využili sme, že súper nebol v ideálnom psychickom rozpoložení, lebo v prvom zápase proti Anglicku nedal gól z pokutového kopu a proti Poľsku inkasoval gól z bielej značky.

Celkovo sme však obstáli na výbornú, v ťažkej a vyrovnanej skupine je zisk šiestich bodov odmenou za kvalitu a vynaložené úsilie.

Hoci naše mužstvo napokon nepostúpilo do semifinále ME, za predvedené výkony si zaslúži veľké uznanie…

Konkurencia v tejto vekovej kategórii je veľká. Na ME pribudli ďalšie mužstvá, naše bolo príjemným osviežením turnaja. V každom zápase hralo na víťazstvo, príťažlivým ofenzívnym prejavom si získalo veľa priaznivcov.

Čo vás ešte na hre slovenských sokolíkov upútalo?

Osobitnú zmienku si zaslúži náš realizačný tím a jeho šéf Pavel Hapal. V našej hre je totiž pečať bývalého uznávaného trénera Karla Brücknera, ktorý v minulosti trénoval aj Hapala.

Jeho krajan nemení zostavu a veľký dôraz kladie na zahrávanie štandardných situácií, keď z nich sme dali jednu tretinu gólov.

Výborne riešime aj defenzívne štandardky, priestorovo si tiež veľmi dobre počíname, to je to typické na čo v minulosti kládol veľký dôraz Karel Brückner, po ktorom som prevzal v roku 1994 taktovku v Olomouci.

Samozrejme, našu hru zdobí aktívna hra a tiež sa mi páči, že jednu tretinu našich gólov dali krajní obrancovia. K nim sa pridali aj stredopoliari, takže góly dokážu strieľať viacerí hráči.

Pred začiatkom ME sa hovorilo o tom, že Slovensko by mohlo byť čiernym koňom turnaja. Nakoniec sa tak aj stalo…

Toto mužstvo je už dlhší čas pokope, stabilnými výkonmi ukazuje, akú má vnútornú silu. Realizačný tím má všetko plne pod kontrolou, nerieši žiadne problémy v kabíne, chlapci sú súdržní, preto tak dobre hrajú a preto dosahujú také priaznivé výsledky.

Je pre toto mužstvo výhodou, že v ňom sú hráči, ktorí sa už etabovali aj v seniorskej reprezentácii?

Samozrejme, vždy to musí byť výhoda, keď si hráči už zahrali aj za seniorskú reprezentáciu. Spolupráca trénera „áčka“ Jána Kozáka s Pavlom Hapalom je iste na úrovni, vždy sa dokážu dohodnúť, aby to bolo na prospech reprezentácie.

A našou najväčšou výhodou sú legionári, v tomto tíme je ich trinásť, priniesli kvalitu a skúsenosti.

V čom je najväčší rozdiel medzi vašim tímom z roku 2000 a týmto súčasným?

Mužstvo z roku 2000 bolo zložené z najlepších domácich hráčov. Bolo to preto, lebo v tom čase sme mali kvalitnú najvyššiu súťaž. Splnili sme veľký cieľ a tým bola účasť na OH.

Stále si však myslím, že tento úspech ostal na Slovensku nedocenený. V súčasnom tíme je mix legionárov a domácich hráčov, všetci sa navzájom veľmi dobre dopĺňajú.

ME do 21 rokov sleduje 150 skautov, kto vás z mladých hráčov zatiaľ najviac upútal?

Na šampionáte hrá veľa dobrých mladých hráčov a Viacerí z nich majú pred sebou veľkú budúcnosť. V každej skupine boli minimálne dve výborné mužstvá, do semifinále však postúpili iba štyri, čo je škoda pre futbal.

Keďže ME sa nehrajú v asociačnom termíne, nielen Slovensku, ale aj ďalším tímom chýbajú niektorí najlepší hráči…

My sme nemali Dudu, ktorý aj tak v poslednom polroku málo hrával, citeľnejšie straty zaznamenali napríklad Angličania, ktorým chýbali esá Marcus Rashford z Manchestru United či duo z Tottenhamu Hotspur – Dele Alli, Eric Dier. Ale aj bez nich vyhrali svoju skupinu.

Španielsko si postup na šampionát vybojovalo až v play­‑off, ale ako prvé postúpilo do semifinále a podľa predvedených výkonov je asi najväčším favoritom na zisk titulu majstra Európy…

Súhlasím, Španielsko hrá vo veľkej pohode, lenže na takomto ťažkom a rýchlom turnaji môže prísť na každé mužstvo slabšia chvíľka. Ak by sme postúpili do semifinále, narazili by sme práve na Španielsko.

V semifinále si však už súpera nevyberiete, na takéhoto súpera sa môžeme iba tešiť.

Aký je váš názor na nový model s 12-timi mužstvami?

Poviem otvorene, nepáči sa mi. Viac sa mi pozdával záverečný turnaj s ôsmimi mužstvami, vtedy na ME hrali najsilnejšie mužstvá. Domáci Poliaci skončili veľmi zle, to voľakedy nebolo.

Model s tromi skupinami sa mi tiež nepozdáva, lepší by bol potom so štyrmi skupinami, z ktorých by do štvrťfinále postúpili prvé dve mužstvá.

Milan Valko, foto: SITA

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál 23

ŠPORT žurnál 23

Predplaťte sa ŠPORT žurnál a nevynechajte už ani jedno číslo. Všetko podstatné zo športu vám prináša ŠPORT žurnál!

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Lewandowski chce odísť z Bayernu

Poľský futbalista Robert Lewandowski definitívne nepredĺži kontrakt s Bayernom Mníchov, kt…