Domov AUTO - MOTO F1: Vestappen obhájil titul

F1: Vestappen obhájil titul

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Japonska, osemnástom podujatí seriálu F1. Ako druhý prišiel do cieľa Monačan Charles Leclerc na Ferrari, no ten dostal za manéver v záverečnom kole penalizáciu, po ktorej ho predbehol Verstappenov tímový kolega Mexičan Sergio Pérez.

Z pole position, svojej piatej v sezóne, odštartoval Verstappen, ktorý mohol v Japonsku v predstihu spečatiť obhajobu titulu.

Ten by mu zaručilo víťazstvo zvýraznené o bod navyše za najrýchlejšie kolo, prípadne akékoľvek umiestnenie, na ktorom by získal o 8 bodov viac než Leclerc a o 6 viac než Pérez.

Dážď i žeriav na trati

Verstappen si štart postrážil, keď úspešne čelil ataku Leclerca. Plány absolvovať 53 súťažných kôl od začiatku narušil dážď. Už v úvode vyšiel z trate Sainz a po silnom náraze skončil.

Pohonná jednotka zradila Albona a nepríjemný moment zažil aj Gasly, ktorému vošiel do cesty žeriav. Riaditeľstvo pretekov vyvesilo červené vlajky v reakcii na hustý dážď.

Pretekári odstavili monoposty a zamierili do paddocku. Komisári následne viackrát posunuli reštart pretekov. K reštartu pretekov došlo po prestávke, ktorá trvala približne 2.15 h.

Monoposty vyšli na trať za safety carom Bernda Maylandera. V tom momente ostávalo do vypršania časového limitu pretekov 40 minút. Trať bola naďalej mokrá, no s predpokladom postupného vysychania.

Ako prvý prezul na intermediálky Vettel, ktorý okamžite dosiahol najrýchlejšie kolo. V boxoch ho nasledovala väčšina pretekárov. Prezul aj Verstappen, ktorý postupne zvyšoval náskok na Leclerca.

Trať postupne vysychala a jazdci predviedli viacero predbiehacích manévrov. V poslednom kole zaujal súboj o 2. miesto, ktorý napokon dopadol lepšie pre Leclerca, ktorý odolal útoku Péreza.

Monačanovi však hrozila penalizácia za manéver v poslednom kole. Tá sa krátko po pretekoch stala realitou, Leclerc si vo výsledkoch pretekov vymenil pozíciu s Pérezom a aj vďaka tomu mohol Verstappen oslavovať druhý majstrovský titul v kariére.

„Po tom, čo som prešiel cieľom, som sa tešil z víťazstva, takže vôbec som nečakal, že z toho bude aj titul. Prvý titul bol pre mňa emotívnejší, tento je krásny. Mám zvláštne pocity, ani neviem čo povedať.

Moje emócie sú rozporuplné. Ďakujem však každému, kto mi pomohol k titulu. Máme skvelý tím a víťazstvo je zaslúžené,“ tešil sa Verstappen.

Nedostihnuteľný náskok

Jazdci napokon odjazdili len 28 kôl z plánovaných 53. Pre Verstappena to bolo už 12. víťazstvo v sezóne a 32. v kariére. V doterajšom priebehu sezóny nazbieral 366 bodov a pred druhým Pérezom, ktorý o bod preskočil Leclerca, má 113 bodový náskok.

Do konca sezóny ostávajú ešte štyri podujatia, v hre je už len 112 bodov. Nasledujúce preteky sú na programe v nedeľu 23. 10. v USA. Sezóna vyvrcholí 20. novembra v Abú Zabí.

Udelili plný počet bodov

Preteky významne poznačil dážď, pre ktorý jazdci neabsolvovali predpísaný počet kôl. Podľa pravidiel FIA, ktoré platia od sezóny 2021, sa už neudeľujú čiastočné body, pokiaľ sa v pretekoch môže pokračovať.

Tie body sa udeľujú iba ak sú preteky prerušené a zároveň nie je možnosť pokračovať, pričom sa dovtedy odjazdilo menej než 75 percent predpísanej vzdialenosti.

Napokon sa tak v Japonsku udelil plný počet bodov a Verstappen získal aj vďaka Leclercovej penalizácii už nedostihnuteľný náskok na čele celkového poradia.

max, TASR, foto: facebookNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii AUTO - MOTO
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

F1: Perez ovládol VC v Singapure

Mexický pretekár Sergio Perez vyhral nedeľnú VC Singapuru seriálu F1. Pilot Red Bullu sa n…