Domov HOKEJ Ernest Bokroš: Sila dvadsiatky bude v ofenzíve, pridať musia obrancovia

Ernest Bokroš: Sila dvadsiatky bude v ofenzíve, pridať musia obrancovia

Generálny manažér reprezentácií Slovenska Miroslav Šatan oficiálne predstavil nových trénerov v mládežníckych kategóriách. Dvadsiatku aj naďalej povedie Ernest Bokroš.

Osemnástku bude trénovať Norbert Javorčík, sedemnástku Ján Lipiansky, šestnástku Viliam Čacho a pätnástku Radoslav Hecl. Opäť v najťažšej pozícii bude Ernest Bokroš, ktorý má na vrchol sezóny iba štyri mesiace.

Na turnaji Summer Challenge sme skončili na treťom mieste, keď sme zdolali iba Nemecko. Prevláda spokojnosť?

Celý turnaj sme sa snažili hrať ofenzívny, útočný hokej s podporou obrancov. Žiaľ, sám som si myslel, že z tohto hokeja viac vyťažíme. Myslím si, že chlapci hrali dobre, len efektivita nebola na patričnej úrovni.

Máme veľa vecí, ktoré potrebujeme zlepšiť, ale to je prirodzené, keďže hráči prišli z rôznych klubov a líg, a tak istý čas potrvá, kým im vštepíme našu identitu, ktorou sa chceme prezentovať.

Aké poznatky ste získali?

Bol som rád, že som mohol vidieť hráčov na tomto turnaji. Spokojný môžem byť najmä s útočnou hrou. Horšie to bude s obrancami, kde musíme zabrať.

Dlho sa nevedelo, kto bude trénerom a otázne bolo aj pokračovanie projektu. Veľa chlapcov nám odchádza do zahraničia, takže som rád, že štartovali na tomto turnaji.

Najprv ste povedali v marci, že skončíte. Čo sa potom stalo?

Je pravdou, že som mal iné plány. Moje predstavy sa však nenaplnili. Bol som voľný a keď ma oslovil Miro Šatan, tak som to prijal. Mňa táto práca napĺňala a bavila, takže uvidíme ako to dopadne.

Pochválili ste víziu spojenej trénerskej spolupráce. Môže byť spolupráca aj dlhodobejšia?

Vítam túto spoluprácu, skúsenosti sa nedajú naučiť. Určite mám čo odovzdať chalanom. Ja som mal šťastie, že som mal dlhodobú dôveru.

Zmluvu mám do apríla 2018. Dnes tréneri nemôžu dlhodobo plánovať. Aj pán Javorčík urobil zmenu. V tejto chvíli neviem povedať, čo bude o rok.

Na turnaji ste mali všetkých hráčov?

Nemal som tam všetkých, štartovať mohlo iba dvadsať hráčov. Vďaka projektu si môžeme vyskúšať ďalších hráčov. Nebol tam napríklad Fehérváry, ale on o svojich kvalitách dávno presvedčil.

Hovorili ste, že na nás čakajú najťažšie MS. Budú nejaké zmeny v príprave?

Nebudeme mať žiadnu prípravu, hneď nabehneme na extraligové a prvoligové zápasy. Pred začiatkom absolvujeme tri prípravné zápasy. Máme mesiac a pol sklz.

O štyri mesiace sú MS, takže máme čo robiť. Stále tvrdím, že MS do 20 rokov sú najťažšie, lebo prichádzajú na tento šampionát najlepší hráči. Pri áčku chýba 30 až 40 percent hráčov.

Mohol by byť tím silnejší?

Máme viac chlapcov, ktorí by sa mohli presadzovať v útočnej fáze. My tréneri sme odkázaní na ročník. Tento by mohol byť vydarenejší.

Prijali ste rozloženie zodpovednosti za nomináciu?

Som rád, že si všetci sadneme a spoločne rozhodneme. Keď som oznámil nomináciu, tak som bol celé tri dni nepriateľom Slovenska.

Rodičia väčšinou hádžu vinu na trénerov a nepriznajú si, že ich potomok nemal na zápase požadovanú výkonnosť.

Potom sa nedá hádzať vina na jedného trénera. Slovo do nominácie povedia aj skauti, ktorí vidia všetky medzinárodné stretnutia.

Hovorili ste, že naša sila bude v útoku, takže sa zameráte na defenzívu?

Dvadsiatka môže hrať defenzívne, ale aj moderný útočný hokej. Niektorí ľudia hokeju nerozumejú.

Keď mám Bučeka a Studeniča, keďže obaja sú dobrí v ofenzíve, tak musím ostatných pripraviť na defenzívu. Viem za tie roky, ako si mám chlapcov pripraviť na rôzne herné situácie.

Budú dve celé päťky zo zahraničia?

Je pravdou, že veľa hráčov nám odišlo do zahraničia. Teraz sú na rade hráči, ktorí budú doma. Určite do novembra zlepšia svoju výkonnosť. Je viac ako pravdepodobné, že to tak bude.

Máme silu v útoku. Budete pripravovať tím na defenzívu?

V zápasoch si musíme vyskúšať všetky situácie. Dvadsiatka vie hrať útočne, ale aj dobre v defenzíve.

Ste zástancom centralizovanej prípravy?

Dvadsiatka sú najťažšie MS. Keďže 20 má najkratšiu prípravu, bez centralizovanej prípravy by to bolo veľmi ťažké.

Musíme pripraviť hráčov, ktorí hrajú doma juniorskú, alebo dorasteneckú súťaž na mužský hokej na svetovej úrovni Dnes sa touto cestou vydali aj Česko, Bielorusko, či Poľsko.

Na majstrovstvách sveta sa stretneme s Kanadou, USA, Fínsko a Dánskom. Je to najťažšia skupina za posledné roky?

Súhlasím s týmto názorom. Ak by sme sa však prebojovali do štvrťfinále, tak sa vyhneme silným zámorským tímom a môžeme prekvapiť.

Juraj Valko, foto: SITA

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 29, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

Chcete viac? Predplaťte si ŠPORT žurnál Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slovenskí hokejisti vydolovali z prvých zápasov len tri body

Slovensko malo po prvých štyroch dueloch na hokejových majstrovstvách sveta v Helsinkách v…