Domov INÉ ROZHOVORY Juraj Minčík: Stále vo mne rezonuje úspech z Ria

Juraj Minčík: Stále vo mne rezonuje úspech z Ria

Minister vnútra Robert Kaliňák 22. novembra 2016 predstavil nového riaditeľa Športového centra polície. Stal sa ním Juraj Minčík, ktorý na tomto poste vystriedal Mariána Kukumberga. Juraj Minčík v centre pôsobil od roku 2000 ako tréner vodného slalomu, jeho zverenci boli bratranci Škantárovci a Matej Beňuš.

Zlatá radosť z Ria (SITA)

Nedávno ste sa stal riaditeľom Športového centra polície. Ako sa vám darí v novej funkcii?

Hneď od začiatku som zistil, že v centre sú dobre nastavené veci, takže som začal pracovať na zlepšení niektorých detailov a pomáhať športovcom, aby dosahovali dobré výsledky. Zatiaľ sa nám to darí.

Juraj Minčík s predchodcom Marianom Kukumbergom (SITA)
Juraj Minčík s predchodcom Marianom Kukumbergom

Pod sebou máte až 14 športov. Dá sa to zvládnuť?

Určite je rozdiel starať sa o troch športovcov a teraz keď je v našej organizácii 96 zamestnancov a niekoľko stoviek športovcov. Presvedčil som sa, že sa to dá zvládnuť.

Ako hodnotíte minulú sezónu?

Keďže som do centra nastúpil 1. novembra 2016 môžem minulú sezónu hodnotiť ako tréner vodného slalomu. Sezóna bola vynikajúca, bolo to vyvrcholenie štvorročnej práce. Moji zverenci boli v zložitej situácii, lebo okrem Martikána a bratov Hochschornerovcov museli zdolať ďalších popredných športovcov.

Juraj Minčík s bratrancami Škantárovcami

Nominačný kľúč bol veľmi krutý. Potom keď sa dostali na olympiádu, tak sa od nich automaticky očakávala medaila. Ja som tvrdil, že sú dobre pripravení. Dokázali sa vyrovnať s atmosférou na OH. Potvrdili svoju vyzretosť a ťažkú situáciu zvládli.

Na OH v Sydney ste získali bronz a potom v Riu ako tréner zlato a striebro. Ktorý úspech si ceníte viac?

Keď som získal bronz na olympiáde v Sydney, tak som sa cítil ako olympijský víťaz. Emócie boli veľké, mať na krku olympijskú medailu je krásny pocit. Nechcem tieto úspechy spájať.

Dosiahol svoj vrchol a potom som pomohol chlapcom k veľkému úspechu. Momentálne ešte stále vo mne rezonuje úspech z Ria. Tieto úspechy sa nedajú veľmi porovnávať. Myslím si, že sú približne na rovnakej úrovni.

Juraj Minčík (SITA)

Trénerstvu sa už nebudete venovať?

V pozícii trénera som pôsobil osem rokov, čiže dve olympijské obdobia. Nemal som voľný čas, veľa som cestoval. Teraz sa do popredia dostáva rodina. Samozrejme, že chalanom pomôžem najmä po metodickej stránke a pri tréningoch. Spolupráca bude určite pokračovať. Mám pred sebou novú výzvu.

Majú vo vašom centre prioritu vodní slalomári, kanoisti a strelci?

O priorite by som nehovoril, musíme sa starať o všetkých športovcov. Tieto športy sú našimi nosnými. My sme však limitovaní či už finančne, materiálovo, alebo ľudskými zdrojmi. Naše stredisko má dostatok vynikajúcich športovcov, určite sa máme čím chváliť.

Juraj Minčík s medailistami (SITA)

Chalanom sa štart do novej sezóny vydaril, keď uspeli na majstrovstvách Oceánie. Potešili vás?

Ich dobré výsledky ma milo prekvapili. Predsa len rok po olympiáde je to ťažšie. Nie sú ešte nominačné preteky a skúšajú sa nové veci. Potvrdili, že sú súťaživé typy a chcú vyhrávať.

Takže čo budete od nich očakávať v tejto sezóne?

Od olympijských víťazov môžem očakávať len víťazstvá. Musia mať tie najvyššie ciele. Sme stredisko vrcholového športu. Chlapci majú nato, aby dosahovali dobré výsledky.

Juraj Valko, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ROZHOVORY
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Nominačné preteky rozhodli o zložení reprezentácie: Martikán opäť chýba

Dvojnásobný olympijský šampión vo vodnom slalome Michal Martikán sa už druhý rok po sebe n…