Domov BASKETBAL Najväčšia basketbalová legenda Michael Jordan oslavuje

Najväčšia basketbalová legenda Michael Jordan oslavuje

Pre mnohých najlepší športovec všetkých čias, muž, ktorý z basketbalu urobil to, čím je dnes, legenda medzi legendami, Michael Jordan oslavuje 17. februára už svoje 54. narodeniny. Prešiel v živote aj časmi, kedy to vôbec nevyzeralo, že by sa mohol stať najlepším hráčom všetkých čias a idolom malých nádejných basketbalistov.

Michael Jordan

Rodák z newyorského Brooklynu sa okrem basketbalu venoval aj baseballu a futbalu, ale jeho srdce si napokon získal basketbal.

Nebol dosť dobrý

V druhom ročníku na strednej škole sa pravdepodobne stalo niečo, vďaka čomu sa neskôr stal najlepším basketbalistom histórie. Jordan sa nedostal do stredoškolského tímu.

Neskôr priznal, že kvôli tomu veľmi plakal, ale tento neúspech ho neodradil. Práve naopak. Začal na sebe pracovať tvrdšie ako kedykoľvek predtým, aby dokázal všetkým, že na to má. Jeho pracovitosť a zanietenosť mu priniesla miesto v tíme v nasledujúcom roku.

Posledný ročník na strednej škole zakončil s tripple double priemerom – dvojciferné čísla v troch štatistických ukazovateľoch (29,2 bodov, 11,6 doskokov a 10,1 asistencií na zápas).

Zrodil sa Jordan

Michael Jordan

Na univerzite North Carolina pokračoval v skvelých výkonoch. V roku 1982 vybojoval pre svoj tím titul šampióna univerzitnej súťaže NCAA víťaznou strelou, ktorá bola podľa jeho vlastných slov veľkým míľnikom jeho kariéry.

„Vtedy sa zrodil Michael Jordan. Dovtedy som bol Mike. Bol to osud. Od tej strely mi všetko vychádzalo.“ 

Zlomový kôš, deň kedy sa zrodila legenda

Michael univerzitné štúdium nedokončil. V roku 1984 bol draftovaný Chicagom a hneď od prvej sezóny sa zaradil medzi absolútne hviezdy súťaže.

Michael Jordan

Prvý koniec

Rok 1993 nebol pre Michaela najlepší. Počas play-off série proti New Yorku, vyplávalo na povrch, že sa Jordan okrem basketbalu venuje aj hazardu.

V tom istom roku prišiel pre fanúšikov šok, keď legendárny basketbalista ukončil kariéru s odôvodnením, že už nemá túžbu hrať a stratil vášeň pre basketbal. Jordan začal hrať basebal v nižšej lige. Samotný hráč priznal, že basebal bol vždy otcov sen.

Michael Jordan

45 nie je 23

Bulls sa bez Jordana trápili a Jordan sa čoskoro začal na basebalových trávnikoch trápiť bez Bulls. Aj to ho viedlo k dodnes legendárnej vete v marci roku 1995: I’m back (Som späť).

Jordan sa vrátil na palubovky s číslom 45 na drese, pretože jeho 23-jka bola v tom čase už na jeho počesť vyradená. Podpichnutie od protihráča, že 45-ťka nehrá ani zďaleka tak ako zvykla hrávať 23-jka zobral Jordan až príliš vážne, a aj za cenu pokuty od NBA za neohlásenú zmenu čísla, nastúpil na nasledujúci zápas s číslom 23 a zaznamenal 38 bodov.

Po svojom návrate do kolotoča NBA priniesol legendárny hráč Chicagu k predchádzajúcim trom titulom ďalšie 3.

Minul som viac ako 9 000 striel v mojej kariére. Prehral som skoro 300 zápasov. 26 krát mi verili, že dám víťaznú strelu, no minul som. Zlyhal som znova a znova. A preto som nakoniec uspel.

Michael Jordan

Najlepší veterán

V roku 1999 oznámil koniec po druhýkrát. O rok na to sa stal spolumajiteľom klubu Washington Wizards a v roku 2001 sa v drese Wizards vrátil na palubovky NBA.

Napriek zraneniam a obmedzenému času na palubovke bol Jordan najlepším strelcom Wizards a vo februári 2003 sa stal prvým štyridsiatnikom, ktorý dal 43 bodov v NBA. Keď sa Jordan zjavil poslednýkrát na palubovke Chicaga, hoci v drese Wizards, vyslúžil si niekoľkominútový „standing ovation“.

Miami Heat dokonca vyradili na počesť Jordana jeho číslo 23 a to napriek tomu, že za Miami nikdy nehral.

Michael Jordan

Dream team

V roku 1984 sa Jordan po prvýkrát predstavil pod piatimi kruhmi. Bol jeden z mála hráčov v histórii amerického národného tímu, ktorý sa jeho členom stal ako univerzitný hráč, a teda neprofesionál. Bol najlepším strelcom tímu a získal svoje prvé olympijské zlato.

Michael Jordan

V Barcelone 1992 bol členom legendárneho „Dream teamu“ – najlepšieho basketbalového reprezentačného tímu všetkých čias.

Po konci aktívnej kariéry skončil aj vo vedení Washington Wizards. V júni 2006 kúpil podiel v ďalšom tíme NBA Charlotte Hornets (vtedy ešte Bobcats). Dnes je jeho majoritným vlastníkom.

Koncom minulého roka udelil prezident Barack Obama Michaelovi Jordanovi Prezidentskú medailu slobody za jeho spoločenský prínos.

TOP 10 akcií kariéry hviezdneho basketbalistu

ano, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Jordanov dres vydražili za 1,38 milióna dolárov

Univerzitný dres legendárneho amerického basketbalistu Michaela Jordana zo sezóny 1982/198…