Domov INÉ HÁDZANÁ V. HABÁNKOVÁ: Mladý talent, ktorý sníva o kvalitnej zahraničnej súťaži

V. HABÁNKOVÁ: Mladý talent, ktorý sníva o kvalitnej zahraničnej súťaži

Na Slovensku sme vždy mali dobré hádzanárky. Hádzaná patrí po futbale a hokeji medzi najpopulárnejšie športy. V minulosti sa naše reprezentantky dokázali prebojovať nielen na ME, MS, ale aj na olympijské hry.

Jedným z talentov slovenskej ženskej hádzanej je aj Veronika Habánková, ktorá je momentálne hráčkou Iuventy Michalovce.

Hádzanú zdedila, keďže tomuto športu sa venovala jej teta, mama aj babka. S hádzanou začínala v Trenčíne a jej prvým postom bolo krídlo. Na spojku nemala potrebnú výšku.

V dorasteneckom veku však narástla, takže sa mohla presunúť na tento post. S Trenčankami v doraste postúpila na majstrovstvá Slovenska, kde im zostalo nepopulárne, štvrté miesto.

Sedávala na lavičke

Potom jej kroky smerovali do Iuventy Michalovce, kde našla veľmi dobré podmienky na svoj rast. Ako 17-ročná si odkrútila svoju premiéru medzi ženami.

„Do Iuventy som prišla veľmi mladá a väčšinu zápasov som presedela na lavičke. Táto skutočnosť ma však hnala dopredu, chcela som pravidelne hrávať a dávať góly. Druhú sezónu sa to už zmenilo. Momentálne pravidelne hrávam a zbieram potrebné skúsenosti.“

Hádzanú musí zladiť so štúdiom

Nika, ako ju v tíme prezývajú, študuje na vysokej škole v Prešove učitelstvo (telesná výchova, slovenčina), takže okrem hádzanej má postarané aj o svoj voľný čas. „Do Prešova dochádzam dva až trikrát do týždňa.

Musím vstávať o štvrtej ráno, no musím myslieť aj na budúcnosť. Našťastie mi vychádzajú v ústrety. Pred dôležitým zápasom sa môžeme venovať výlučne hádzanej.“

Veronika Habánková

S prebiehájúcou sezónou je spokojná. Iuventa už vyhrala WHIL a momentálne hrá o majstra proti Šali. „Víťazstvo v medzinárodnej súťaži WHIL je veľmi cenné. Predsa len, české tímy majú svoju kvalitu. Slavia Praha aj Most a Poruba nás poriadne potrápili.

V Pohári EHF sme vypadli vo 4. kole s nemeckým Metzingenom. Napriek tomu, že sme odohrali vyrovnané zápasy, prejavila sa kvalita súpera. Nakoniec sme v oboch zápasoch prehrali o štyri góly. Verím, že v ďalšej sezóne to bude v tomto pohári lepšie.“

Myslí na reprezentáciu

Slovenskej reprezentácii sa podarilo po 20 rokoch prebojovať na majstrovstvá Európy. Aj momentálne bojuje o postup na ME. V reprezentácii už dostala priestor aj Veronika. „Hrala som proti Poľsku aj Maďarsku. Myslím si, že viac sa mi darilo v stretnutí proti Maďarsku. Verím, že na ME postúpime. Musíme však s týmito súpermi získať nejaké body.“

Má mužský vzor

Veronika podrobne sleuduje dianie na medzinárodnej úrovni. Má prehľad nielen o ženskej, ale aj mužskej hádzanej. Dokonca jej vzorom je Nikola Karabatič, ktorý je hráčom Barcelony. Medzi ženami sa jej najviac páči Katarina Bulatovič s Budučnosti Podgorica.

„Mojím snom je dostať sa do kvalitnej zahraničnej súťaže. Dobrá hádzaná sa hrá v Nemecku, Francúzsku a v Maďarsku. Musím na sebe poctivo pracovať, a potom možno príde aj zaujímavá ponuka.“

V minulej sezóne na seba upozornila v Pohári EHF, keď súperom Iuventy bol španielsky tím Balonmano Bera Bera. Iuventa doma vyhrala 34:29 a v odvete remizovala 24:24. Veronika dala v odvete sedem gólov a bola najlepšou strelkyňou svojho tímu.

Veronika Habánková

Dátum narodenia: 26. 7. 1995

Výška/váha: 180 cm, 73 kg

Klub: Iuventa Michalovce

Post: spojka

Najväčšie úspechy:

trojnásobná majsterka Slovenska (2013, 2014, 2015),

trojnásobná víťazka WHIL (2014, 2015, 2016),

účastníčka ME junioriek v Dánsku 2013.

Juraj Valko
Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HÁDZANÁ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slovenské hádzanárky na MS v „európskej“ skupine

Hádzanárky Slovenska si v decembri zahrajú na MS. Na šampionáte sa predstavia po udelení v…