Domov AUTO - MOTO F1: Bottas triumfoval na VC Turecka

F1: Bottas triumfoval na VC Turecka

Fínsky jazdec F1 z tímu Mercedes Valtteri Bottas triumfoval na Veľkej cene Turecka, 16. podujatí seriálu F1. Za ním prišli do cieľa Holanďan Max Verstappen a Mexičan Sergio Pérez z Red Bullu. Verstappen sa dostal na čelo seriálu pred Lewisa Hamiltona, ktorý skončil piaty.

Pre 32-ročného Bottasa to bolo prvé víťazstvo v sezóne, celkovo 10. v kariére a prvé od VC Ruska 2020. Zavŕšil ním úspešný víkend, keďže aj vďaka penalizácii tímového kolegu Hamiltona, ktorý vymenil motor, odštartoval z pole position.

Bottas, ale aj pretekári tesne za ním, si po štarte postrážili svoje pozície. Poradie bolo dlho bez zásadných zmien až na Hamiltona, ktorý sa postupne posúval z 11. miesta na štarte.

V 35. kole sa Brit dostal pred Péreza, ten ho však v zaujímavom súboji v zákrutách zdržal a vyťažil z toho jeho tímový kolega. Verstappen prezul v 37. kole a na trať sa vrátil pred Hamiltonom.

Následne prezulo viacero pretekárov vrátane Bottasa, ktorý sa na trať vrátil tesne za dočasným lídrom Leclercom. Ten prezul až v 48. kole. Desať kôl pred koncom bolo poradie Bottas – Verstappen – Hamilton.

V 51. kole prezul Hamilton, po návrate na trať bol na 5. mieste za Pérezom. Túto pozíciu si už nevylepšil a poradie sa nezmenilo ani na popredných pozíciách.

„Cítim sa vynikajúco, som späť. Dnes bolo náročné správne odhadnúť stratégiu. Na trati bola prakticky iba jedna ideálna stopa. My sme dnes minimalizovali straty, ktoré sme mali po výmene motora,“ povedal víťaz VC Turecka Bottas.

Na čelo priebežného poradia sa posunul Verstappen, ktorý v Turecku získal o 8 bodov viac než doterajší líder Hamilton a má pred ním šesťbodový náskok. Do konca sezóny 2021 ostáva ešte 6 podujatí. Nasledujúce preteky F1 sú na programe 24. októbra v USA.

max, TASR, foto: TASR/APNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii AUTO - MOTO
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

F1: Verstappen zvíťazil na premiérovej VC Miami

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull triumfoval na premiérovej Veľkej cene Miami, piaty…