Domov BASKETBAL NBA Hammonová ako prvá žena viedla tím v zápase NBA

Hammonová ako prvá žena viedla tím v zápase NBA

Koncoročný súboj zámorskej basketbalovej NBA San Antonio Spurs – Los Angeles Lakers (107:121) priniesol hneď dve zmeny v historických zápisoch prestížnej profiligy. Jedna sa týkala fenomenálneho hráča Lakers LeBrona Jamesa, druhá bývalej špičkovej basketbalistky a dnes trénerky Becky Hammonovej.

Rekordér James

Líder úradujúceho šampióna NBA v deň svojich 36. narodenín (30. 12. 2020) nastrieľal 26 bodov, čím zaznamenal tisíci zápas v súťaži v neprerušenej sérii s dvojciferným počtom bodov na konte.

Ešte v marci 2018 prekonal inú legendu, Michaela Jordana, ktorého šnúra sa pretrhla na čísle 866. Jediný ďalší aktívny hráč NBA s minimálne 200 zápasmi s desiatimi a viac bodmi je James Harden. Bradatý rozohrávač Houstonu momentálne má na konte 411 takýchto zápasov.

Prvá hlavná trénerka

Druhý míľnik sa týka nežnejšieho pohlavia. Becky Hammonová sa stala prvou ženou, ktorá bola na lavičke v zápase NBA ako hlavná trénerka.

V priebehu druhej štvrtiny nahradila v tejto pozícii v tíme San Antonia Gregga Popovicha, ktorý sa nechal uniesť jedným z verdiktov rozhodcov a nakričal na nich.

Arbiter Tony Brown ho vzápätí vykázal z priestoru vyhradenom pre trénerov a taktovky sa ujala jeho asistentka Hammonová. Popovich jej pri nedobrovoľnom odchode zakričal: „Choď do nich!“.

Ani bývalá skvelá hráčka a šesťnásobná účastníčka zápasov All­‑Star WNBA však nezabránila 14-bodovej prehre Spurs. „Je to dôležitý moment, ale snažím sa na to nemyslieť, lebo by ma to mohlo pohltiť s negatívnymi dôsledkami.

Bola to poučná skúsenosť. Len škoda, že sme nezvíťazili. Na druhej strane hráči môj hlas dobre poznajú z tréningov. Takže to nebola pre nich až taká novinka,“ uviedla 43-ročná Hammonová. „Gratulujem jej aj celej lige. Bolo pekné počuť, ako rozdáva pokyny hráčom súpera,“ podotkol LeBron James.

ano, SITA, foto: SITANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii NBA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Dončič s lukratívnou zmluvou

Slovinský basketbalista Luka Dončič podpísal so svojím klubom NBA Dallas Mavericks novú zm…