Domov BASKETBAL Finále NBA obstarajú Celtics a Warriors

Finále NBA obstarajú Celtics a Warriors

V noci na piatok začína v zámorskej basketbalovej súťaži finálová séria, ktorú v tejto sezóne obstarajú Golden State Warriors a Boston Celtics. Víťaza NBA pre sezónu 2022/23 spoznáme najneskôr v noci 20. júna.

Basketbalisti Golden State Warriors postúpili do finále NBA šiestykrát za posledných osem sezón. Vo finále Západnej konferencie zvíťazili nad Dallasom Mavericks 4:1 na zápasy. Celkovo v doterajšom priebehu play­‑off prehrali v troch sériách len štyri zápasy.

Jeden im uchmatol v prvom kole Denver, dva zas Memphis Grizzlies. Ani z roka na rok zlepšujúci sa Dallas však tím zo San Francisca nezastavil. Warriors si zahrajú o titul po troch rokoch, v roku 2019 nestačili na Toronto.

To Boston mal náročnejšiu cestu do finále. Play­‑off začal veľkolepo, keď v prvom kole nedal najmenšiu šancu Brooklynu Nets (4:0), ktorý bol pred sezónou pasovaný za jedného z favoritov na titul. Druhý tím východu potom narazil na obhajcov titulu.

Súboj s Milwaukee Bucks vyvrcholil až v siedmom rozhodujúcom dueli. A podobne tak aj konferenčné finále proti jednotke východu.

Boston uchmatol na palubovke Miami piaty zápas, no na svojej vlastnej nevyužil postupový mečbal, a tak sa o všetkom rozhodovalo na palubovke v Miami. Tesnú koncovku Boston zvládol (100:96) a po 12 rokoch postúpil do finále NBA.

Jeden z dvoch historicky najúspešnejších tímov NBA čaká na triumf už od roku 2008. V prípade úspechu sa s 18 titulmi osamostatní od Los Angeles Lakers na čele historickej tabuľky.

Warriors hrajú o svoj siedmy titul v histórii klubu. Základ aktuálneho tímu však už zažil chuť víťazstva, a to nie raz. Warriors vybojovali tituly v roku 2015, 2017 a 2018.

A práve skúsenosti z finálových sérií budú hrať jasne pre nich. Zatiaľ, čo súčet odohratých finálových duelov jednotlivých hráčov Golden State dá dohromady číslo 123, z aktuálnej súpisky Bostonu sa ešte nikdy žiadny hráč vo finále NBA nepredstavil.

ano, TASR, foto: facebookNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Zomrel slovenský basketbalista storočia

Vo veku 67 rokov zomrel minulý piatok (14. 10. 2022) Stanislav Kropilák – slovenský basket…