Domov BASKETBAL NBA: Najužitočnejším hráčom je Nikola Jokič

NBA: Najužitočnejším hráčom je Nikola Jokič

Cenu pre najužitočnejšieho hráča basketbalovej NBA (MVP) získal za tohtoročnú sezónu Nikola Jokič. Pivot Denveru Nuggets sa stal prvým Srbom, ktorý toto ocenenie získal, zároveň je tiež len šiestym mimoamerickým hráčom a tretím Európanom v histórii NBA s honorom najužitočnejšieho hráča sezóny.

Jokič nazbieral v základnej časti prebiehajúcej sezóny NBA v priemere 26,4 bodu, 8,3 asistencie a 10,8 doskoku na zápas a oprávnene ho označujú aj za najlepšie prihrávajúceho pivota súčasnej NBA.

Od roku 2000 je prvým pivotom, ktorý získal cenu MVP, kedy bol takto ocenený legendárny Shaquille O’Neal. O to zaujímavejším je fakt, že Jokič získal toto ocenenie pred ďalším pivotom – Kamerunčanom v službách Philadelphie 76ers Joelom Embiidom.

Tretím v boji o ocenenie MVP bol Stephen Curry z tímu Golden State Warriors. V porovnaní s Embiidom však Jokič odohral všetkých 72 zápasov základnej časti, čo je od roku 2008 vôbec prvýkrát, keď sa to ocenenému najužitočnejšiemu hráčovi sezóny podarilo (vtedy rovnako v žiadnom zápase nechýbala hviezda LA Lakers Kobe Bryant).

Curry sa zas nedostal so svojím tímom do play­‑off, zatiaľ čo Jokič ťahal Denver aj v časoch, keď „nugetkám“ chýbal ďalší dôležitý hráč Jamal Murray.

26-ročný Jokič sa stal taktiež prvým v druhom kole draftovaným hráčom a tiež najnižšie draftovaným hráčom v histórii profiligy, ktorému udelili toto prestížne ocenenie. Nuggets si ho v drafte 2014 vybrali v druhom kole, celkovo až zo 41. miesta.

Zaujímavosťou tiež je, že americká réžia vtedajšieho priameho prenosu draftu zaradila práve počas jeho výberu reklamu, konkrétne na Taco Bells. Vtedy nik netušil, že z kedysi obézneho srbského chlapca, ktorý sa basketbalu začal venovať až v 16-tich rokoch, bude jedného dňa najužitočnejší hráč najlepšej ligy pod deravými košmi.

Ani samotný Jokič nebral draft do NBA ako veľkú vec. Ako priznal, vtedy spal. Zobudil ho telefonát jeho brata. „Povedal som mu len, „no tak brácho, ja spím“. V tom momente som si neuvedomoval, aká veľká vec to je, pretože som neveril, že by som sem niekedy skutočne prišiel,“ priznal sa Jokič.

Potvrdil cenu MVP

Jokič si prevzal cenu pred 3. zápasom 2. kola play­‑off proti Phoenixu pred svojimi vlastnými fanúšikmi. „Táto trofej nie je moja. Je všetkých týchto chlapcov,“ zložil srbský basketbalista poklonu spoluhráčom. Hoci mu Phoenix odovzdávanie ocenenia pokazil, keď sa víťazstvom v Denveri ujal už vedenia 3:0 v sérii, Jokič si cenu MVP zastal.

V zápase dosiahol triple­‑double, keď zaznamenal 32 bodov, 20 doskokov a 10 asistencií. Tým sa zaradil medzi legendy NBA (Kareem Abdul-Jabbar a Wilt Chamberlain), keď dosiahol čísla 30+, 20+ a 10+ v zápase play­‑off ako tretí hráč histórie NBA.

Jeho majstrovstvo si však už fanúšikovia v tejto sezóne neužijú. Phoenix Suns totiž vyhral aj štvrtý zápas série a postúpil do ďalšej fázy. Jokič sa tak stal len piatym MVP sezóny, ktorý v play-off prehral sériu na nulu, prvým od roku 2003, kedy sa zaviedol systém „best of 7“ pre všetky kolá play-off.

ano, foto: TASR/AP Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …