Domov INÉ ZAUJÍMAVOSTI VIDEO: Nepredviedla ani jediný trik, no svet jej tlieska

VIDEO: Nepredviedla ani jediný trik, no svet jej tlieska

Olympijské hry prinášajú okrem dvoch týždňov naplnených športom aj úžasné príbehy. Niektoré vyvolávajú silné emócie, iné zas úsmev na perách. Príbeh americkej lyžiarky asi skôr pobaví, ale skrýva sa za ním nezlomná vôľa a chuť kráčať za svojím snom. Aj keď na to prípadne vôbec nemáte.

Meno Elizabeth Swaney si v súvislosti s olympijskými hrami v PyeongChangu športoví fanúšikovia po celom svete určite zapamätajú. Nie však pre jej fantastické športové výkony.

Práve naopak. Elizabeth dostala svet pretože je to pravdepodobne jediná olympionička, ktorá súťaží v športe, ktorý vlastne vôbec neovláda.

Kto je Elizabeth Swaney

Elizabeth Swaney je Američanka, ktorá však na olympijských hrách súťaží pod vlajkou Maďarska. No a vidieť ste ju mohli na U-rampe, pretože je to akrobatická lyžiarka. Vlastne nie je, ale súťaží v tomto športe. Poďme ale po poriadku.

Dnes 33-ročná Američanka začala lyžovať až keď mala 25 rokov. To síce nie je vek, kedy je už neskoro učiť sa lyžovať, ale začať sa učiť akrobatické triky? Tak to už je priveľké sústo a Elizabeth sa ich ani neučila.

Napriek tomu, že jej súperky predvádzajú okulahodiace triky a saltá, aby ohúrili porotu, Američanka s maďarským pasom bola šťastná, že sa olympiády mohla zúčastniť a dôjsť bez pádu do cieľa.

A ako sa vôbec mohla táto amatérska lyžiarka dostať na olympiádu?

Ako to dokázala ?

Je za tým kus šťastia, ale najmä umu, trpezlivosti a cieľavedomosti. Za všetko môže veľká Elizabethina túžba dostať sa na olympijské hry.

V prvom rade využila to, že jej starí rodičia pochádzajú z Maďarska a tak, keďže dostať sa do amerického lyžiarskeho tímu by bolo viac než nereálne, rozhodla sa reprezentovať Maďarsko.

Následne využila prijateľné olympijské kvalifikačné kritériá. Aby sa na olympiádu dostala, musela v pretekoch Svetového pohára získať potrebný počet bodov. Tie sa udeľujú pretekárkam v prvej 30-tke.

Keďže Elizabeth bez akéhokoľvek predvedeného triku mohla len ťažko súťažiť aj s tými najslabšími pretekárkami, zámerne si vyberala len podujatia, ktorých sa zúčastnilo menej ako 30 lyžiarok.

Svojou taktikou dôjsť do cieľa bez pádu sa dokonca niekedy dostala aj pred kolegyne, ktoré pri svojich trikoch spadli. A tak sa jej podarilo nazbierať dostatočný počet bodov na to, aby sa na olympiádu kvalifikovala.

Vyzbierali sa jej na OH

Aby si mohla dovoliť zúčastniť sa všetkých podujatí potrebných na kvalifikovanie sa na olympijské hry, peniaze vyzbierala cez internet.

Všetci, ktorí jej na splnenie tohto zdanlivo nesplniteľného sna prispeli, tak dnes oslavujú spolu s ňou.

Napriek tomu, že sa stala snáď najhoršou akrobatickou lyžiarkou v dejinách olympijských hier, stala sa tiež symbolom olympijského hesla: „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa.“

A mimo toho sa aj jej súperky zhodujú, že človek, ktorý vydá toľko energie pre splnenie svojho olympijského sna, si túto miestenku jednoznačne zaslúži.

Žije život za troch

Na záver len dodajme, že Elizabeth sa veru v živote nenudí a užíva si ho plnými dúškami. Akrobatické lyžovanie bol až jej druhý pokus o účasť na olympiáde.

Predtým to skúšala v skeletone, keď reprezentovala Venezuelu, odkiaľ pochádza jej mama. 

Má vysokoškolský titul z Harvardu, keď mala 19 rokov kandidovala na guvernérku štátu Kalifornia a dnes pracuje ako softwérová inžinierka v Silicon Valey.

Pozrite si olympijské vystúpenie Elizabeth Swaney

max, foto: SITA, video: facebook

  • Slováci vyjadrujú Fialkovej podporu

    Zmiešaná biatlonová štafeta na juhokórejských olympijských hrách bola pre Slovensko veľmi …
Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ZAUJÍMAVOSTI
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

V Osrblí budú uskladňovať sneh

V Národnom biatlonovom centre v Osrblí budú rovnako ako v popredných zahraničných stredisk…