Domov BASKETBAL Od futbalu, cez tenis, až k basketbalu – Noahovci majú šport jednoducho v génoch

Od futbalu, cez tenis, až k basketbalu – Noahovci majú šport jednoducho v génoch

Keď počujete priezvisko Noah, môže to vo vás evokovať hneď tri športové esá. Tým prvým bol kamerunský futbalista Zacharie, ktorý v roku 1961 s tímom Sedan‐Torcy vyhral Francúzsky pohár.

Nasleduje jeho syn Yannick, bývalý francúzsky tenista a 3. hráč sveta, ktorý získal titul vo dvojhre i štvorhre na grandslamovom turnaji French Open.

Tretím, do týchto chvíľ posledným z úspešného športového klanu Noahovcov, Joakim, sa taktiež dal na dráhu profesionálneho športovca. Vybral si však hru pod deravými košmi.

Úspešná športová dynastia

Je priam neuveriteľné, že z jednej rodiny pochádzajú hneď traja špičkoví športovci, ktorí drali trávniky, kurty či palubovky. Všetko to odštartoval najstarší z úspešného rodinného tria Zacharie.

Rodák z kamerunského Yaoundé bol futbalovým obrancom. Jeho najväčší úspech sa datuje ešte do roku 1961, keď so Sedanom ovládol Coupe de France.

Mimochodom, v aktuálne treťoligovom Sedane hráva bývalý útočník trnavského Spartaka, Koro Koné, ktorý si s Dijonom okúsil aj najvyššiu francúzsku súťaž. Tenisovým umením vedel nadchnúť a baviť fanúšikov na celom svete.

Skvelý hráč i šoumen. Viacrozmerný tenista, aj taký je Yannick Noah. Po otcovi má kamerunské korene. Počas svojej tenisovej kariéry bol v singlovom rebríčku ATP najvyššie na 3. mieste v júli 1986, v deblovom na čele 19 týždňov.

Na hlavnom okruhu vyhral vo dvojhre 23 turnajov, vrátane grandslamového Roland Garros v roku 1983. Vo štvorhre sa mu podarilo triumfovať na 16 turnajoch, pričom v roku 1984 spolu s krajanom Henrim Lecontom získali titul na domácom French Open.

Najobľúbenejší Francúz

V kapitánskej role priviedol francúzsku mužskú reprezentáciu k prvenstvu v Davisovom pohári v rokoch 1991 resp. 1996. Rovnaký úspech sa mu podaril aj so ženami v Pohári federácie (1997).

Presadil sa aj ako reggae spevák. Vydal tucet albumov, pričom pieseň Aux arbres citoyens vydržala v roku 2007 na čele francúzskej hitparády 26 týždňov.

Popri speváckej kariére pôsobil aj ako konzultant kamerunskej futbalovej reprezentácie, neskôr bol aj konzultantom najúspešnejšieho francúzskeho tímu Paris St. Germain.

V rôznych prieskumoch francúzskych denníkov a inštitúcií zaoberajúcich sa verejnou mienkou, ho viackrát zvolili za najobľúbenejšieho Francúza roka.

Životná etapa Joakima sa začala písať pred viac ako 32 rokmi v americkom New Yorku. Výškové predpoklady mu predurčili byť basketbalistom. Počas stredoškolského štúdia stihol pôsobiť až na troch školách.

Zaujímavý basketbalový životopis mu zabezpečil zisk štipendia na prestížnej University of Florida, kde pôsobil až do roku 2007. Spomínaný rok bol pre neho prelomový.

Chicago Bulls si talentovaného Francúza vybralo v prvom kole z 9. pozície. Spolu so svojimi spoluhráčmi – Coreym Brewerom a Alom Horfordom sa stali najvyššie vybratým triom z rovnakej strednej školy v histórii zámorskej NBA.

Horforda si z tretej pozície vybrala Atlanta Hawks, po Brewerovi siahla zo siedmeho miesta Minnesota Timberwolves. Noah pri svojom debute v najprestížnejšej lige sveta, 6. novembra 2007, zaznamenal 2 body a 4 doskoky.

Čo je však najzaujímavejšie, 211-centimetrový a 109-kilový obor sa našiel v defenzíve. S typickou postavou pivota, ktorý by mohol lámať rekordy v počte bodov za stretnutie, sa v sezóne 2013/2014 stal najlepšie brániacim hráčom NBA.

Medzi jeho najväčšie úspechy patria dva tituly šampióna NCAA (2006, 2007), dvojnásobná účasť v Zápase hviezd, či striebro s reprezentáciou „galského kohúta“ z ME v roku 2011, ktoré sa konali v Litve.

Deväť rokov pôsobil v drese „Býkov“, no od vlaňajšej sezóny háji farby rodného mesta, konkrétne New Yorku Knicks.

Yannick by doping povolil, všetci by mali rovnaké podmienky

Muž, ktorý má v zbierke dva tituly z French Open i Davis cupu by užívanie zakázaných látok privítal. Dredatý 56- ročný Francúz tvrdí, že všetci by mali rovnaké šance na víťazstvo.

Priznal, že aj on užíval zakázané látky. Rovnako aj jeho syn Joakim si pomáhal dopingom. Za tento počin inkasoval dištanc na 20 zápasov.

Viac ako 210 centimetrov vysoký basketbalista užil zakázaný prípravok podporujúci rast svalov, ktorý je možné kúpiť len na lekársky predpis.

32-ročný pivot si tak nezahrá 20 zápasov, pričom nemá nárok ani na plat. Noah hral kvôli viacerým zraneniam v drese svojho zamestnávateľa New York Knicks naposledy 7. februára.

Pred tromi mesiacmi podstúpil artroskopickú operáciu ľavého kolena. Podľa vedenia tímu si polovicu trestu odpykal už v tejto sezóne a potom bude chýbať newyorskému celku ďalších desať stretnutí v novom ročníku.

Juraj Fazekaš, foto: SITA, Instagram

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 20, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

http://sportzurnal.sk/2091/sport-zurnal-20-sportove-rodiny-prinasaju-uspechy-aj-slovensku/

Chcete viac? Predplaťte si ŠPORT žurnál Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …