Domov INÉ Vodné športy Historický úspech vodných slalomárok

Historický úspech vodných slalomárok

Slovenská výprava zažila na ME vo vodnom slalome v talianskom meste Ivrea minulý piatok popoludní dvojnásobnú zlatú radosť. Najprv vo finále tímovej súťaže triumfovali kanoistky, ktoré sa postarali o historicky prvú medailu pre Slovensko na európskom šampionáte v 3xC1 žien. Následne ich napodobnili aj singlisti.

Zlato vďaka čistej jazde

Hliadka žien SR v zložení Simona Glejteková, Zuzana Paňková a Monika Škáchová vypádlovala vôbec prvýkrát v histórii zlaté medaily pre Slovensko v tejto mladej olympijskej disciplíne. Ako jediná spomedzi deviatich tímov vo finále zajazdila čisto a prešla kanálom bez ťuku.

Druhé Britky nazbierali dve trestné sekundy a celkovo zaostali o 4,29 sekundy. Bronz brali Francúzky, ktoré po dvoch chybách stratili 10,36 s. Finále sa absolútne nevydarilo Češkám, Španielkam, Taliankam a Slovinkám, ktoré minuli bránku a po 50-sekundovom treste sa ich nádeje na cenný kov rozplynuli.

12-ty triumf

Zlatý úspech singlistiek vzápätí napodobnili slovenskí kanoisti v zložení Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš. V desaťčlennom finále vyštartovali ako tretí v poradí, kanálom prešli rýchlo a čisto a dostali sa do vedenia.

K ich výkonu sa najviac priblížili Taliani, ťuk na 23. bráne však znamenal, že sa zaradili na druhú priečku s odstupom 4,15 sekundy.

Pôvodne tretí skončili Česi, ale jury im dodatočne udelila dvojsekundovú penalizáciu, čo ich odsunulo so 4 trestnými sekundami až na šiestu priečku. Ako poslední mohli Slovákov ohroziť dvojnásobní obhajcovia titulu Slovinci.

Napriek ťuku na siedmej bráne zaostávali na prvom medzičase iba o 1,37 s, ďalšia chyba na dvanástke však znamenala koniec nádejí na triumf a Slovinci sa museli uspokojiť s bronzovými medailami (+7,52).

Slovenskí reprezentanti naposledy získali na ME zlato v tejto disciplíne na domácom šampionáte v roku 2016 v Liptovskom Mikuláši, keď rovnako triumfovala posádka Slafkovský, Martikán, Beňuš. Slováci sa stali majstrami Európy v 3xC1 mužov už dvanástykrát, z toho šiesty­krát v tomto zložení.

S miestenkami na OH

Beňuš následne získal pre Slovensko ďalšiu medailu, keď v nedeľnom finále C1 skončil druhý. Slovák predviedol čistú a svižnú jazdu, rýchlejší bol iba Francúz Denis Gargaud Chanut.

Beňuš si vďaka striebru vybojoval aj účasť pod piatimi kruhmi. Do Tokia sa pozrie aj Monika Škáchová. Slovensko síce nemalo vo finále C1 zastúpenie, no vďaka 11. priečke v semifinále si miestenku na OH zaistila práve Škáchová.

sam, TASR, foto: TASR/Ján KrošlákNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Vodné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Beňuš v SP vo vodnom slalome najlepší zo Slovákov

Na záverečnom podujatí svetového pohára vo vodnom slalome v katalánskom La Seu d’Urg…