Domov HOKEJ NHL začala aj so siedmimi Slovákmi

NHL začala aj so siedmimi Slovákmi

Minulý týždeň sa začala v zámorí najprestížnejšia hokejová liga na svete. Na klziská NHL vykorčuľovalo celkom sedem slovenských hráčov. Medzi nimi aj jednotka ostatného draftu Juraj Slafkovský. Práve on sa stal najmladším Slovákom debutujúcim v tejto súťaži.

Víťazstvo draftovej jednotky

Svoje miesta v tímoch NHL si počas leta vybojovalo sedem slovenských hokejistov. Pochopiteľne najväčší záujem je o jednotku draftu 2022.

Juraj Slafkovský si svoju premiéru v NHL odkrútil v domácom dueli svojho Montrealu Canadiens proti Torontu Maple Leafs (4:3). Vo veku 18 rokov, šesť mesiacov a dva dni sa stal historicky najmladším Slovákom, ktorý nastúpil na zápas NHL.

O mesiac a pol prekonal rekord Mariána Gáboríka. Na ľade sa nestratil, štatistici mu zaregistrovali prvú strelu, hit i úspešný blok, na ľade strávil 10 minút a 34 sekúnd.

Nastúpil na ľavom krídle tretieho útoku Christiana Dvoraka, napravo s ďalším skúseným hráčom Brendanom Gallagherom, avšak tí sa vo veľmi skorom presilovkovom seriáli dostávali častejšie na ľad v druhej špeciálnej formácii, čo tiež rozbilo plynulejšie a početnejšie „šichty“.

„Sníval som o tom, že budem hrať v NHL a sníval som o tom, že si zahrám svoj prvý zápas. Je to tu, vyhrali sme, takže povedal by som, že to je pre mňa skvelý začiatok,“ povedal Slafkovský pre nhl.com.

Z Michaloviec do NHL

Svoju premiéru v NHL si odbil aj Pavol Regenda. Jeho Anaheim prehrával so Seattlom 1:3 i 2:4, ale dokázal duel otočiť. Víťazný gól strelil v 55. sekunde predĺženia Troy Terry.

Dvadsaťdvaročný Regenda nastúpil vo štvrtom útoku Ducks, počas 10:16 min. na ľade vyslal na bránku súpera jednu strelu. Nedraftovaný hráč sa do tímu prebojoval po tom, čo minulú sezónu strávil v Dukle Michalovce.

„Pracoval som pre tento moment celý život. Celkom dosť ma to zasiahlo, keď som sa o tom dozvedel. Splnil sa mi sen. Pravdepodobne si stále neuvedomujem, čo to znamená a aké to bude chodiť na štadión, ale som jednoducho šťastný,“ povedal po poslednom vyraďovaní hráčov z kádra Anaheimu.

Regenda sa stal prvým slovenským útočníkom, ktorý nastúpil v drese hokejistov Anaheimu Ducks v NHL. Zároveň je po obrancovi Ľubomírovi Višňovskom iba druhý „slovenský káčer“ so štartom v najprestížnejšej súťaži.

Okrem Slafkovského a Regendu korčuľujú po klziskách NHL aj Tomáš Tatar (New Jersey Devils), Erik Černák (Tampa Bay Lightning), Martin Fehérváry (Washington Capitals), Jaroslav Halák (NY Rangers) a Adam Ružička (Calgary Flames).

sam, TASR, foto: TASR/APNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Buček bude v kariére pokračovať v Třinci

Jeden z najlepších hráčov posledných rokov najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Samuel Bu…