Domov INÉ Zimné športy Neprehľadná situácia v slovenskom lyžovaní, SLA prišla o štatút

Neprehľadná situácia v slovenskom lyžovaní, SLA prišla o štatút

Dlhoročné problémy lyžiarov s vedením Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) minulý utorok vyvrcholili vystúpením 46 športových klubov z asociácie. Odchádzajúce kluby v sebe združujú približne 1 317 členov. Odchádza tiež päť zo šiestich členov predsedníctva úseku alpských disciplín a jeden člen predsedníctva SLA.

Problémy v slovenskom lyžovaní nie sú ničím novým. Nádej delegátom, že by sa situácia mohla zmeniť, dávala konferencia SLA v septembri tohto roka, čo sa nenaplnilo. Podľa zainteresovaných sa frustrácia a beznádej na zlepšenie podmienok pre šport ešte zhoršili.

„Dnešným dňom oznamujeme, že členstvo ukončuje nadpolovičná väčšina zjazdárskych klubov, ktorá v sebe združuje takmer 40 percent členskej základne SLA.

Prinútilo nás k tomu dlhodobé neriešenie, ignorovanie a absencia skutočne korektného zásahu zodpovedných činiteľov štátu,“ uviedla Jana Palovičová, poverená vedením športového odvetvia alpských disciplín SLA, ktorá aktuálne rezignovala na svoju funkciu.

Popierajú princípy fair­-play

Nespokojní lyžiari už 10 rokov upozorňujú všetky kompetentné orgány štátnej správy, a to premiérov, ministrov školstva, štátnych tajomníkov pre šport či hlavnú kontrolórku športu, na praktiky predsedníctva SLA, a to manipuláciu, obchádzanie dôležitých zákonných predpisov a interných smerníc.

„V asociácii neexistuje dialóg, len direktíva a absencia elementárnych znakov slušnosti k svojim členom, popierajú sa tam základné princípy športu, hodnoty príležitostí a fair play,“ dodala Palovičová, známa medzinárodná rozhodkyňa a organizátorka pretekov.

Výzva štátu

Odchod z národnej asociácie znamená pre všetkých športovcov, trénerov a ich materské kluby vrchol frustrácie a beznádeje. Upozorňujú, že ak nezasiahnu kompetentní predstavitelia štátu, lyžovanie u nás skončí.

Masívny odchod sa udial aj napriek riziku, že by sa slovenskí reprezentanti nemohli zúčastňovať na medzinárodných pretekoch. Lyžiari však vyjadrili vieru, že po tomto kroku sa na to už kompetentní nebudú nečinne prizerať.

„Vieme, že ak by sme naďalej zostávali nemí, tak lyžovanie u nás tak, ako ho poznáte, skončí. Pod vedením Ivana Ivaniča a Marina Mersicha národná asociácia nedokázala udržať vo svojich radoch významné mená lyžovania ako Veroniku Velez­-Zuzulovú, Janu Šeďovú, olympijského medailistu Radoslava Žideka alebo Martina Bajčičáka.

Preto vyzývame predstaviteľov štátu, aby s okamžitou platnosťou zastavili financovanie a odobrali štatút národného športového zväzu Slovenskej lyžiarskej asociácii,“ uzavrela Jana Palovičová.

SLA bez štatútu národného zväzu

Tento apel sa neminul účinku. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ešte v rovnaký deň odobralo SLA štatút národného športového zväzu. Tým však problémy lyžiarov nekončia.

SLA je totiž, podľa vyjadrenia svojho prezidenta Ivana Ivaniča, jediná slovenská lyžiarska organizácia, ktorá je členom medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), a teda ako jediná má právo prihlasovať lyžiarov na preteky.

Toto tvrdenie však poprel štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR zodpovedný za oblasť športu Ivan Husár.

„Už od piatka rána preberá možnosť elektronickej registrácie pretekárov Slovenský olympijský a športový výbor,“ povedal v piatok Husár s tým, že slovenské lyžovanie bude po dohode s FIS dočasne patriť pod správu Slovenského olympijského a športového výboru, až kým FIS neuzná nový národný športový zväz, ktorý by reprezentoval záujmy lyžiarskej rodiny na Slovensku.

red, SITA, foto: SITANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…