Domov AUTO - MOTO F1: Perez ovládol VC v Singapure

F1: Perez ovládol VC v Singapure

Mexický pretekár Sergio Perez vyhral nedeľnú VC Singapuru seriálu F1. Pilot Red Bullu sa najlepšie vyrovnal s premenlivými podmienkami a v skrátenej dĺžke pretekov triumfoval pred Charlesom Leclercom a Carlosom Sainzom na Ferrari. Holanďan Max Verstappen, ktorý mohol v Singapure obhájiť majstrovský titul, skončil siedmy. Jeho stíhaciu jazdu spomalila chyba po druhom výjazde bezpečnostného vozidla.

F1 sa vrátila na ázijský mestský okruh po troch rokoch a preteky poznačili daždivé podmienky, havárie a poruchy. Do cieľa prišlo len 14 pilotov.

Hneď na štarte sa dostal do vedenia Perez, keď potrestal pomalú reakciu Leclerca. V nasledujúcich kolách si udržiaval mierny náskok a preteky onedlho poznačila kolízia medzi Latifim a Kuan­‑jümom, ktorá spôsobila prvý výjazd bezpečnostného vozidla.

Po jeho odchode sa pokračovalo vo vlažnom tempe. Sériu zmätkov začala krátko pred polovicou pretekov porucha monopostu Alpine, Alonsov voz spôsobil virtuálny safety car.

V bariére následne skončil Albon na Williamse a porucha vyradila aj druhý Alpine, v ktorom sedel Ocon. Chyby neobišli ani Hamiltona, ktorý sa prepadol zo štvrtého na deviate miesto, a Verstappena.

Ten po druhom odchode bezpečnostného vozidla prebrzdil pri obiehaní Norrisa a v jednej chvíli bol mimo bodovanej desiatky. Na obhajobu titulu by na mestskej trati potreboval víťazstvo a určitú dávku šťastia v podobe nízkeho umiestnenia svojich konkurentov.

Krátko po polovici začalo byť jasné, že absolvovanie 61 kôl by prekročilo dvojhodinový časový limit. Mexičan Perez v závere odolal tlaku Leclerca.

Tridsaťdvaročný pilot Red Bullu získal štvrtý triumf v kariére a spolu s Leclercom si udržali matematickú šancu na zisk titulu.

„Môj najlepší výkon v kariére, záverečné kolo bolo naozaj intenzívne. Stále mám šancu na titul, no myslím si, že Max to v Japonsku získa. Bude to pekné pre Hondu,“ tešil sa Perez.

Komisári prešetrovali dodatočne jeho jazdu za bezpečnostným vozidlom – Mexičan neudržal počas výjazdu safety car maximálnu vzdialenosť a dostal 5-sekundovú penalizáciu. Na výsledkoch to však nič nezmenilo, keďže pôvodne mal v cieli na Leclerca náskok 7,595 sekundy.

red, TASR, foto: facebookNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii AUTO - MOTO
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

F1: Vestappen obhájil titul

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Japonska, osemnástom poduj…