Domov HOKEJ MS20: Titul majstrov sveta ostáva v Kanade

MS20: Titul majstrov sveta ostáva v Kanade

V noci zo soboty na nedeľu vyvrcholili v kanadskom Edmontone hokejové majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov. Najcennejšia trofej ostáva v Kanade, ktorá zdolala mladých Fínov zlatým gólom, bronz putuje do Švédska, ktoré si poradilo v „malom finále“ s českými mladíkmi.

Môžeme s čistým svedomím vyhlásiť, že do finále juniorského svetového šampionátu postúpili dva najlepšie tímy na turnaji. Kanada na ceste doň vyhrala suverénne všetky zápasy v riadnom hracom čase a nebolo pochýb, že by sa mala predstaviť vo finále.

Fíni na druhej strane síce stratili v základnej skupine body s Kanadou i Českom, no vo vyraďovacej fáze ukázali svoju silu, a to najmä v semifinále, keď si poradili so silnými Švédmi.

Sklamaním skončil šampionát pre výber USA. Američania suverénnym spôsobom ovládli základnú skupinu, ale vo štvrťfinále im rybník vypálili Česi, ktorí po skvelom výkone postúpili do boja o medaily.

Česi neukončili 17-ročné čakanie

Z neho napokon vyšli mladí Česi bez cenného kovu. V semifinále ich neskorší víťaz z Kanady porazil 5:2. Zápas o tretie miesto začali lepšie Švédi, ktorí museli stráviť najtesnejšiu semifinálovú prehru so severským susedom.

Na gól Lysella v prvej dvadsaťminútovke odpovedal presným zakončením v presilovej hre v druhej časti hry Gut. Vyrovnaný stav netrval ani dve minúty a Švédi sa zásluhou Rosena opäť viac priblížili k cennému kovu.

Českých mladíkov môžu mrzieť dve nevyužité presilovky v prvej polovici tretej tretiny, pretože 3 a pol minúty pred jej koncom poistil medailové ambície Švédov Sjodin (3:1).

Švédi predtým získali bronz aj v rokoch 1979, 1980, 1987, 1995, 2010 a 2020. Českí hokejisti sa naposledy tešili z medaily v roku 2005, keď získali bronz.

Kanaďanov zachránila McTavishova hokejka

Turnaj v sobotný večer miestneho času vyvrcholil finálovým zápasom, ktorý skutočne stál za to. Tak Kanaďania ako Fíni predviedli skvelý výkon. Oba tímy hrali opatrne, tak ako to v takýchto zápasoch býva.

Istotu dal na hokejky kanadského tímu Roy v 12. minúte zápasu. Neprešla ani minúta druhej časti hry a zámorský tím už mal dvojgólový náskok.

Rýchlo inkasovaný gól Fínov zneistil a výsledkom bolo až päť vylúčených hráčov na ich strane v priebehu druhej tretiny. Na ich šťastie však Kanaďania ani jednu z početných výhod nevyužili, a tak vstupovali Severania do tretej tretiny s akou takou šancou na zdramatizovanie duelu.

A to skutočne prišlo. V piatej minúte znížil Heimosalmi na jednogólový rozdiel a v 11. Kemell dokonca vyrovnal. Gól už do konca riadnej hracej doby nepadol, a tak nasledovalo predĺženie.

Na jeho začiatku prežili Kanaďania klinickú smrť, keď kapitán Mason McTavish neuveriteľným zákrokom hokejky zastavil puk smerujúci za už prekonaného kanadského gólmana.

Fíni už dvíhali ruky nad hlavu, no napokon im ostali oči pre plač, keď o minútu na to rozhodol zlatým gólom Johnson. Kanaďania získali už svoj 19. svetový titul v tejto vekovej kategórii. Fíni získali od roku 2014 piatu medailu.

Najlepší hráči turnaja

„Bolo to dosť šialené. Moja hokejka bola v správnom čase na správnom mieste. Ani neviem, prečo som stál za naším brankárom. Potom som išiel striedať a Kent Johnson bol zrazu v úniku.

Bolo to vzrušujúcich pár minút a som šťastný, že som bol na tej správnej strane,“ uviedol po zápase hrdina javorových listov Mason McTavish.

Práve on získal cenu pre najužitočnejšieho hráča šampionátu a so 17 bodmi sa stal aj najproduktívnejším hráčom za 8 gólov a 9 asistencií.

V najlepšej zostave turnaja ho doplnili švédsky gólman Jasper Wallstedt, jeho spoluhráč obranca Emil Andrae, kanadský obranca Olen Zellweger a útočníci Joakim Kemell (Fín.) a Čech Jan Myšák.

Slovenskí hokejisti nepostúpili na MS 2022 zo základnej skupiny do štvrťfinále a obsadili predposledné 9. miesto. Nasledujúce MS juniorov sa od 26. decembra 2022 do 5. januára 2023 uskutočnia v kanadských mestách Halifax a Moncton.

ano, foto: TASR/APNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Buček bude v kariére pokračovať v Třinci

Jeden z najlepších hráčov posledných rokov najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Samuel Bu…