Domov ATLETIKA Na MMM zvíťazil tretíkrát Kerio

Na MMM zvíťazil tretíkrát Kerio

Keňan Reuben Kiprop Kerio tretíkrát v kariére zvíťazil na Medzinárodnom maratóne mieru (MMM) v Košiciach. V záverečnom šprinte na 99. ročníku podujatia uspel pred trojicou Aychew Dessie, Yohans Tadesse a Adane Gebre z Etiópie. Keriov čas 2:07:16 o 15 sekúnd zaostal za traťovým rekordom. Najväčší favorit na titul najlepšieho Slováka Tibor Sahajda z pretekov odstúpil.

Organizátori 99. ročníka neskrývali ambíciu pokoriť traťový rekord. Ten drží od roku 2012 Keňan Lawrence Kimaiyo, ktorý zvíťazil s časom 2:07:01 h. Vysoké ambície podporila aj účasť piatich elitných afrických bežcov s osobnými rekordmi pod rekordom MMM.

Dobré tempo, no chýbala čerešnička

Podľa očakávania sa od úvodu na čele usadila skupina afrických favoritov. Elitná skupinka si držala vysoké tempo a na obrátke mala čas 1:03:30, ktorý naznačoval reálny útok na traťový rekord.

Do záverečných kilometrov išla na čele štvorica, ktorá na záverečnom kilometri ešte vystupňovala tempo. V záverečných metroch na Hlavnej ulici predviedla strhujúci šprint, ktorý vyústil do úniku Reubena Keria.

Ten napokon nepokoril traťový rekord (zaostal za ním o 15 sekúnd), pred trojicou etiópskych konkurentov triumfoval s tesným náskokom.

Pre Keria to bola štvrtá účasť na MMM a tretím víťazstvom sa v historickom poradí dotiahol na Čecha Pavla Kantoreka. „Som veľmi šťastný a dúfam, že sa vrátim aj budúci rok,“ konštatoval víťaz.

Jeden rekord predsa len padol

Zatiaľ čo absolútny rekord nepadol, v ženskej kategórii došlo po roku opäť k posunu najlepšieho času. Keňanka Margaret Agaiová triumfovala po úniku s časom 2:24:04 h, čím výrazne vylepšila maximum Ayantu Kumely Tadesseovej z Etiópie, ktorá vlani vytvorila rekord s časom 2:24:35.

„Nečakala som, že dosiahnem traťový rekord. Som tým príjemne prekvapená, ani neviem, čo povedať,“ poznamenala Agaiová.

Najlepší slovenský výkon dosiahol domáci vytrvalec z Pro­‑body sport team Košíc Marián Zimmermann s časom 2:28:19. Životným úspechom si vytvoril osobné maximum.

Spokojnosť organizátorov

„Sme šťastní, že sa nám podarilo splniť naše ciele, naplniť program maratónskeho víkendu a na konci prišla pomyselná čerešnička v podobe ženského rekordu.

Mužský sa otriasa už niekoľko rokov, ale asi to má byť o rok alebo o dva. Sám som zvedavý, kde sa vo svetovom meradle zastavíme s výsledkami, ktoré sme dosiahli.

Bodové hodnotenia, ktoré letia do sveta, budú vysoké. Aj preto môžem vysloviť veľkú spokojnosť a rovnako veľké poďakovanie všetkým ľuďom, ktorí v daždi niekoľko dní stavali trať a kulisy,“ uviedol riaditeľ MMM Branislav Koniar.

max, TASR, foto: TASR/Roman HancNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ATLETIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Kipchoge zlepšil svetový rekord v maratóne

Kenský vytrvalec Eliud Kipchoge zlepšil vlastný i svetový rekord v maratóne. V nedeľu zabe…