Domov FUTBAL Iní ho odmietali, v Reale sa stal svetovou legendou

Iní ho odmietali, v Reale sa stal svetovou legendou

Maďarský futbalista, ktorý je považovaný za jedného z najlepších futbalistov všetkých čias by sa 2. apríla dožil 90 rokov. Ferenc Puskás sa neuveriteľným spôsobom zapísal do dejín futbalu, a nielen toho maďarského. Zložitá doba ho priviedla do Španielska, ktoré napokon aj reprezentoval.

Začiatky legendy

K futbalu Ferenca priviedol jeho otec, ktorý bol futbalovým trénerom. Už ako 16-ročný mladík debutoval v seniorskom tíme svojho materského klubu.

Od svojho debutu v roku 1943 až do roku 1955 priviedol Puskás Budapest k piatim majstrovským titulom. Sám sa 4-krát stal najlepším strelcom súťaže, a to malo Maďarsko v tom čase viacerých kvalitných futbalistov.

Ešte ani nedovŕšil 18 rokov a už si pripísal prvý debut a zároveň aj prvý gól v maďarskej reprezentácii, ktorá koncom 40. a začiatkom 50. rokov patrila k najlepším futbalovým výberom sveta.

Puskás odohral za národný tím 85 zápasov, vrátane skvelej série 32 neprehraných zápasov v rade. Prehra prišla až v 33. zápase v poradí, vo finále Majstrovstiev sveta 1954 proti Nemecku (2:3), keď v 89. minúte rozhodca neuznal Puskásovi gól pre ofsajd.

Puskás - Neuznaný gól z finále MS 1954. (SITA)
Neuznaný gól z finále MS 1954.

V rokoch 1950-54 viedol reprezentáciu ako kapitán. V roku 1952 mu v Helsinkách zavesili na krk zlatú olympijskú medailu. Posledný zápas v maďarskej reprezentácii odohral v októbri 1956.

Odmietaný

Po potlačení protikomunistických povstaní v Maďarsku v roku 1956 Puskás emigroval do Španielska. Za to, že sa odmietol vrátiť do svojej krajiny si vyslúžil dvojročný dištanc od UEFA.

Po vypršaní trestu ho pre jeho vek a miernu nadváhu nechcel žiadny prestížny klub. Dokonca ho odmietol Manchester United, údajne pre neznalosť angličtiny. Šancu mu dal až Real Madrid, kde sa stal futbalovou legendou.

Socha Puskása na budapeštianskom námestí. (SITA)
Socha Puskása na budapeštianskom námestí.

V drese Bieleho baletu získal 5 španielskych titulov a trikrát sa tešil zo zisku najprestížnejšej európskej futbalovej trofeje. Za Real odohral 180 zápasov, v ktorých skóroval 156 krát. V roku 1962 získal španielske štátne občianstvo.

Dostal sa aj do španielskeho výberu, v drese ktorého odohral 4 stretnutia (bez gólového zápisu). Aktívnu hráčsku kariéru ukončil v roku 1966 a dal sa na trénerskú dráhu.

F. Puskás mal štátny pohreb so všetkými poctami. (SITA)
F. Puskás mal štátny pohreb so všetkými poctami.

Po hráčskej kariére

amo, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Calzona predstavil nového asistenta a nomináciu na LN

Nový tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona predstavil minulý týždeň…