Domov ATLETIKA Ján Volko: Bola to skvelá skúsenosť a dopadlo to nadmieru dobre

Ján Volko: Bola to skvelá skúsenosť a dopadlo to nadmieru dobre

Slovenský šprintér Ján Volko má za sebou účinkovanie na majstrovstvách sveta. V behu na 100 metrov síce nepostúpil do semifinále, no časom 10,15 vytvoril slovenský rekord. V dvojstovke už v semifinále nechýbal a celkovo skončil na 15. mieste.

Ako sa vám bežalo semifinále dvojstovky?

Bol to skvelý zážitok. Chvíľu som bežal pod zatiahnutou strechou a zrazu som po zákrute vybehol do dažďa. Výsledné časy ovplyvnilo chladné
počasie, navyše sa bežalo večer a jednoducho všetkým chýbali sily.

Bolo veľa vyrovnaných časov. Stačilo zabehnúť kúsok nad 20 a stačilo by to na finále.

Aký je váš najbližší program?

V prvom rade je potrebný oddych. Budem na chate v Osrblí a potom si odbehnem do Banskej Bystrici, kde mám dohodnuté dva tréningy. Potom už odchádzam na Svetovú univerziádu v Tanpei na Taiwane.

V stovke ste museli bežať za jeden deň dvakrát. Ovplyvnilo to, že ste nepostúpili do semifinále?

Organizátori nerátali s tým, že by si niekto vybojoval dva postupy. Ja som tiež nepočítal, že na stovke pobežím aj kvalifikáciu.

Práve sily z nej mi potom chýbali v rozbehu, keď ma iba stotinka sekundy pripravila o postup do semifinále. Medzi kvalifikáciou a rozbehom som mal k dispozícii iba 72 minút, čo bolo veľmi málo.

Prekvapili vás finálové výsledky behu na 200 m?

Očakával som víťazstvo Juhoafričana Wayde Van Niekerka, ktorý však mal za sebou finále štvorstovky. Ešte asi nie je na takej úrovni ako Michael Johnson, keď získal double. Turek Ramil Gulijev sa však veľmi dobre ukazoval už v semifinále.

Aký zážitok ste zažili?

Najväčší zážitok pre mňa bolo stretnutie so svetovým rekordérom na 400 m Waydom van Niekerkom. Urobil som s ním fotografiu a dostal od neho tričko. Juhoafričan mi ochotne podpísal tretry a prehodili spolu aj zopár slov.

Je to skvelý človek, myslím si, že to dotiahne ešte ďaleko. Skvelý pocit som mal aj v behu na 100 m. Stovka, najmä tá prvá, bola výnimočná.

Keďže som bol víťazom kvalifikácie, pred rozbehmi (v novom osobnom rekorde 10,15 s), som si užil potlesk desiatok tisícov divákov. Bol to skvelý pocit.

Veľmi zle skončili Jamajčania. Čo si o tom myslíte?

Bolt už má svoj vek a dalo sa očakávať, že jeho výkonnosť nebude stačiť na zlato. Prekvapila ma najmä ženská stovka. Najväčšia favoritka Thompsonová, ktorá vynikala v semifinále skončila nakoniec až na piatom mieste.

Tento rok ste zabehli množstvo špičkových behov. Ktorý bol podľa vás najlepší?

Najlepší bol určite finálový beh na 200 m v Poľsku. Bol od začiatku až do konca ideálny. To čo som mal natrénované som aj ukázal na trati.

Prevláda spokojnosť?

Bola to skvelá skúsenosť dopadlo to nadmieru dobre. Som maximálne spokojný. Veľmi veľa mi to dalo a som rád, že som sa nestratil. Z organizačného hľadiska to bolo dosť náročné, až pol hodinu trvala cesta na štadión.

Pociťujete väčšie tlaky?

Väčší tlak som pociťoval pred ME do 23 rokov, kde som bol ašpirantom na medailu. Teraz sa odo mňa medaila neočakávala.

Pred ktorým behom ste mali najväčšie stresy?

Najviac som to pociťoval pred rozbehom na 200 m. Vedel som, že v stovke mi semifinále tesne ušlo. Chcel som postúpiť do semifinále a som rád, že sa mi to nakoniec podarilo.

Postúpili ste do semifinále na 200 m. Skončili ste ako šiesty najlepší Európan. O rok sú majstrovstvá Európy. Môžete mať finálové ambície?

Je to strašne ďaleko. Veľa bude záležať od toho aká bude príprava, zimná sezóna. Samozrejme budem sa snažiť, aby to dopadlo čo najlepšie.

Od 19. augusta budete súťažiť na Svetovej univerziáde v Tanpei na Taiwane. S akým cieľom idete na toto podujatie?

Ťažko hovoriť o ambíciách. Sám som zvedavý, koľko mám v sebe sily na ďalšie zázraky. Urobím však všetko pre to, aby som všetkých, ktorí mi pomáhajú, svojimi výkonmi potešil.

Budem sa snažiť vydať zo seba všetko, čo mi ešte zostalo. Zatiaľ nepoznám zoznam šprintérov, ktorí sa na Svetovej univerziáde predstavia. Viem iba to, že v priebehu ôsmich dní budem bežať desať behov. Osem individuálnych a dve štafety.

Aký bude váš program po návrate z univerziády?

Absolvujem ešte finále slovenskej ligy a potom sa budem venovať škole. Prípravu na ďalšiu sezónu začínam v októbri.

Juraj Valko, foto: SITA

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 30, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

Chcete viac? Predplaťte si ŠPORT žurnál Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii ATLETIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Na MMM zvíťazil tretíkrát Kerio

Keňan Reuben Kiprop Kerio tretíkrát v kariére zvíťazil na Medzinárodnom maratóne mieru (MM…