Domov INÉ ROZHOVORY Marcel Merčiak: Šport je mojou celoživotnou drogou

Marcel Merčiak: Šport je mojou celoživotnou drogou

Marcel Merčiak patrí za posledné roky medzi našich najlepších športových komentátorov. Prejavuje sa tak aj v ankete OTO, kde zbiera jednu sošku za druhou. V televíznom prostredí pôsobí už dvadsaťdva rokov.

   

Kedy ste prvýkrát komentovali?

Bolo to v máji 1995, bol to futbalový zápas zo štúdia. Prvý veľký priamy prenos bol z atletického mítingu Slovnaft. Ten som komentoval spolu so Stanom Ščepánom. V tesnej blízkosti sedel bývalý britský míliar Steve Cram, ktorý komentoval pre Eurosport.

V Bratislave bol vtedy prvýkrát Jonathan Edwards, ktorý necelé dva mesiace potom v Göteborgu ako prvý skočil za 18 m a vytvoril dva svetové rekordy. Bol som pri štyroch prenosoch z tohto atletického podujatia.

V prvých piatich rokoch som komentoval dvadsať športov. Jedenkrát som si vyskúšal aj Formulu 1.

Odvtedy ste sa viac špecifikoval na futbal…

Futbal je celoročná záležitosť. V čase konania olympiád sa pridávajú ďalšie športy. Vždy je najdôležitejšia príprava. Ja sa denne pripravujem štyri hodiny. Sú aj takí borci, ktorí si trúfajú, potom to my, čo sa vyznáme, cítime.

Na ktorý najkrajší prenos najradšej spomínate?

Bol to zápas Slovenska na majstrovstvách sveta vo futbale v roku 2010, keď sme v osemfinále vyradili Taliansko. Úradujúcim majstrom sveta sme dali tri góly, čo sa od roku 1970 nepodarilo nikomu.

48 hodín po tomto triumfe sme robili rozhovory pre ľudí z celého sveta, Brazílčanov, Nemcom, či Britov. Nikto nevedel uveriť, že sme zdolali Talianov. Všetci boli z toho v šoku.

Ako zvláda odlúčenie vaša rodina?

S futbalom až tak veľmi necestujem. Chodievame na medzišťátne zápasy. V tomto smere bol ťažký najmä minulý rok, keď sa konali majstrovstvá sveta vo futbale vo Francúzsku a potom nasledovala olympiáda v Riu.

Našťastie v nepárnych rokoch až tak necestujeme, takže sa môžem viac venovať aj rodine.

Ako ste sa dostali k vedomostnej súťaži Čo ja viem?

Túto reláciu moderujem už štvrtú sezónu. Bol som oslovený tesne pred začiatkom nahrávania. Zobral som to, lebo je to vedomostná súťaž. Zaberá to čas vo februári a v marci, keď sa táto relácia nahráva. Je to skvelá skúsenosť a výrazne mi to pomohlo.

Dočkali ste sa aj uznania v ankete OTO…

Dlho som si myslel, že to nikdy nevyhrám. Mrzelo ma to, lebo sme boli medzi slovenskými televíziami jasným športovým lídrom. Ako verejnoprávna televízia sme prinášali všetko, čo sme mali.

Jedinú cenu získal Miro Michalech v roku 2002. Zadosťučinenie prišlo rýchlo, za päť rokov som získal desať sošiek.

Čo by ste chceli dosiahnuť?

Chceme byť pri veľkých úspechoch slovenského a svetového športu. Je to celoživotná droga spojená s touto robotou. Je skvelé zažívať nádhernú atmosféru. Čaká na nás vždy drina, ale máme možnosť vidieť špičkové výkony najlepších športovcov.

Je to nádherné divadlo. Vždy som si želal, aby naši futbalisti pravidelne chodievali na ME a MS. Dlho to trvalo, kým sme sa tam prebojovali. Pre mňa je každý rok obrovským zážitkom finále Ligy majstrov.

Už sa veľmi teším do Cardiffu, kde sa stretnú Juventus Turín s Realom Madrid. Strávim tam celý jeden deň a určite veľa toho zažijem.

Štyri roky ste v RTVS šéfom športu. Aká je úroveň komentátorov?

Snažíme sa budovať značku, ktorá je spätá s STV a s reláciou Góly­‑body­‑sekundy. Budujeme kvalitu vlastných prenosov. Zo zahraničia získavame to najatraktívnejšie pre nášho diváka. Každý rok sú v tomto smere na prvom mieste MS v hokeji.

Tento šampionát neprekoná žiadna zábavná relácia. Na budúci rok máme ZOH vo februári, MS v hokeji v Dánsku, MS vo futbale v Rusku, Tour de France s Petrom Saganom. Sme v zabehanom kolobehu a snažíme sa, aby šport bol dôležitým segmentom vo vysielaní RTVS.

juma, foto: SITA

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 18, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

Ak sa Vám týždenník ŠPORT žurnál páči a chcete nám pomôcť ho rozvíjať, objednajte si predplatné:

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii ROZHOVORY
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Ján Volko: Bola to skvelá skúsenosť a dopadlo to nadmieru dobre

Slovenský šprintér Ján Volko má za sebou účinkovanie na majstrovstvách sveta. V behu na 10…