Domov FUTBAL Milan Škriniar: Mám za sebou najlepší rok

Milan Škriniar: Mám za sebou najlepší rok

Talentovaný a veľmi perspektívny obranca Milan Škriniar už vyše roka oblieka dres Sampdorie Janov. Dvadsaťdvaročný rodák zo Žiaru nad Hronom získal Cenu Petra Dubovského pre najlepšieho futbalistu Slovenska do 21 rokov a pri tejto príležitosti poskytol nášmu týždenníku rozhovor.

Ako by ste stručne zhodnotili rok 2016?

Bol najúspešnejší v mojej kariére. Získal som Cenu Petra Dubovského, umiestnil som sa v prvej desiatke v ankete Pravdy a SFZ, zúčastnil som sa na ME vo Francúzsku, kde som odohral dva zápasy.

Pritom po prestupe zo Žiliny do Sampdorie sa situácia nevyvíjala podľa mojich predstáv. V novom pôsobisku som vôbec nehrával. Musel som si tým prejsť. Usiloval som sa myslieť stále pozitívne.

Veril som, že keď naskočím do zápasu, tak trénera presvedčím. Keď sa to stalo, dostal som červenú kartu na ihrisku Juventusu. Na jeseň som zasa vyrobil v nadstavenom čase penaltu v Ríme a Totti ju premenil na víťazný gól.

Druhá polovica roka bola oveľa lepšia, stal som sa stabilným členom mužstva a tak som si všetko vynahradil. Tieto dve ocenenia sú pre mňa veľkou motiváciou do ďalšej tvrdej práce.

Vaším najväčším súperom o Cenu Petra Dubovského bol Matúš Bero. Aký je váš názor na spoluhráča z reprezentácie?

V AS Trenčín bol ústrednou postavou mužstva. V lete prestúpil do Trabzonsporu, kde podáva dobré výkony. Potom ho však na konci minulého roka postihlo nešťastné zranenie, ale už je fit. Samozrejme, som rád, že som vyhral túto cenu, ale doprial by som ju všetkým chlapcom, lebo je to super pocit.

Hráči, ktorí vyhrali Cenu Petra Dubovského sa stali výbornými futbalistami, ale nájdu sa aj takí, ktorí nenaplnili očakávania…

Isteže, chcem pokračovať vo svojej dobre rozbehnutej kariére. Rád by som to niekam ďaleko dotiahol. Prvoradé je však, aby mi slúžilo zdravie, potom môžem podávať dobré výkony a neustále sa zlepšovať.

Talianska Séria A patrí medzi najlepšie súťaže v Európe, ako sa vám osobne pozdáva?

V Taliansku sa hrá oveľa rýchlejšie, dôraznejšie a agresívnejšie ako na Slovensku. Sú tu vyspelejší a kvalitnejší hráči, zápasovou praxou som získal väčšie sebavedomie, zbieram cenné minúty a aj takto vo svojom vývoji napredujem.

MŠK Žilina je na Slovensku špičkový klub, Sampdoria je zasa v Taliansku tradičný klub, v čom sú medzi nimi najväčšie rozdiely?

Žilina má vždy v najvyššej domácej súťaži obyčajne najvyššie ciele, zatiaľ čo Sampdoria si väčšinou dáva za predsavzatie pohybovať sa v pokojnom strede tabuľky. Samozrejme, pred sezónou predstavy boli iné, vedenie chcelo, aby sme bojovali o účasť v Európskej lige.

Začiatok nám nevyšiel, postrácali sme zbytočne dosť bodov so súpermi, nad ktorými sme mali vyhrať. Domáce víťazstvá nad AS Rím a AC Miláno ukázali, že naše mužstvo má slušný potenciál, ale zo súčasného deviateho miesta sa už ťažko dostaneme vyššie.

Keď sa pozrieme na tabuľku, tak pred nami sú už iba, s výnimkou Atalanty Bergamo, top talianske mužstvá.

Súťaži už niekoľko rokov jasne kraľuje Juventus Turín, ktorý je na najlepšej ceste získať šiesty majstrovský titul v rade. V čom sa líši od iných tímov?

Juventus je skvelý klub s ohromnou históriou a tradíciou. Vo svojom početnom kádri má najlepších hráčov v krajine, viacerí sú miliónoví.

Mužstvo je výborne organizované a zohraté, v každom letnom prestupovom termíne získa veľké hviezdy, ako naposledy Higuaína, Pjaniča, Alvesa a ďalších. My sme s ním naposledy doma aj napriek prehre 0:1 zohrali dobrú a vyrovnanú partiu.

Juventus sa vo štvrťfinále Ligy majstrov stretne s FC Barcelona. Myslíte, že má na to, aby Kataláncom odplatil prehru 1:3 z finále v roku 2015 v Berlíne?

Podľa mňa šance obidvoch tímov na postup do semifinále sú 50:50. Juventus bude pre Barcelonu veľmi dobrým a nepríjemným súperom, veľmi rád si pozriem obidva zápasy.

Už ste sa udomácnili aj v reprezentačnom áčku. Výber do 21 rokov, ktorého ste oporou, však čaká európsky šampionát v Poľsku. Na čo si budete trúfať?

Viac zápasov som odohral v dvadsaťjednotke, cítim sa tam istejší. Aj vďaka dobrým výkonom v nej sa mi otvorili dvere do prvého tímu. Sen každého futbalistu je hrať za áčko. O to budem bojovať, ale aj v tíme do 21 rokov sme skvelá partia, povahovo sme si skvele sadli, preto verím, že aj na ME sa pobijeme o dobrý výsledok.

Milan Valko, foto: SITA

Rozhvor je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál 10

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Calzona predstavil nového asistenta a nomináciu na LN

Nový tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona predstavil minulý týždeň…