Domov INÉ HÁDZANÁ Heine Ernst Jensen: Budem spokojný, keď dievčatá zo seba vydajú všetko

Heine Ernst Jensen: Budem spokojný, keď dievčatá zo seba vydajú všetko

Na Slovensku je od leta minulého roka a od tej doby sa pomaly, ale isto stihol udomácniť  v slovenských hádzanárskych kruhoch. 40-ročný Dán pôsobí na SZH vo funkcii technického riaditeľa a od 1. júla 2017 má pod sebou všetky Regionálne centrá hádzanej na Slovensku.

V auguste ho bude čakať  ďalšia veľká výzva, keď  tréner, ktorý trénoval aj nemeckú ženskú hádzanársku reprezentáciu, povedie slovenské kadetky za úspechom na domácich majstrovstvách Európy v Michalovciach.

V ktorej fáze prípravy sa momentálne nachádza slovenská kadetská reprezentácia? Čo vás ešte čaká?

Doteraz sme sa snažili vidieť čo najviac hráčok, aby sme mali čo najlepší možný prehľad o potenciálnych hráčkach, ktoré pripadajú do úvahy pre ME. Teraz už pomaly vstupujeme do začiatku poslednej fázy prípravy, kde nás čaká niekoľko prípravných zápasov a kondičných testovaní.

Potom už pokračujeme krok po kroku s fyzickou a technicko­‑taktickou prípravou, kde sa už snažíme všetko optimalizovať a doladiť.

Dievčatá poznáte už takmer rok, ako by ste ich opísali?

Myslím si, že to je tím, ktorý drží spolu a vytvára veľmi dobrý kolektív. Máme veľmi dobrú spätnú väzbu od hráčok, ktoré sú si stále viac a viac vedomé, čo všetko je potrebné na to, aby hrali hádzanú na profesionálnej úrovni.

Toto je pre nás veľmi dôležité, aby boli dievčatá zvedavé a postupne prichádzali na to, čo všetko treba k tomu, aby v budúcnosti mohli hrať na najvyššej úrovni.

Mali ste možnosť odpozorovať niečo ako slovenskú športovú mentalitu? Vidíte nejaké rozdiely medzi Nemeckom alebo Dánskom?

Samozrejme, že pri každej krajine existujú rôzne vlastnosti alebo charakteristiky. V športe je to podobne ako vo všeobecnosti v živote, kde tiež existujú rozdiely od krajiny ku krajine.

Na to je však veľmi ťažké odpovedať a ukázať na jednu vlastnosť. Myslím si však, že hráčky ktoré tu máme sú pripravené na tvrdú prácu a na to, aby spravili všetko tak, aby sme boli na majstrovstvá Európy čo najlepšie pripravení.

Aký cieľ má reprezentácia kadetiek pred ME 2017 do 17 rokov?

Našim cieľom je hrať dobrú hádzanú a snažiť sa dostať všetkých našich súperov pod tlak, aby sme im zápas našou hrou čo najviac znepríjemnili. Uvidíme, kam nás to až môže zaviesť.

S čím by ste po konci majstrovstiev Európy boli osobne spokojný Vy?

Ja budem spokojný, keď dievčatá zo seba vydajú všetko a nazbierajú čo najviac skúseností pre ich ďalšiu športovú kariéru.

Čo môžeme povedať o našich súperoch v základnej skupine – Nórsko, Španielsko a Srbsko?

Majstrovstvá Európy – to je len 16 tímov a v každom jednom tíme sa ukrýva dobrá kvalita. My sa už tešíme, že sa budeme môcť porovnať s ďalšími 15 najlepšími tímami kontinentu.

Šampionát vo vlastnej krajine – výhoda alebo nevýhoda?

Pre hráčky a všetkých okolo tímu je samozrejme skvelé mať výhodu domáceho prostredia, takže toto vidím len ako pozitívum.

Je to generácia dievčat, ktoré by v budúcnosti mohli hrať aj za ženskú reprezentáciu alebo je ešte príliš skoro, aby sa to dalo povedať?

Osobne si myslím, že je príliš skoro také niečo povedať, keďže je tam žiaľ ešte veľmi veľa vecí, ktoré sa môžu stať ako napríklad zranenia, štúdium atď.

Čo však môžem povedať je, že ide o generáciu, ktorá má chuť vidieť, kam ďaleko až môžu ako hráčky zájsť a už teraz sa snažia organizovať svoj všedný deň tak, aby v ňom mala hádzaná vysokú prioritu.

Martin Kosák, foto: SZH

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál 21

ŠPORT žurnál 21

Predplaťte sa ŠPORT žurnál a nevynechajte už ani jedno číslo. Všetko podstatné zo športu vám prináša ŠPORT žurnál!

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HÁDZANÁ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slovenské hádzanárky na MS v „európskej“ skupine

Hádzanárky Slovenska si v decembri zahrajú na MS. Na šampionáte sa predstavia po udelení v…