Domov INÉ ROZHOVORY Jana Dukátová má opäť tie najvyššie ciele

Jana Dukátová má opäť tie najvyššie ciele

Jana Dukátová patrí medzi najlepšie vodné slalomárky na Slovensku. Dlhé roky patrí medzi svetovú špičku v tomto športe. Každý rok dosahuje veľmi dobré výsledky, či už na ME, MS alebo v seriáli Svetového pohára.

Členka Športového centra polície sa už naplno pripravuje na novú sezónu. Veľmi sa teší na tohtoročné majstrovstvá sveta, kde chce vybojovať medailu.

Ako prebieha príprava?

Vrátila som sa po šiestich týždňoch strávených v Spojených arabských Emirátov a vo Francúzsku. Pripravovalo som sa v dejisku MS, čomu som sa potešila. Jar som využila na to, aby som si oťukala dejisko svetového šampionátu.

Všetko vyšlo perfektne. Rozhodla som sa, že vynechám prípravu v Austrálii, keďže minulý rok som nalietala až sto tisíc km. Tentoraz som dala prednosť príprave v Európe. Som veľmi spokojná. Na Slovensku ma privítalo celkom dobré počasie, navyše pustili vodu v Čunove, takže môžem trénovať.

Konzultovali ste s trénerom zmeny v príprave?

S trénerom konzultujeme pred ďalšou sezónou zmeny v príprave. Ide hlavne o tréningový proces. Potom ako nastavíme cesty. Teraz sme kládli dôraz na to, aby sme sa pripravili na miestach, ktoré sú dôležité.

Takže preto sme zvolili variant prípravy v Európe. Myslím si, že je niekedy dobré zmeniť prostredie a vybočiť zo zabehaného stereotypu.

Čo hovoríte na trať vo francúzskom Pau?

Je to veľmi náročná, divoká a rýchla trať. Mám ju veľmi rada, minulý rok som tu obsadila druhé miesto. Je šitá na môj štýl. Teším sa, že sa tam budú konať MS. Rada by som na tomto podujatí uspela.

MS budú až na prelome septembra a októbra, takže ešte je dostatok času. Je to dosť neskoro, ale verím, že sa tam ešte raz dostanem.

Budete štartovať aj na ME?

Zvažovala som, že toto podujatie vynechám. Predsa po olympiáde som mal dlhšiu pauzu. Pripravovala som sa väčšinou vo fitku, no vode som bola menej. Absolvovala som kondičnú prípravu v Rakúsku.

Nakoniec som sa rozhodla, že na ME pôjdem. Súťažná sezóna sa pre mňa začína už na začiatku mája, keď budú na programe domáce nominačné preteky. Potom na konci mája spomínané ME.

Jana Dukátová s našou úspešnou reprezentantkou Zuzanou Vráblovou, o ktorej sme písali tu: Zuzana Vráblová je 5-násobná majsterka sveta vo wakeskating

S akým cieľom pôjdete na Svetové poháre?

Chcela by som štartovať na všetkých podujatiach Svetového pohára, veď v posledných ôsmich rokoch som vždy bola na stupňoch. Rada by som zabojovala o celkové víťazstvo.

Budete sa pripravovať v ďalšom olympijskom cykle?

Idem do toho, nenechám to len tak. Výhľad na štyri roky je ďaleký. Momentálne som svetová päťka. Ak sa mi v priebehu tohto obdobia podarí udržať v najlepšej desiatke, tak by som mohla štartovať aj na OH 2020 v Tokiu. Veľkú úlohu zohrá aj môj zdravotný stav.

Čo vám dáva vodný slalom?

Každý šport dokáže ovplyvniť osobnosť človeka. Naučiť ho rôznym veciam do života. Športovec si musí dávať pred seba reálne ciele. Zanalyzovať si prehru, či neúspech a využiť to do ďalšieho úspešného fungovania.

Vodný slalom mi dal veľa. Rodičia dávajú svoje deti na šport, aby sa naučili k samostatnosti cieľavedomosti a zodpovednosti.

Aká bola analýza z OH v Riu?

Analýzu robíme hneď po pretekoch. S odstupom času si s trénerom pozrieme všetky videá na konci roka. Hneď po pretekoch sú väčšie emócie. Človek nedokáže niektoré veci reálne zhodnotiť. Na konci roka je hodnotenie dôkladnejšie. Analýza na konci roka je dôležitá, lebo sa od nej odvíja príprava na novú sezónu.

Momentálne sa asi inak pozeráte na štvrté miesto z olympijských hier?

Dnes to štvrté miesto beriem inak. Týždne po OH boli veľmi silné, prevládali veľké emócie. Predsa len som do toho dala veľa. Bola to už moja druhá olympiáda a bola som naozaj veľmi blízko. Som rada, že som mohla bojovať o medailu.

Keby som sa ešte raz prebojovala na OH, bola by som rada. Každý ide na olympiádu s cieľom vybojovať medailu. Ak sa to nepodarí, život pôjde ďalej aj bez toho. Prídu však iné výzvy.

Aká je momentálne konkurencia na Slovensku?

Momentálne je veková diera. Máme veľa pretekárok, ktoré končia juniorsky vek a potrebujú ešte čas na zlepšenie. Máme v zálohe veľa pretekárok, ktoré však ešte musia veľa na sebe pracovať, aby mohli konkurovať najlepším.

Jana DUKÁTOVÁ

narodená: 13. 6. 1983 v Bratislave
šport: vodný slalom
Najväčšie úspechy: Na OH 2012 v Londýne skončila na 6. mieste, na OH 2016 v Riu na 4. mieste,
majsterka sveta z roku 2006, štvornásobná majsterka Európy (2005, 2006, 2010, 2015), Štvornásobná víťazka Svetového pohára (2009, 2010, 2011, 2013),
trojnásobná majsterka Európy do 23 rokov (2004, 2005, 2006), akademická majsterka sveta z roku 2006.

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál 12ŠPORT žurnál 12

Juraj Valko, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ROZHOVORY
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Nominačné preteky rozhodli o zložení reprezentácie: Martikán opäť chýba

Dvojnásobný olympijský šampión vo vodnom slalome Michal Martikán sa už druhý rok po sebe n…