Domov BASKETBAL NBA: Fantastický Tatum prekonal aj Birda

NBA: Fantastický Tatum prekonal aj Birda

Americký basketbalista Jason Tatum obliekajúci dres tímu NBA Boston Celtics prežil v noci na sobotu zatiaľ svoj najlepší zápas kariéry. Nielenže pomohol svojmu tímu k víťazstvu, pripísal si kariérne maximum, ale navyše aj prekonal legendu súťaže.

Boston Celtics bojujúci o play off potreboval na víťazstvo proti najslabšiemu tímu ligy Minnesote predĺženie, no vyhral 145:136. Hlavný podiel na tom mal krídelník Jayson Tatum, ktorý exceloval. V zápase si pripísal kariérne maximum, keď zaznamenal 53 bodov.

Tatum sa vo veku 22 rokov stal najmladším hráčom v dlhej histórii Celtics, ktorý prekonal hranicu 50 bodov. Doterajší rekord držal legendárny Larry Bird, ktorý to zvládol ako 26-ročný. Tatum dal 35 bodov v druhom polčase a predĺžení a hlavnou mierou tak prispel k obratu v stretnutí. Boston prehrával v zápase aj o 17 bodov.

„Je to veľká vec dosiahnuť 50 bodov a ešte v takom veku. Budem si to pamätať do konca života, obzvlášť, ak sme zvíťazili. Každá výhra je teraz pre nás veľmi dôležitá,“ pripomenul Tatum. Bostonu patrí v tabuľke Západnej konferencie siedma priečka.

Ďalší päťdesiatnik

Päťdesiat bodov a osobný rekord si pripísal tej noci aj Zach LaVine z Chicaga Bulls, jeho tím však prehral v Atlante 108:120. LaVine nazbieral 39 bodov už v prvom polčase a stal sa prvým hráčom od éry Michaela Jordana, ktorý v drese Bulls dal za polčas aspoň 30 bodov. Legenda Chicaga to naposledy dokázala vo februári 1997.

„Býci“ bojujúci o účasť vo vyraďovacej časti však nedokázali uspieť aj v druhom stretnutí v dvoch dňoch a ukončili víťaznú sériu na troch zápasoch. „Dostal som sa do rytmu, padlo mi tam niekoľko trojok. V druhej štvrtine som však už výrazne začal pociťovať únavu a snažil som sa hlavne dostať na čiaru trestných hodov,“ priznal LaVine. Chicago zatiaľ drží poslednú 10. postupovú priečku do play in.

ano, TASR, foto: TASR/AP