Domov FUTBAL MS klubov: Chelsea predĺžila európsku dominanciu

MS klubov: Chelsea predĺžila európsku dominanciu

Futbalistom londýnskej Chelsea sa na druhý pokus podarilo uspieť na MS klubov FIFA. Po predĺžení zdolali brazílsky Palmeiras 2:1 a pridali tak do svojej zbierky poslednú chýbajúcu trofej z veľkého podujatia.

Aktéri finále sa nepustili od začiatku do bezhlavej ofenzívy, súperi sa strážili a vsadili na pozornú obranu. Postupne pribúdali aj šance, avšak v prvom polčase gól nepadol. V druhom dejstve začala Chelsea aktívnejšie a vyplatilo sa jej to.

Lukaku po peknom centri Hudsona­‑Odoia hlavou nezadržateľne otvoril skóre. V 61. minúte ale zahral Thiago Silva v šestnástke rukou a rozhodca po kontrole s VAR nariadil penaltu. Veiga ju s prehľadom premenil – 1:1.

Zápas dospel do predĺženia, v ktorom tiež zohral úlohu VAR. Ten potvrdil nedovolenú hru rukou v šestnástke Palmeirasu od jedného z jeho hráčov a nariadenú penaltu v 117. minúte premenil Havertz.

Majstri sveta znie lepšie

Zverenci Thomasa Tuchela napravili zaváhanie spred desiatich rokov, keď podľahli inému klubu z Brazílie. S Corinthians vtedy prehrali 0:1. Kormidelník víťazného tímu prišiel do dejiska turnaja až v piatok pre pozitívne testy na koronavírus:

„Nepáčilo sa mi, že pozerám semifinále na obrazovke v kancelárii (Chelsea zdolala saudskoarabský Al Hilal 1:0; pozn. red.). Ako tréner chcete byť za postrannou čiarou. Som rád, že naša snaha sa vyplatila a máme pohár.“

Hrdinom stretnutia bol nemecký reprezentant Kai Havertz, ktorý v 117. minúte premenil penaltu. Dvadsaťdvaročný stredopoliar tak napodobnil kúsok z májového finále Ligy majstrov, keď vsietil jediný gól do siete Manchestru City.

„Je to úžasné. Boli sme majstri Európy a teraz sme aj majstri sveta. Znie to lepšie,“ tešil sa po stretnutí Havertz. Následne priznal, že pred pokutovým kopom bol veľmi nervózny:

„Bola to dôležitá penalta. Moji spoluhráči mi verili a je dobré, že som udržal nervy pod kontrolou. O tomto som ako dieťa vždy sníval. Cítim sa úžasne.“

Európska dominancia

Chelsea predĺžila na MS klubov sériu víťazstiev európskych klubov, ktorú začal v roku 2013 Bayern Mníchov. Po Manchestri United a Liverpoole je tretím anglickým tímom s víťazstvom na MS klubov.

Juhoamerický tím prvou účasťou vo finále vylepšil svoj najlepší výsledok na turnaji, ktorým bolo minuloročné štvrté miesto.

red, TASR, foto: facebook