Domov INÉ Vodné športy MS vo vodnom slalome: 4 medaily pre Slovensko

MS vo vodnom slalome: 4 medaily pre Slovensko

Slovenskí vodní slalomári vybojovali na domácom svetovom šampionáte v Čunove štyri medaily. O tri z nich sa postarali v kolektívnych súťažiach, v individuálnych vybojovali jednu. K úplnej spokojnosti chýba zlato.

Takmer bez tréningu

Hneď prvý súťažný deň MS vo vodnom slalome na divokej vode v Čunove dopadol pre usporiadateľskú krajinu výborne. Slovenské kajakárky Eliška Mintálová, Jana Dukátová a Soňa Stanovská získali bronzové medaily v súťaži hliadok. Titul si vybojovali Britky, striebro reprezentantky Českej republiky.

„Myslím si, že jazda bola relatívne dobrá, vedeli sme na seba reagovať. Škoda tých ťukov, to ma trošku mrzí. Mohla z toho byť ešte lepšia pozícia. Štyri sekundy sú štyri sekundy. Máme bronz a treba sa z toho tešiť,“ povedala po pretekoch Mintálová. Skúsená Dukátová priznala, že spolu so svojimi reprezentačnými kolegyňami nemali veľa času na spoločný tréning:

„V uplynulej dobe sa nám v hliadkach príliš nedarilo, veľakrát sme odchádzali bez medaily aj tam, kde sme ju mohli získať. Sme radi, že sa nám to podarilo teraz v domácom prostredí a hneď v prvej kategórii. Máme za sebou jeden desaťminútový tréning hliadok, kde sme si na seba ledva zvykli, takže je to super. Teším sa, že hneď po prvom dni máme medailu.“

Jazda mala hlavu aj pätu

Ďalšiu medailu, tentokrát striebornú, pridali muži v hliadkach K1. Slovenskí kajakári Jakub Grigar, Martin Halčin a Adam Gonšenica zaostali len za Francúzmi, bronz získali Slovinci. Domáci reprezentanti predviedli bezchybnú jazdu.

„Podali sme pekný výkon, celá jazda mala hlavu a pätu – nemali sme rizikové momenty, v ktorých sme si to predtým pokazili. Sledovali sme ostatných súperov a napokon to vyšlo na striebro. Bolo by skvelé získať zlato, ale v tejto konkurencii je aj druhé miesto veľmi pekný výsledok,“ povedal Grigar po pretekoch.

„Jazda bola dobrá, išli sme s chladnou hlavou, ale v tomto počasí sme inak ani ísť nemohli. Som veľmi rád, že sme získali medailu,“ povedal Gonšenica. Slováci skončili v rovnakom zložení na tohtoročných ME v Taliansku na 5. mieste. „Tam nám ušla medaila po malej chybe a som rád, že sme tentokrát vybojovali striebro,“ dodal Halčin.

Sklamanie v 3xC1

Šnúru titulov z MS v súťaži hliadok pretrhli slovenskí vodní slalomári až na domácej vode. Hliadka 3xC1 získala bronz. Trojica kanoistov Alexander Slafkovský, Marko Mirgorodský a Matej Beňuš boli po pretekoch očividne sklamaní. Dvojica skúsených reprezentantov Beňuš so Slafkovským utešovali najmä svojho kolegu, ktorý si svoju chybu až priveľmi bral k srdcu.

Slováci kraľovali tejto disciplíne na MS od roku 2009, odkedy bez prerušenia získali deväť titulov za sebou. V lodi bol vždy Michal Martikán, ktorého teraz vystriedal Mirgorodský. Celkovo získali Slováci v tejto disciplíne na MS 11 titulov, v Čunove vybojovali druhý bronz.

„Bez Michala to bolo iné. Ale Marko má kvality a veľkú budúcnosť pred sebou. Každá séria sa musí skončiť, desiata medaila by bola fantastická. Ale teší nás aj bronz na domácej vode. Na ôsmej a deviatej bránke mal Marko náročnejší výjazd cez ruku a v tom momente sme boli veľmi natlačení na sebe. Stiahlo mu špicu a musel sa vrátiť a potom nás dobiehal,“ povedal po pretekoch Beňuš.

V ceste za desiatym zlatom nepociťovali Slováci žiadny tlak, i keď táto otázka visela vo vzduchu. „Padla o tom nejaká veta, nedalo sa to ignorovať, aj sa nás to viacerí pýtali. Opakujem, je to škoda, ale aj bronz je pekný,“ dodal Beňuš.

„Urobili sme chybu ako tím, možno sme dali veľký tlak na Marka pri tom prejazde. Mrzí ma, že si to Marko berie za vinu, ale taký je tímový šport. Každý chcel dať zo seba maximum. Teraz sme situáciu vyriešili v náš neprospech, predtým sme z toho dokázali vždy vykorčuľovať,“ povedal Slafkovský.

Mirgorodský bol veľmi sklamaný aj niekoľko desiatok minút po pretekoch: „Mrzí ma to. Chalani boli deväťkrát majstri sveta, takže je to škoda, ale taký je šport,“ povedal najmladší člen tímu.

Opäť strieborný

Jedinú individuálnu medailu pridal do zbierky z tohtoročných MS Alexander Slafkovský, ktorý získal striebornú medailu v C1. Vo finále zaostal za víťazným Čechom Václavom Chaloupkom iba o 15 stotín sekundy.

„Predviedol som skvelú jazdu a to, čo robili ľudia na brehu, bolo neskutočné. Až mi zimomriavky behajú po chrbte aj teraz. Našťastie som zostal strieborný, ale mrzí ma tých 15 stotín, mohlo to byť ešte veselšie,“ podotkol vicemajster sveta. O zlato prišiel na predposlednej bránke s číslom 22, kde zaznamenal ťuk a inkasoval dve trestné sekundy.

„Vedel som, že si tam musím dať pozor. Keď som bol v nájazde, bolo to ešte dobré, ale potom som musel hnať loď. Chýbali mi asi dva centimetre, inak by sme mali doma zlato,“ povedal slovenský reprezentant.

Slafkovský získal na svetovom šampionáte tretiu individuálnu medailu v kariére a opäť to bolo striebro. Na druhý stupienok sa postavil už v Prahe 2013 a v Pau 2017. Tridsaťosemročný kanoista považuje tretie striebro z MS za najemotívnejšie. Ďalšiu medailu zo svetového šampionátu už možno nepridá.

„Mal som hneď spätnú väzbu od divákov, preto je táto medaila emotívnejšia než ostatné. Vďaka bohu za ňu, lebo nemusela byť žiadna. Ale na veterána to nebolo zlé. Možno to boli moje posledné MS, takže som možno prepásol poslednú šancu. Možno sa ráno zobudím a poviem si, že stačilo,“ povedal Slafkovský.

sam, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák, FBNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Vodné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Beňuš v SP vo vodnom slalome najlepší zo Slovákov

Na záverečnom podujatí svetového pohára vo vodnom slalome v katalánskom La Seu d’Urg…