Domov INÉ Medailová žatva slovenských paralympionikov

Medailová žatva slovenských paralympionikov

Slovenskí paralympionici vydolovali napokon na práve skončených paralympijských hrách v Tokiu 2020 11 medailí. S bilanciou 5 zlatých, dve strieborné a 4 bronzové medaily sa slovenskí parašportovci celkovo umiestnili na 26. mieste.

V minulom čísle týždenníka Koment sme vás informovali o medailových úspechoch paracyklistov Jozefa Metelku (zlato, striebro, bronz), Patrika Kurilu (zlato) a parastolnej tenistky Aleny Kánovej (striebro). K piatim medailám pribudlo v druhom týždni paralympiády v Tokiu 2020 ďalších šesť.

Parastolní tenisti zbierali bronzy

Už po štvrťfinálovom triumfe, v ktorom vyradili tureckých reprezentantov Aliho a Abdullaha Öztürkovcov 2:1 na zápasy, mali istotu cenného kovu v súťaži družstiev kategórie TT4-5 parastolní tenisti Boris Trávníček a Peter Mihálik. Predtým v osemfinále zdolali Aymana Kamala Zenatyho a Sameha Mohameda Salehu z Egypta 2:0.

V semifinále však nestačili na čínsku dvojicu Cchao Ning­‑ning, Kuo Sing­‑jüan (0:2 na zápasy) a z Tokia si tak odnášajú bronz. Pre oboch je to prvá paralympijská medaila v kariére.

„Dnes nám jednoducho trochu chýbalo to, čo sme mali včera. Oba zápasy sme mali super rozohrané, verili sme si, ale, žiaľ, nevyšlo to. Nepochybujem, že keby mal Boris viac skúseností, ten zápas isto vyhrá. Čo nevyšlo teraz, verím, že vyjde v Paríži,“ poznamenal Mihálik.

Hoci bolo na parastolných tenistoch vidieť veľké sklamanie, obaja dobre vedeli, že naprázdno z Tokia neodídu. „Bude to mrzieť dlho, ale, samozrejme, získať bronz je tiež super,“ dodal Trávníček.

V rovnaký deň získal slovenský parastolný tenis aj ďalší bronz. V kategórii TT1-2 podľahli v semifinále Martin Ludrovský s Jánom Riapošom Francúzom Fabienovi Lamiraultovi a Stephaneovi Molliensovi taktiež 0:2. Pre predsedu Slovenského paralympijského výboru je to celkovo piata medaila z paralympijských hier. Na konte má aj štyri najcennejšie kovy.

Kuřeja obhájil Rio

Bronz získal v Tokiu aj paraatlét Marián Kuřeja, ktorý v hode kuželkou obhájil výkonom 30,66 m 3. miesto z Ria. Z triumfu sa tešil reprezentant Ruského paralympijského výboru (RPC) Musa Tajmazov, ktorý vylepšil svetový rekord na hodnotu 35,42 m. Striebro získal Srb Željko Dimitrijevič výkonom 35,29 m.

Dvojnásobný tokijský paralympijský víťaz

Ďalšiu medailu do zbierky, tentoraz zlatú, pridal reprezentant v boccii Samuel Andrejčík. Vo finále kategórie BC4 zdolal Pornchoka Larpyena z Thajska 4:0. Andrejčík vrátil súperovi prehru zo základnej skupiny (1:4). Po striebre z PH 2016 v Riu de Janeiro tak pridal Andrejčík do svojej paralympijskej zbierky najcennejší kov.

„Je to skvelý pocit. Som strašne šťastný, že sa tých päť rokov čakania na paralympiádu skončilo a že nič z príprav nevyšlo nazmar. Makali sme naozaj tvrdo. Do finálového dňa všetko klaplo tak, že dnes mám na sebe zlatú medailu a ďalšie tri roky až do Paríža budem úradujúci paralympijský šampión,“ uviedol Andrejčík pre web paralympic.sk.

Ten získal v Tokiu aj druhé zlato. V súťaži párov obhájili spoločne s Michaelou Balcovou a Martinom Strehárskym (náhradník) triumf z Ria de Janeiro 2016. Vo finále kategórie BC4 zdolali Hongkong 3:2. Slovenskí boccisti síce prehrávali v súboji o zlato po prvom ende 0:1, ale v nasledujúcom otočili priebeh a v treťom zvýšili vedenie na 3:1.

Súperom z Hongkongu sa podarilo v záverečnom štvrtom ende už iba znížiť. Slovenskí reprezentanti na turnaji párov ani raz neprehrali a zaslúžene si z Tokia odnášajú najcennejší kov.

„Päť rokov sme dreli, aby sme tu podali dobrý výsledok. Posledné tri mesiace žili už len bocciou a vyplatilo sa. Pritom v Tokiu bolo všetko inak ako pred piatimi rokmi v Riu. A aj tak sme vyhrali a berieme rovnakú medailu. Možno aj preto, že sme sa snažili nemyslieť na to, že sme na paralympiáde. Brať to ako bežný zápas,“ uviedla na webe paralympic.sk Balcová.

Andrejčík sa ziskom druhého zlata stal v Tokiu najúspešnejším Slovákom: „Ale dnes po veľkých infarktových stavoch. Pred hrami som si veru nemohol byť istý, že to takto dobre dopadne. Blahoželalo nám veľa krajín a bol to krásny pocit. Potvrdili sme, že sme dobrí hráči.“

Zlato s rekordom

Slovenskú medailovú žatvu v Tokiu 2020 uzavrela najlepším možným spôsobom parastrelkyňa Veronika Vadovičová. V zmiešanej streľbe na 50 m získala zlato v novom paralympijskom rekorde 248,9 bodov. Vadovičová sa prebojovala do finále zo 4. miesta v kvalifikácii s nástrelom 620,3 b.

Po dvoch šiestych a jednom štvrtom mieste, s ktorými nebola spokojná, napokon predsa len dosiahla v Tokiu na medailu. „Asi je to tým, že už na mňa nebol žiadny tlak. Šla som súťažiť s pokorou. Nespraviť si hanbu. A ísť len to, čo mám natrénované. A trochu to vyšlo,“ uviedla pre spv.sk.

Vadovičová je najúspešnejšia slovenská letná paralympionička. Len ona a parastolný tenista Ján Riapoš majú štyri zlaté medaily. „Je to skvelé. Musím sa poďakovať všetkým, ktorí mi držali palce. Aj tým, ktorí mi ešte pred poslednou disciplínou verili. Som rada, že som ich mohla potešiť,“ uzavrela Vadovičová.

Medailovú bilanciu ovládli Číňania

Najúspešnejšími športovcami sa na paralympijských hrách v Tokiu stali suverénne reprezentanti Číny, ktorí dovedna získali 207 medailí. 96 z nich malo najcennejší lesk.

Druhá v poradí skončila Veľká Británia, ktorej parašportovci si odnášajú celkovo 124 medailí (z toho 41 zlatých), tretí skončili Američania so ziskom 104 cenných kovov (z toho 37 zlatých).

Slováci sa ziskom 11 medailí umiestnili na 26. mieste. Rovnaký počet medailí získali aj v Riu 2016, kde však malo Slovensko o dvoch športovcov väčšiu výpravu (v Tokiu ich štartovalo 27). Aspoň jednu medailu získalo na japonských paralympijských hrách 78 krajín zo 163 zúčastnených.

ano, TASR, foto: paralympic.skNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii INÉ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Riapoš naďalej predsedom Slovenského paralympijského výboru

Ján Riapoš je aj naďalej predseda Slovenského paralympijského výboru. Päťdesiattriročný fu…