Domov ATLETIKA Ján Volko: O medaile rozhodla veľká psychická pohoda

Ján Volko: O medaile rozhodla veľká psychická pohoda


Ján Volko dokonale šokoval širokú športovú verejnosť. Na halových majstrovstvách Európy vybojoval v behu na 60 m striebornú medailu. Člen klubu BK HNTN Bratislava predviedol v belehradskej Kombank aréne tri skvelé šesťdesiatky. Vo finále ako prvý Slovák v histórii o dve stotinky pokoril hranicu 6,60. Jeho čas je najlepší (spolu s Františkom Ptáčníkom) v celom bývalom Československu.

Ktorý z behov bol pre vás najťažší?

Určite rozbeh, kde som cítil najväčšiu zodpovednosť. Vedel som, že dosiahnutými časmi mám na to, aby som sa prebojoval do semifinále. Musel som bojovať aj s nervozitou.

S akým cieľom ste išli do finále?

Išiel som si to v prvom rade užiť. Chcel som bežať pre ľudí, ktorí mi najviac pomohli. Nechcel som skončiť na poslednom mieste. Pred finále by som bral šieste, alebo siedme miesto. Priznám sa, že rád behávam s rýchlejšími pretekármi. Mohol som sa za nimi ťahať. Veľmi mi pomohla atmosféra, ktorá bola počas finále. Naozaj bola výnimočná, navyše bol som vo veľkej psychickej pohode.

Pokazené štarty vám pomohli?

Pri prvom som zaspal, bol som meter za ostatnými, takže určite mi pomohli. Mal som veľmi zlú štartovú reakciu. To že britského pretekára diskvalifikovali mi dávalo predpoklad k lepšiemu umiestneniu.

Dá sa čas 6,58 zlepšiť?

Vždy sa dá bežať rýchlejšie. Určité veci sa dajú zlepšiť, no neviem kedy. Budem sa snažiť vylepšiť aj tento čas.

Aké ciele máte na leto?

Na ME do 23 rokov sa chcem prebojovať do finále a podať čo najlepší výkon. Uvidíme ako sa vydarí príprava. Je to veľmi ďaleko.

Chceli by ste štartovať aj na svetovom šampionáte v Londýne?

Áno, aj keď limity sú kruté. Keby sa to podarilo, bolo by to skvelé. Stále sú však mojou prioritou ME do 23 rokov.

Stále je pre vás dôležitá aj škola?

Áno, veď s atletikou sa dá len ťažko uživiť. S atletikou som síce veľa precestoval, no na Slovensku určite nemáme také podmienky, ako v iných v krajinách. Školu chcem dokončiť. Atletika je mojou veľkou záľubou.

Od začiatku ste chceli byť šprintérom?

Áno. Dostal som od svojej prvej trénerky Andrey Berešovej dobré základy. Mladí ľudia by sa do 17 rokoch nemali špecializovať na jednu disciplínu. Až po dobrých základovch by malo prísť rozhodnutie.

Nie je tradičné, že sa Európania dajú na šprint. V tejto disciplíne väčšinou výrazne dominujú Američania. Čo si o tom myslíte?

Juraj Valko, foto: SITA

 

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ATLETIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Na Dudinskej päťdesiatke najlepší zo Slovákov Úradník

Víťazmi 41. ročníka chodeckých pretekov Dudinská päťdesiatka sa v hlavnej súťaži na 35  km…