Domov FUTBAL EKL si zahrá Žilina extraligová ostáva Senica

EKL si zahrá Žilina extraligová ostáva Senica

Minulý týždeň sa rozhodlo o tom, že trojicu našich zástupcov v európskych pohárových súťažiach doplní Žilina i o tom, že najvyššia slovenská futbalová súťaž sa opäť bude hrať v Senici. Žilinčania vyhrali play­-off o EKL, Senica bola zas v barážovom dvojzápase lepšia ako strieborný tím druhej najvyššej súťaže.

Play­-off o miestenku do novovzniknutej Európskej konferenčnej ligy (EKL) si zahrali tímy na štvrtom až siedmom mieste fortunaligovej tabuľky.

O postupujúcom rozhodlo predĺženie

V prvom semifinále si štvrtá Žilina poradila so siedmou Sereďou 4:2, keď o svojom triumfe rozhodli Šošoni už v prvom polčase, ktorý vyhrali 3:0. V druhom semifinále prelomili futbalisti Zlatých Moraviec smolu z posledných kôl Fortuna ligy, keď nedokázali zvíťaziť v piatich dueloch po sebe, pričom štyri z nich prehrali.

Trenčín, ktorý tiež neoplýval top formou, zdolali dvomi gólmi zo začiatku druhého polčasu. Vo finále play­‑off začali lepšie hráči Zlatých Moraviec, ktorí v 23. minúte vyhrávali už 2:0. Šialený záver prvého polčasu, v ktorom dostali Žilinčania k dispozícii dve penalty, rozhodol o tom, že sa do šatní pôjde za nerozhodného stavu.

Tento pretrval až do záverečného hvizdu, a tak sa pod Dubňom predlžovalo. Najlepšieho strelca ligovej sezóny Kurminowskeho nahradil v 91. minúte Jibril a bol to práve on, kto napokon o 10 minút neskôr rozhodol o tom, že v Európe budú Slovensko reprezentovať práve Žilinčania.

Spoločne s Trnavčanmi tak budú bojovať v prvom predkole EKL, vicemajstrovská Dunajská Streda začne v druhom predkole a šampión Slovan Bratislava sa predstaví v prvom predkole Ligy majstrov.

Senica ostáva fortunaligová

Po poslednom kole nadstavbovej časti Fortuna ligy predposledná Senica musela o extraligovú príslušnosť v budúcej sezóne bojovať v baráži. Do nej postúpili v druhej lige druhí futbalisti Dukly Banská Bystrica. A súboj to bol vyrovnaný.

V prvom zápase, ktorý sa hral vo Zvolene, vyhrávali hostia na začiatku druhého polčasu už 2:0, no v 63. minúte domáci znížili na 1:2. Vyrovnať sa im už nepodarilo a do odvety tak vstupovali lepšie Fortunaligisti.

Senica sa ujala vedenia aj v domácom zápase. Banská Bystrica však dokázala vyrovnať, no gól prišiel až v samom závere a Banskobystričanom už neostal čas na zdramatizovanie barážového dvojzápasu.

Senica tak bude aj v novej sezóne pokračovať medzi elitou. S tou sa lúči Nitra, ktorá si však nezahrá ani v druhej lige, keďže pre finančné problémy jej nebola udelená licencia. Z druhej ligy postúpil prvýkrát v histórii do najvyššej súťaže Liptovský Mikuláš.

sam, foto: facebook