Domov FUTBAL Konečná nominácia na ME vyvolala diskusie

Konečná nominácia na ME vyvolala diskusie

Reprezentačný tréner futbalistov SR Štefan Tarkovič minulú stredu zverejnil záverečnú 26-člennú nomináciu na blížiace sa majstrovstvá Európy. Priestor v nej dostali aj hráči, ktorí toho v tejto sezóne veľa neodohrali, na druhej strane z nej vypadli mená, ktoré si podľa odborníkov nomináciu svojimi výkonmi pýtali. Tréner si však za svojimi rozhodnutiami stojí.

Do konečnej nominácie Slovákov na futbalové EURO 2020 sa zmestili aj stredopoliar SSC Neapol Stanislav Lobotka či obranca Denis Vavro, ktorý druhú časť sezóny strávil na hosťovaní v Huesce.

„Čierny Peter“ sa ušiel Matúšovi Berovi (Vitesse Arnhem), Jakubovi Holúbkovi (Piast Gliwice), Erikovi Jirkovi (CD Mirandes) a svalové zranenie v prípravnom súboji s Bulharskom (1:1) vyradilo na poslednú chvíľu útočníka Davida Strelca (Slovan Bratislava).

„Musím povedať, že všetci hráči, ktorých som nezaradil do nominácie, tak to nebolo z výkonnostných dôvodov. U mňa zavážila hráčska typológia. Za tým si stojím. Určite to nie je pre hráčov príjemné, ale princíp reprezentácie dávam nad hráčov,“ zdôvodnil Tarkovič.

Lobotkovi verím

Najmä nenominovanie Matúša Bera, ktorý má za sebou dobrú sezónu v najvyššej holandskej lige a uprednostnenie napríklad Stanislava Lobotku, ktorý toho v tejto sezóne veľa neodohral, vyvolalo veľké diskusie.

„Stana poznám dosť dlho na to, aby som vedel, čo v ňom je. Už veľakrát predtým som povedal, že niekedy hráči majú smolu z toho uhla pohľadu, že sa dostanú do klubu, kde tréner uprednostní iných hráčov.

Potom má hráč problém dostať sa na ihrisko v obrovskej konkurencii hráčov, ako je to v Neapole. Bol v tréningovom procese, ten je v takýchto veľkokluboch na špičkovej úrovni.

Je jasné a uvedomujem si, že mu chýba zápasová prax. Ale Stano je pre mňa hráč, ktorý v prípade, že bude pravidelne hrávať, vie reprezentácii pomôcť. U neho zavážila hráčska typológia, mali sme to možnosť vidieť proti Bulharsku.

Taký typ hráča nám chýba a nebol by som rád, ak by nám takýto hráč na záverečnom turnaji chýbal,“ vysvetlil Tarkovič, z akých dôvodov sa do tímu prebojoval 26-ročný Lobotka, u ktorého absentovala klubová herná prax.

Dvadsaťpäťročný Vavro zas nehrával v Laziu Rím, neskôr v tíme zostupujúcom z La Ligy však dostával postupne väčšiu a väčšiu minutáž. Pomohla mu herná prax a nevyradila ho ani individuálna chyba proti Bulharom, po ktorej Slováci v utorok inkasovali gól.

„Podľa mňa má kvalitu na svojom poste. Budeme mať osem obrancov a viac možností, ako to vyskladať, čo bol aj prípad Hancka. Veľa mi ukázal aj osobný rozhovor s hráčom, ako pristupoval k tréningu v kempe a aj perspektíva vzhľadom na budúcnosť,“ vysvetlil Tarkovič.

Prekvapením je najmä vyradenie Matúša Bera, ktorý to znášal pomerne ťažko a ako prezradil redaktorom RTVS, futbal nechce nejaký čas ani vidieť. „Čo sa týka Bera, tam sa mi to oznamovalo asi najťažšie. Už som mu to musel oznámiť druhýkrát, podobne ako pred piatimi rokmi,“ uzavrel Tarkovič.

red, TASR, foto: TASR/Martin BaumannNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

FIFA chce MS každé 2 roky, UEFA hrozí bojkotom

Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino sľúbil, že FIFA vydá …