Domov AUTO - MOTO Nová tvár bestselleru – nové Audi A3, príde na trh už v lete

Nová tvár bestselleru – nové Audi A3, príde na trh už v lete

Audi A3

Audi A3 sa na trhu stretáva s úspechom už viac ako dvadsať rokov. Teraz prichádza s novou tvárou a modernizovanou technikou. Bude k dispozícii, tak ako doposiaľ, s trojdverovou karosériou, ako Sportback, Limuzína a Cabriolet. Nebudú chýbať chuťovky ako športový model S3 alebo ekologicky ladené A3 Sportback e-tron a A3 Sportback g-tron.

Dravý dizajn

Rozmery má nezmenené − dĺžka 4,24 m a rázvor 2,60 m. Po novom však pôsobí športovejšie a expresívnejšie. Jednodielna maska chladiča je širšia a má ostrejšie kontúry.

Predné reflektory sú štíhlejšie a majú markantné vonkajšie kontúry, nové sú aj zadné skupinové svetlá. LED technológia je samozrejmosťou.

74427-1-a161867-large

Novinkou v modelovom rade A3 sú modulárne koncipované línie vybavenia, po prvý raz zahŕňajú aj detaily karosérie. Okrem základnej verzie sú na výber dve línie sport a design, nad nimi je komplet S line Sportpaket a komplet design selection.

Technika luxusnej triedy

Jazda v meste i mimo mesta je vďaka vylepšeným asistenčným systémom Audi active lane assist a Audi pre sense vrátane ochrany chodcov ešte bezpečnejšia.

Novinkou v segmente je asistenčný systém pre jazdu v dopravnej zápche, ktorý spolupracuje s adaptívnym tempomatom a s funkciou Stop&Go. Systém automaticky udržiava nastavený odstup od vozidla idúceho vpredu a v kombinácii s prevodovkou S tronic po krátkom zastavení automaticky opäť rozbehne vozidlo.

V hustej premávke do rýchlosti 65 km/h asistenčný systém na dobre označených cestách dokonca na krátky čas preberá aj riadenie.

To najlepšie aj vnútri

Technickou lahôdkou v interiéri je Audi virtual cockpit. Zobrazuje najdôležitejšie jazdné informácie vo vysokom rozlíšení na monitore TFT s uhlopriečkou 31,2 cm. Tlačidlom „View“ na multifunkčnom volante môže vodič prepínať medzi dvoma zobrazeniami.

74427-3-cid-2-0e0db9400e0db220007a2d3bc1257f8c

V klasickom režime sa stupnice prístrojov zobrazujú také veľké ako pri bežných analógových prístrojoch. V režime infotainmentu naopak dominuje centrálne okno, ktoré poskytuje väčší priestor pre mapu navigácie alebo prehľadné zoznamy z oblastí telefón, rádio a audio.

Úsporný výkon

Program motorov obsahuje tri benzínové a tri naftové agregáty. Ich výkonové rozpätie siaha od 81 kW (110 k) do 140 kW (190 k). S motorom 1.0 TFSI ponúka Audi po prvý raz v modelovom rade Audi A3 trojvalec, ktorý operuje silou 85 kW (115 k).

Krútiaci moment motorov sa v novom Audi A3 štandardne prenáša na predné kolesá. Pri benzínových motoroch je pohon všetkých kolies quattro k dispozícii pre motor 2.0 TFSI s výkonom 140 kW (190 k). Model S3 poháňa motor 2.0 TFSI 228 kW (310 k).

ŠPORT žurnál 2/2016 (Vlado Dimov, foto: Audi A.G.)

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii AUTO - MOTO
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

F1: Verstappen má po VC Kanady už 46-bodový náskok na Péreza

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Kanady, deviatom podujatí …