Domov INÉ Kompletná medailová zbierka slovenských paralympionikov

Kompletná medailová zbierka slovenských paralympionikov

Dva týždne po skončení olympijských hier v Tokiu sa športový život na olympijské športoviská vrátil. O najcennejšie kovy tentoraz bojujú športovci so zdravotným znevýhodnením. Na paralympijských hrách v Tokiu 2020 majú čo do boja o medaily povedať aj slovenskí parašportovci.

Slovensko na paralympijských hrách v Tokiu reprezentuje 27 športovcov, o 2 menej ako pred piatimi rokmi v Riu de Janeiru. Skromnejšia výprava sa pokúsi napodobniť úspech z Brazílie, odkiaľ si priviezla 11 medailí, z toho päť zlatých.

Zberateľ medailí

Najhorúcejším želiezkom slovenskej paralympijskej výpravy je už tradične cyklista Jozef Metelka. Vysoké očakávania potvrdil hneď vo svojej prvej disciplíne. Na pevnom kilometri získal pre Slovensko na paralympiáde v Tokiu prvú medailu. Časom 1:04,786 min vybojoval bronz a skompletizoval svoju zbierku paralympijských medailí.

Pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro získal v rovnakej disciplíne striebro a dve zlaté medaily má z časovky a zo stíhacích pretekov na 4 km. „Som strašne šťastný. Pre mňa je bronz ako zlato. Tí dvaja, ktorí ma predbehli, netrénujú nič iné len kilometer. S tým hendikepom, aký je momentálne v mojej kategórii nastavený, sme vlastne všetci ostatní išli len o bronz. A mám ho ja,“ tešil sa Metelka.

No a na spomínané zlato si napokon aj skutočne siahol. V stíhacích pretekoch na 4 km nenašiel premožiteľa, keď navyše do finále postúpil z kvalifikácie suverénnym spôsobom. Časom 4:22,772 vytvoril nový svetový i paralympijský rekord. V súboji o zlato nedal Novakovi žiadnu šancu a napokon ho po 2 250 metroch predstihol o kolo.

„Boli to dosť náročné preteky. Teda najmä tá príprava, tie uplynulé dva roky boli ťažké. Aj z hľadiska materiálneho a celého toho stresu okolo toho. Som však veľmi rád, že sa podaril obhájiť výsledok, pretože jedno zlato za osem rokov je pecka, ale dve, to už je fakt dobré. Je za tým však jeden a pol roku tvrdého tréningu.

Robil som viacero športov, diverzifikoval som to, aby som zapájal všetky svaly, aj hlavu mal v pohode. Všetky športy, ktorým sa venujem nie sú o tom, že si robím čo chcem, ale všetko vedie k tomu hlavnému, aby som vedel podať takýto výkon,“ povedal Metelka pre Slovenský paralympijský výbor.

7 paralympiád, 5 medailí

Ďalší cenný kov pridala do zbierky aj parastolná tenistka Alena Kánová, pre ktorú je to už piata paralympijská medaila. V Sydney 2000 sa tešila z najcennejšieho kovu, z Atén 2004 si priviezla striebro a bronz získala v Pekingu 2008 i Londýne 2012. Z tokijských hier si odnáša druhú najcennejšiu medailu, čím skompletizovala slovenskú zbierku medailí na tohtoročnej olympiáde.

„Zlý začiatok, dobrý koniec. Na úvod som na hrách nastúpila v skupine proti Kórejke a bol to môj prvý súťažný zápas po dvoch rokoch. Nevedela som sa sústrediť a prehrala som. V ďalších zápasoch som sa rozbehla. Po tom, čo sa mi medaila v Riu nepodarila, je to paráda,“ vyjadrila Kánová spokojnosť ešte pred finálovým duelom. V ňom síce nestačila na Číňanku Süe Ťüan, ktorej podľahla 0:3 (-2, -6, -9), no sama uznala kvalitu súperky.

„Ušla mi hneď v prvom sete, ťažko som sa dostávala do hry. Ale dnes bola jasne lepšia. Tak, ako som v predchádzajúcich zápasoch nedala šancu súperkám ja, tak teraz ona mne. Škoda. Možno som už ani nemala takú koncentráciu ako v predchádzajúce dni. Predsa len, päť dní v tejto hale mi dalo zabrať. Ale stálo to za to,“ povedala Kánová, pre ktorú to bola celkovo už siedma paralympiáda. Okrem letných hier sa zúčastnila aj na zimných, v Soči 2014 reprezentovala Slovensko v curlingu.

Krásny šok

Famózne slovenské predstavenie sa zrodilo v cestnej paracyklistickej časovke. Metelka, ktorý obhajoval zlato z Ria síce tentoraz na najvyšší stupienok nedosiahol, no slovenská vlajka na ňom predsa len viala. Najväčší úspech svojej kariéry dosiahol Patrik Kuril, ktorý o 18 sekúnd predstihol svojho krajana.

Slovensko tak slávilo pod piatimi kruhmi vzácne double. Metelka striebrom z časovky skompletizoval zbierku tokijských medailí. Štyridsaťjedenročný Kuril nadviazal na bronzovú medailu z Ria 2016.

„Dojmy sú úžasné. Zázraky sa síce dejú, toto je však veľký zázrak. Obetoval som tomu všetko. Prípravu, izoláciu, aby som sa s nikým nestretával. Ani na preteky som nechodil. No že zvíťazím, o tom som dosiaľ mohol len snívať. Dúfal som, že možno sa podarí bronzová medaila, no zlato je pre mňa krásnym šokom,“ vyznal sa Kuril.

ano, foto: paralympic.skNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii INÉ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Riapoš naďalej predsedom Slovenského paralympijského výboru

Ján Riapoš je aj naďalej predseda Slovenského paralympijského výboru. Päťdesiattriročný fu…