Domov FUTBAL Marek Mintál študuje trénerstvo: Inšpirujú ma tí najlepší!

Marek Mintál študuje trénerstvo: Inšpirujú ma tí najlepší!

Po tom, čo pred bezmála tromi rokmi definitívne ukončil hráčsku kariéru, správy o jeho ďalšom pôsobení sa na Slovensko dostávajú len sporadicky. Bývalý hráč Žiliny, 1. FC Norimberg či Hansy Rostock, dnes 38-ročný Marek Mintál sa totiž rozhodol aj naďalej žiť v Nemecku, kde robí všetko pre to, aby sa mohol čoskoro stať trénerom s najvyššou EURO PRO licenciou.

O tom, že rodák z Bytčice neďaleko Žiliny patrí k najlepším slovenským futbalistom v histórii, niet pochýb. Svoje bohaté skúsenosti z domáceho, zahraničného či reprezentačného pôsobenia odovzdáva niekdajší kapitán slovenského národného tímu momentálne mladšej generácii. Pri tíme Norimbergu do 19 rokov totiž pôsobí ako asistent hlavného trénera Pellegrina Matarazza.

„Som tu od vlaňajšieho leta, s chlapcami hráme najvyššiu súťaž, v tabuľke sme druhí, takže môžem pokojne konštatovať, že sa nám celkom solídne darí. Prvé skúsenosti tohto charakteru som naberal prakticky ihneď po skončení kariéry pri seniorskom áčku Norimbergu, kde som však v novembri 2014 skončil. Udialo sa tak z viacerých dôvodov.

Jedným z nich bol, že som pri slovenskej reprezentácii do 21 rokov zastával manažérsku funkciu a po skončení kvalifikácii o postup na vlaňajšie majstrovstvá Európy, kde sme to dotiahli až do baráže, som si chcel na Slovensku dokončiť trénerskú A-licenciu. Nepopieram však ani to, že v tom čase to v realizačnom tíme Norimbergu nefungovalo tak, ako má,“ rozhovoril sa Marek Mintál, ktorého kroky nasledovali v tamojšom klube k štvrtoligovému amatérskemu tímu, kde si postupne brúsil svoje trénerské ostrohy.

Bol náročný

Ďalšie trénerské skúsenosti už teda v súčasnosti naberá pri mládežníckom tíme. „Zo začiatku bolo podstatné, aby som sa prispôsobil tejto generácii hráčov. Vzhľadom na to, že som v minulosti pôsobil pri spomínanej ‚dvadsaťjednotke’, mal som to možno o čosi jednoduchšie. Teraz to hodnotím tak, že pracovať so sedemnásť, osemnásť či devätnásťročnými chlapcami, ktorí majú svoje sny, je pre mňa veľmi zaujímavé. A aký som tréner? Veľa vecí čerpám zo svojej hráčskej kariéry.

Priznám sa, že zo začiatku som mal trochu problém s tým, že som túto generáciu futbalistov prirovnával k profesionálom a bol som na ňu dosť náročný. Postupne som si však na to zvykol, vžil som sa do situácie týchto mladých chalanov, uvedomil som si, že okrem futbalu sa ešte venujú škole, únava na nich vplýva inak. Potrpím si však na disciplíne, aby bol každý jeden chlapec stopercentne koncentrovaný na svoj výkon, či už v zápase alebo na tréningu, a aby sa všetci výkonnostne vyvíjali a posúvali.“

74147-4-mintal-2-foto-jan-sukup

Mintála viedli počas profesionálnej kariéry mnohé trénerské persóny a ako sám hovorí, každá z nich mu niečo dala, v niečom ho inšpirovala. „Tých trénerov bolo naozaj dosť, tuším až 27 a nerád by som niektorého z nich vyzdvihoval, možno by som na nejaké meno zabudol, čo by nebolo odo mňa fér. Čo sa týka mojich vzorov v tomto smere, ide mi skôr o štýl.

Či už je to José Mourinho, Carlo Ancelotti, Pep Guardiola, alebo z našich Dušan Galis či Ivan Galád, s ktorým som na Slovensku naposledy spolupracoval, tak asi títo kouči udávajú mojej práci víziu. Dá sa povedať, že ma inšpirujú tí najlepší“ pokračoval Mintál, ktorý sa v sezóne 2004/05 stal najlepším strelcom nemeckej Bundesligy.

