Domov FUTBAL Futbalový talent v hľadáčiku Ajaxu

Futbalový talent v hľadáčiku Ajaxu

Meno Kozák nie je na slovenskej futbalovej scéne ničím netradičným. Nositeľmi tohto priezviska sú napríklad dvaja Jánovia – ten starší je súčasným trénerom reprezentačného áčka. Ján Kozák mladší bol pri novodobom úspechu slovenského futbalu. Pred 7 rokmi bol aj on súčasťou tímu, ktorý sa prebojoval na majstrovstvá sveta do Juhoafrickej republiky a podarilo sa mu postúpiť  do osemfinále.

Štafetu Kozákovcov teraz preberá Šimon. Nadaný stopér si píše svoj futbalový príbeh ako z rozprávky, z malej dedinky sa mu podarilo dostať  až do Ajaxu Amsterdam – hoci zatiaľ  len na skúšku, ale zapáčil sa. Jeho futbalový príbeh je naozaj zaujímavý.

Jeho perspektíva do budúcnosti neunikla ani jednej z najlepších svetových akadémii Ajaxu Amsterdam. Holandský celok sledoval Šimona viac ako rok. Po doladení detailov strávil mladý obranca v krajine tulipánov týždeň.

V Ajaxe zaujal

„Veľmi som si to užil, bolo to pre mňa niečo nové, venovali sa mi rôzni tréneri. Na tréningu som robil testy sily a flexibility, no zápas som nehral. Povedali, že som sa im páčil, pozvali ma ďalšiu skúšku, ktorá by mala potrvať dlhšie a tentoraz by som mal odohrať aj zápas. Uvidíme, či to vyjde.

Nad možným odchodom do Holandska som ešte intenzívne nepremýšľal. Záleží to od dohody medzi oboma klubmi.“ prezrádza pocity Kozák, ktorý sa mal v Holandsku objaviť už na konci decembra, ale zranený členok mu prekazil plány.

Rozhodne sa v lete

Akadémia Ajaxu ponúka prakticky iný level futbalu, čo na vlastnej koži pocítil aj pätnásťročný stopér. „Všetko tam bolo rýchlejšie, agresívnejšie a hráči viac dostupovali. Pocity z toho všetkého mám dobré, myslím si, že som to celkom zvládol,“ objasňuje Šimon.

Mládežníci môžu do zahraničia prestúpiť až v šestnástich rokoch. Spomínaný vek oslávil Kozák dvadsiateho februára. V lete sa mu tak otvárajú dvere do sveta.

Vzorom Sergio Ramos

Slovensko má stopéra svetovej extratriedy v podobe Martina Škrtela, no Šimonovým vzorom je Sergio Ramos. „Je to výborný hráč. Góly v posledných minútach sú jeho špecialitou, rád by som to tiež vedel.“ Kozákov talent zvýrazňujú aj nedávne štarty v najcennejšom drese s o dva roky staršími spoluhráčmi.

Do sedemnástky si ho vybral Ladislav Hudec, pod ktorým mladý Spartakovec odohral Development Cup v Minsku. „Sokolíci“ sa z dvanástich tímov umiestnili na deviatom mieste.„Snažil som sa ukázať zo seba všetko. Vekový rozdiel bol cítiť, chalani sú tam silovejší, fyzicky som však nemal problém. Uvidíme, či budem naďalej pokračovať so staršími hráčmi,“ uvažuje talentovaný obranca.

Rok 2016 bol podľa jeho slov dobrý. V aktuálnom by sa rád udržal v reprezentácii, so Spartakom umiestnil čo najvyššie a v lete možno posunul do ďalekého futbalového sveta.

Tréneri mu predpovedajú veľkú budúcnosť

„Má veľké predpoklady byť dobrý futbalista, už je v mládežníckej reprezentácii, dobre hlavičkuje, je silný v osobných súbojoch, disponuje dobrými parametrami. Keď sa ešte časom zlepší po taktickej stránke, môže sa stať veľkou persónou trnavského futbalu,“ povedal o svojom zverencovi tréner spartakovskej U17 Libor Fašiang.

Čo na Šimona hovorí jeho reprezentačný tréner, Ladislav Hudec? „Spolu s Gerebenitsom patrí aj Šimon Kozák vekovo medzi mladších hráčov, je výborne fyzicky stavaný a aj vďaka tomu nastupuje aj v klube v starších kategóriách. Vyrastá z neho kvalitný stopér, je to klasický súbojový hráč.

Samozrejme, že po futbalovej stránke musí na sebe ešte veľa vecí zdokonaliť, v tomto veku je prirodzené, že má svoje nedostatky, ale určite disponuje veľkým potenciálom.“

„Stále sa chcem zdokonaľovať, stále je kam napredovať,“ uvedomuje si Šimon Kozák, ktorý do trnavského klubu prišiel z Voderád ešte v žiackom veku. Do klubu si ho vybral vtedy mládežnícky kouč a súčasný tréner juniorky Marián Šarmír.

Juraj Valko, foto: futbalsfz.sk, archív ŠK

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Prvé El Clásico v sezóne ovládol Real

Futbalisti Realu Madrid zvíťazili v šlágri 9. kola španielskej La Ligy nad FC Barcelona 3:…