Domov INÉ HÁDZANÁ Jaroslav Holeša: Aj hádzaná dokáže prilákať veľa divákov

Jaroslav Holeša: Aj hádzaná dokáže prilákať veľa divákov

Hádzanárski fanúšikovia na Slovensku sa majú v júni na čo tešiť. Zimný Štadión Ondreja Nepelu bude 14. 6. dejiskom kvalifikačného dvojzápasu seniorských reprezentácií – ženy čaká od 18.00 h domáca odveta II. fázy kvalifikácie MS 2017 proti Maďarsku a mužov od 20.00 h zrejme rozhodujúci duel v 6. skupine kvalifikácie ME 2018 proti Rusku. Prezident Slovenského zväzu hádzanej Jaroslav Holeša chce takýmto spôsobom zviditeľniť  tento šport.

Čo očakávate od tohoto dvojzápasu?

Chceme potvrdiť, že hádzaná patrí v Európe medzi najpopulárnejšie športy. Presvedčili sme sa o tom minulý rok na majstrovstvách sveta vo Francúzsku, kde bolo na zápasoch až 28-tisíc divákov. Hádzaná dokáže prilákať veľa divákov, je to dynamický, moderný šport. Taký ho chceme ukázať aj na Slovensku. To, že sa hrajú dva kvalifikačné zápasy v jednom termíne naraz nás len podporilo v tejto myšlienke. Oba zápasy sme spojili do jednej haly.

Prekonáte rekord z Košíc, kde bolo na stretnutí proti Čiernej Hore 8111 divákov?

Bolo by to pekné, no nie je to hlavný cieľ. Chceme, aby hala bola plná. Zimný štadión sme si minulý rok vyskúšali, keďže sa tam hrali kadetské majstrovstvá sveta. Máme to dobre zmapované. Určite pripravíme kvalitné športové prostredie.

Ako to chcete dokázať?

Máme tri mesiace do zápasu. Rozbiehame podpornú marketingovú kampaň k predaju lístkov. Čaká nás veľa práce, no veríme, že Zimný štadión Ondreja Nepelu zaplníme. Týždeň po spustení kampane a predaja lístkov je v sieti Ticketportal už viac než 1000 vstupeniek predaných. Diváci sa môžu tešiť aj na repliku reprezentačného dresu, ktorý je v cene každej vstupenky.

Hádzaná dokáže prilákať divákov.

Motiváciou pre naše tímy by mala byť výborná atmosféra…

O atmosféru sa počas oboch stretnutí budú starať hádzanárske fankluby z celého Slovenska, pre ktoré je vyhradených viac ako 300 miest v sektore B6 (státie) a vstupenky na tento dvojzápas dostanú zadarmo.

S akým cieľom pôjdu obe reprezentácie do týchto zápasov?

Verím tomu, že v oboch zápasoch bude o čo hrať. Ženy vlastne hrajú play­‑off zápasy. Dúfam, že po prvom v Maďarsku budú mať šance v odvete. Maďarsko je veľmi silný tím, no hráme to preto, aby sme niečo dokázali. Muži remízou v Rusku naznačili svoje možnosti. Môže sa stať, že oba zápasy budú rozhodujúce. Verím, že aspoň jednému výberu sa podarí splniť cieľ a potešiť priaznivcov hádzanej. Muži boli naposledy na ME v roku 2012 a ženy v roku 2014.

Už by sa opäť patrilo na takéto podujatie postúpiť…

U mužov prišlo ku generačnej výmene. Hráči ako Kukučka, Šulc, Valo skončili v reprezentácii a nie je jednoduché ich nahradiť. Momentálne budujeme nový tím, je to veľmi náročná práca.

Jaroslav Holeša

Rozbehli ste regionálne centrá. Čo si od nich sľubujete?

Minulý rok sme si schválili stratégiu rozvoja. Schválili sme si vznik ôsmich regionálnych centier hádzanej po celom Slovensku, kde sme angažovali vysoko kvalifikovaných trénerov. Skvalitňujeme prácu aj s ostatnými trénermi. Toto je cesta, ktorou sa chceme uberať. Do popredia sa dostáva mládež. Tieto centrá vznikli v Prešove, Michalovciach, Topoľčanoch, Pov. Bystrice, Šali, Dun. Strede a v Bratislave.

Dočkáme sa spoločnej ligy s Čechmi medzi mužmi?

Za Slovenský zväz hádzanej musím vyjadriť veľkú ľútosť, že tento projekt sa nepodarilo rozbehnúť. Teraz v spolupráci s našimi klubmi začneme pripravovať nový ročník súťaže mužov a verím, že sa nám ho podarí pripraviť tak, aby bol príťažlivý.

Udržiava si hádzaná svoju úroveň?

Šport na Slovensku má za posledných 25 rokov veľmi zlé podmienky. Zaznamenali sme ústup od tých najlepších. Systém výchovy mládeže, systém práce telesnej výchovy na školách za 25 rokov upadol. Nemusíme sa baviť iba o hádzanej. Musíme to postaviť ešte raz. Sem tam vybehne nejaký talent. Najviac je to vidieť v kolektívnych športoch, kde potrebujete veľkú masu detí.

V Bratislave hádzaná dosť upadla…

Je to tak, veď kedysi sme mali medzi ženami štyri tímy a teraz máme len jedno. Muži ŠKP patrili medzi najlepších, teraz nevedia vytvoriť finančné podmienky pre kategóriu dospelých. Prácu s mládežou majú veľmi dobrú, no to nestačí. V kategórii dospelých sa nedarí vytvoriť konkurencieschopné mužstvo. Tým pádom sú v extralige na konci.

Hala na Jégeho zmizla…

Ďalšia vec, ktorú by sme chceli naštartovať spoločne s SOV a ministerstvom školstva. Ide o obnovu športovej infraštruktúry, ktorá je naozaj v dezolátnom stave. Na Slovensku by sme nenašli jeden šport, ktorý by povedal, že má ideálne podmienky na svoju činnosť.

Juraj Valko, foto: SITA

Tento článok je súčasťou športového týždenníka ŠPORT žurnál 11

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HÁDZANÁ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slovenské hádzanárky na MS v „európskej“ skupine

Hádzanárky Slovenska si v decembri zahrajú na MS. Na šampionáte sa predstavia po udelení v…