Často spomína

Nasledovali ponuky z Bayernu Mníchov, Schalke 04, Borussie Dortmund, Newcastlu či Tottenhamu. Marek však stále žil svoj norimberský sen. „Veľmi rád na moje hráčske obdobie v Nemecku spomínam. Teraz mám na to trochu viac času, v hlave si všetko rekapitulujem a priznám sa, že častokrát sa myšlienkami k tomu obdobiu vraciam.

To isté však platí aj o Žiline, kde som s profesionálnym futbalom začínal. Je až neskutočné, ako som sa vôbec k tomu všetkému dostal. Spomínam si, ako mi dal prvú šancu tréner Dušan Radolský v priateľskom zápase a tým to v podstate všetko začalo. Samozrejme, že začiatky neboli ľahké, mal som to možno náročnejšie ako ostatní. Klub spod Dubňa vždy bol a aj ostane mojou srdcovkou,“ prezradil Mintál, ktorému v Nemecku prischla prezývka Fantóm.

74147-7-mintal-4-tasr

Dvojnásobný najlepší futbalista Slovenska z rokov 2004 a 2005 bol taktiež dlhoročnou oporou slovenskej futbalovej reprezentácie, no jej najväčšie úspechy – postup na MS 2010 a ME 2016 sa začali písať až po tom, čo on v národnom tíme už nefiguroval. „Samozrejme, že snom každého hráča je dostať sa na nejaký šampionát.

Mne sa to, bohužiaľ, nepodarilo, hoci som v drese s dvojkrížom na prsiach odohral viacero kvalifikácii. Ale asi to tak malo byť. Ja som v prvom rade vďačný za to, že som mohol Slovensko reprezentovať, čo bola pre mňa vždy obrovská česť a to, že sa mi s národným tímom nikdy nepodarilo postúpiť na niektorý zo záverečných turnajov, beriem ako realitu. Taký je život. V reprezentácii som však zažil nádherné roky,“ zakončil Marek Mintál, ktorý sa na Slovensko pre pracovné povinnosti dostane už iba sporadicky.

Synovia idú v otcových šľapajách

Marekovi Mintálovi aj jeho manželke Katke robia, pochopiteľne, najväčšiu radosť ich tri deti – skoro dvanásťročný Jakub, o tri roky mladší Sebastian a dvaapolročná dcérka Sára. „Jakub hrá futbal v Norimbergu v kategórii U12, Sebastian sa mu zatiaľ venuje u nás v mestečku a našej najmladšej ratolesti Sárke učarovali kone. Uvidíme teda, čo z nich napokon bude, ale sme radi, že sa venujú športu,“ vysvetlil Marek Mintál.

Vittek do reprezentácie stále patrí

Súpermi slovenskej futbalovej reprezentácie na blížiacich sa majstrovstvách Európy vo Francúzsku budú postupne tímy Walesu, Ruska a Anglicka. „Myslím si, že máme reálne šancu postúpiť zo základnej skupiny. Ja osobne chlapcom verím, súčasné mužstvo trénera Jána Kozáka je naozaj silné.

A či by mal na šampionát cestovať aj Robo Vittek, s ktorým sme v Norimbergu tvorili neodmysliteľnú futbalovú dvojičku? Prečo nie?! Pokiaľ je zdravý, tréner mu dáva dôveru, na ihrisku je vždy nepríjemný. Je nebezpečný v šestnástke, čo bola vždy jeho vizitka. A v neposlednom rade, skúseností má na rozdávanie,“ zamyslel sa Mintál.

Vizitka Mareka Mintála
Narodil sa: 2. septembra 1977 v Bytčici
Post: ofenzívny stredopoliarKluby: MŠK Žilina (153 zápasov/76 gólov), 1. FC Norimberg (210/77), Hansa Rostock (24/6)
Reprezentácia SR: 45 zápasov/14 gólov
Klubové úspechy: majster SR 2002, 2003, víťaz Slovenského superpohára 2003, víťaz Nemeckého pohára 2007
Individuálne úspechy: Futbalista roka 2004, 2005, Najlepší strelec Corgoň ligy 2001/02 a 2002/03, Najlepší strelec Bundes ligy 2004/05, Najlepší strelec 2. Bundesligy 2003/04 a 2008/09

ŠPORT žurnál 1/2016  (Andrej Smatana), foto: TASR

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Calzona predstavil nového asistenta a nomináciu na LN

Nový tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona predstavil minulý týždeň…