Domov História športu Z hviezdy skokanských mostíkov na dno spoločnosti

Z hviezdy skokanských mostíkov na dno spoločnosti

Fín Matti Nykänen patrí neodškriepiteľne medzi najlepších skokanov na lyžiach všetkých čias. Jeho kariéra je ohromujúca. V 80-tych rokoch minulého storočia bol takmer neporaziteľný. Na Zimných olympijských hrách v Calgary v roku 1988 sa stal vôbec prvým skokanom na lyžiach, ktorý dokázal získať na jednej zimnej olympiáde 3 zlaté medaily.

Jeho meno však nie je spájané len s úspechmi. Veľká kontroverzia tohto špičkového športovca vychádza najmä z jeho osobného života.

Obrovské úspechy

Matti Nykänen vyhupol na vrchol už v roku 1982, keď sa stal po prvýkrát majstrom sveta. V roku 1983 vyhral Turné 4 mostíkov a po prvýkrát v kariére aj Svetový pohár. V roku 1984 ovládol veľký mostík aj na olympiáde. Navyše pridal ešte striebro zo stredného mostíka. Od skvelého skokana to však ani zďaleka nebolo všetko. Do roku 1988 vyhral svetový pohár ešte ďalšie 3 razy, okrem toho si pripísal ďalšie víťazstvo na Turné 4 mostíkov, stal sa majstrom sveta v letoch na lyžiach a 4 krát ovládol so svojimi kolegami tímovú súťaž na veľkom mostíku na majstrovstvách sveta.

Najlepší pod kruhmi

Absolútny vrchol prišiel na Zimných olympijských hrách v Calgary v roku 1988. Dostal sa na najvyšší stupienok vo všetkých troch súťažných kategóriách. Dominoval postupne na strednom i veľkom mostíku a doviedol svoj tím k víťazstvu aj v súťaži družstiev na veľkom mostíku.

Stal sa prvým skokanom na lyžiach, ktorý si z jednej olympiády odniesol 3 zlaté medaily a spoločne s holandskou rýchlokorčuliarkou Yvonne van Gennip aj najúspešnejším športovcom týchto hier. Matti je dodnes s piatimi olympijskými medailami (z toho 4 zlaté) najúspešnejším skokanom na lyžiach. Jeho kariéru však poznačil alkohol a v roku 1991 sa musel s lyžami rozlúčiť.

Pády a návraty

V roku 1994 sa pokúsil o návrat na skokanské mostíky. Jeho zúfalá životospráva mu v tom však zabránila. Na svoje úspešné roky si spomenul v roku 2008, keď sa vrátil opäť na mostík a opäť to bol starý dobrý Matti. 

ano, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii História športu
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová má nového trénera

To, o čom sa už nejaký čas šuškalo, potvrdila Petra Vlhová v pondelok prostredníctvom soci…