Domov FUTBAL Michal Mertinyák: Nový model zvýši atraktívnosť a bude spravodlivý

Michal Mertinyák: Nový model zvýši atraktívnosť a bude spravodlivý

Prezídium Únie ligových klubov na svojom zasadnutí schválilo zmenu modelu Fortuna ligy. Ak tento návrh na najbližšom rokovaní 14. marca odsúhlasí aj Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu, najvyššia slovenská súťaž sa už od nasledujúcej sezóny 2017/18 bude hrať podľa nového systému. O priblíženie nového modelu sme požiadali Výkonného riaditeľa ÚLK Michala Mertinyáka.

Čo vás viedlo k zmene?

Starý model fungoval desať rokov a nebol spravodlivý, keďže polovica mužstiev hrá viac domácich zápasov ako druhá šestica tímov a s niektorými súpermi sa klub stretne raz doma a dvakrát vonku, s inými naopak. Pracovná skupina sa s touto otázkou zaoberala a som rád, že kluby to jednohlasne prijali.

Ako bude vyzerať nový model?

Podľa nového modelu odohrá 12 účastníkov Fortuna ligy najprv 22-kolovú základnú časť, v ktorej sa každý stretne s každým raz doma a raz vonku. Následne sa súťaž rozdelí na dve šesťčlenné polovice. Prvá bude bojovať o majstrovský titul, druhá o záchranu. Opäť bude hrať každý s každým doma i vonku, čo znamená desať zápasov. Všetky body získané v základnej časti si mužstvá prenesú aj do nadstavby.

Ako to bude s vypadávajúcimi z Fortuna ligy?

Významnou súčasťou hracieho systému sú baráže, ktoré Fortuna lige nepochybne pridajú náboj. Zo súťaže automaticky zostúpi posledný klub v konečnej tabuľke a mužstvo na jedenástom mieste bude o zotrvanie medzi elitou bojovať v baráži s druhým tímom II. ligy, ak tento klub splní všetky licenčné kritériá pre pôsobenie v najvyššej súťaži.

Novinkou je baráž o EL. Čo si od nej sľubujete?

Hrať sa bude aj baráž o poslednú miestenku do kvalifikácie Európskej ligy v prípade, ak Slovenský pohár vyhrá jedno z prvých troch mužstiev konečnej ligovej tabuľky. Pravdepodobnosť, že táto situácia nastane je dosť vysoká. V semifinále takejto baráže by sa stretol štvrtý so siedmym a piaty so šiestym, víťazi by proti sebe nastúpili vo finále. Hralo by sa na jeden zápas vždy na ihrisku lepšie umiestneného mužstva v konečnej tabuľke.

Juraj Valko, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
  • LM: Nečakané straty favoritov

    Minulý týždeň sa zápasmi 1. kola rozbehla skupinová fáza najlepšej futbalovej ligy na star…
  • Škrtelov víťazný návrat

    Bývalý kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Martin Škrtel zaznamenal v drese trnavs…
  • Fortuna liga: Nováčik sa nakopol

    Slovan Bratislava nedokázal zvíťaziť už v druhom dueli po sebe. Vo 8. kole Fortuna ligy st…
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

LM: Nečakané straty favoritov

Minulý týždeň sa zápasmi 1. kola rozbehla skupinová fáza najlepšej futbalovej ligy na star…