Domov FUTBAL Lewandowski to dokázal, zlomil bradatý rekord

Lewandowski to dokázal, zlomil bradatý rekord

Útočník Bayernu Mníchov Robert Lewandowski predsa len dokázal prekonať gólový rekord Gerda Müllera. Ten v sezóne 1971/72 zaznamenal v najvyššej nemeckej futbalovej súťaži neuveriteľných 40 gólov. Poľský útočník v poslednom bundesligovom kole zaznamenal 41. gól sezóny a korunoval tým majstrovskú sezónu svojho tímu.

Dlho to v zápase Bayernu proti Augsburgu vyzeralo, že rekord odolá. Tridsaťdvaročný Lewandowski strelil gól až v 90. minúte a stanovil ním konečné skóre 5:2.

„Nemám slov. Keď sa snažíte 90 minúte a dosiahnete gól v poslednej minúte, nedá sa to opísať. Cítim sa ako v sci­‑fi filme. Našťastie som to dokázal a som veľmi šťastný. O prekonanie takéhoto legendárneho rekordu musíte tvrdo bojovať,“ povedal Lewandowski a neskôr dodal:

„Viem, že Gerd Müller potreboval na svoj historický rekord podať výnimočné výkony. Mám voči nemu veľký rešpekt. Bol súčasťou iného sveta, iného futbalu, inej generácie.“

Historický moment

Téma streleckého rekordu rezonovala v nemeckých médiách celý týždeň a poľský kanonier sa napokon dočkal, keď v posledných sekundách záverečného duelu sezóny dorazil strelu Leroya Saneho.

„Význam tohto rekordu pre moju budúcnosť neviem v tejto chvíli opísať. Už keď som dal 40 gólov, tak som to považoval za niečo výnimočné.

Je to historický moment pre moju kariéru, ale za rekordom stojí celý tím,“ povedal Lewandowski podľa agentúry DPA po tom, ako prekonal 49-ročný Müllerov rekord zo sezóny 1971/72. Na vlastné oči videl tento historický moment aj slovenský stredopoliar László Bénes, ktorý asistoval pri druhom góle Augsburgu.

Nie je na predaj

Prezident Bayernu Mníchov vyhlásil, že klubový klenot Lewandowski nie je na predaj. „Jeho agent Pini Zahavi to dobre vie. Kto by predával hráča, ktorý dokáže nastrieľať v jednej sezóne 60 gólov a je vo veku 32 rokov najlepší na svete?

Má úžasnú formu, dokáže hrať na najvyššej úrovni ešte štyri či päť rokov. Je ako víno, čím starší, tým lepší,“ povedal šéf bavorského giganta Karl­‑Heinz Rummenigge o Lewandowskom.