Domov INÉ TALENTY Ivana Horná je veľký slovenský „silný“ talent

Ivana Horná je veľký slovenský „silný“ talent

Tvrdá drina priniesla štyri zlaté medaily pre Ivanu Hornú na majstrovstvách Európy v silovom trojboji, ktoré sa konali v dňoch 12. – 19. 3. v dánskom Thistede.

Ivana Horná zvíťazila v každej súťažnej disciplíne silového trojboja, čo znamenalo absolútne prvenstvo v kategórii do 63 kg. Hodnoty jej výkonov prepisovali päť európskych rekordov – tri v trojboji a dva v mŕtvom ťahu.

Bodové hodnotenie jej výkonu v trojboji 477,5 kg predstavuje 517,4 wilksových bodov a radí ju medzi trojbojárkami v kategórii classic medzi absolútnu svetovú špičku.

Najhodnotnejší výkon dosiahla v mŕtvom ťahu, kde výkon 215 kg znamenal európsky rekord. Jej ďalšie výkony boli v drepe 167,5 kg a v tlaku 95 kg.

Rodáčka z Trenčína sa tomuto športu venuje štyri roky a teraz sa dočkala najväčšieho úspechu. Jej trénerom je Filip Kratina a otec Ladislav Horný. Teraz myslí na druhý vrchol sezóny, majstrovstvá sveta, ktoré sa budú konať od 14. – 25. júna v bieloruskom Minsku.

Chce byť majsterkou sveta

„Minulý rok som na majstrovstvách sveta v americkom Texase skončila na druhom mieste, takže teraz by som chcela útočiť na prvenstvo. Najväčšou súperkou bude Američanka, ktorá ma vlani zdolala o 15 kg.

Jej najsilnejšou zbraňou je tlak. Keďže som sa dokázala za posledné dva roky zlepšiť až o 55 kg očakávam vyrovnaný boj. Do medailového umiestnenia sa bude snažiť prehovoriť aj ruská reprezentantka.“

Venuje sa aj vzpieraniu

Ivana sa okrem silového trojboja venuje aj vzpieraniu. Na svojom konte má titul majsterky Česka a vicemajsterky Slovenska. Štartovala aj na ME, kde obsadila 14. miesto.

„Vzpieranie a silový trojboj sú veľmi podobné športy. Navzájom sa dobre dopĺňajú a určite mi pomáhajú v mojom raste. Mala som problémy s platničkami, no odkedy sa venujem vzpieraniu, tak problémy už nemám. Samozrejme vo vzpieraní je dôležitá rýchlosť, v silovom trojboji je to viac statické.“

Na blížiacom sa svetovom šampionáte má ešte jeden cieľ. „Chcela by som vo svojej najsilnejšej kategórii v mŕtvom ťahu vytvoriť svetový rekord. Musím sa zlepšiť o 6,5 kg. Ak sa mi to podarí, budem veľmi šťastná,“ dodala Ivana Horná.

Ivana Horná

narodená: 31. 8. 1990
klub: ŠK Pengym Bratislava
Najväčšie úspechy:
Majsterka Európy 2015 a 2017,
vicemajsterka sveta 2016,
držiteľka desiatich európskych rekordov,
majsterka Česka vo vzpieraní a vicemajsterka Slovenska vo vzpieraní

Juraj Valko, foto: archív IH

Tento článok je súčasťou najnovšieho vydania týždenníka ŠPORT žurnál č.14, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

ŠPORT žurnál 14

Ak sa Vám týždenník ŠPORT žurnál páči a chcete nám pomôcť ho rozvíjať, objednajte si predplatné:

Predplatné ŠPORT žurnál

  • Úspešní juniorskí reprezentanti

    Slovenským reprezentantom vo vodnom slalome sa na mládežníckych majstrovstvách sveta daril…
Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii TALENTY
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Bude bojovať o účasť na Olympijských hrách

Na nedávnych Svetových hrách v poľskom Wroclawe vybojovala pre Slovensko bronzovú medailu …