Domov INÉ TALENTY Patrik Nagy využil šancu a získal titul

Patrik Nagy využil šancu a získal titul

O majstrovské tituly bojovali prvú júlovú nedeľu v Košiciach aj naši bikrosári. Víťazstvo si v kategórii elitných mužov vybojoval Filip Čilík (Bike Racing Slovakia), ktorý triumfoval nad Michalom Homzom a Martinom Maurerom (obaja BMX klub Košický Šarkaň).

Najlepšieho bikrosára Michala Tomču, päťnásobného majstra SR v tejto disciplíne, odstavili od boja o majstrovský titul seknuté kríže, keď pomáhal pri stavbe trate.

Jeho absenciu využil Patrik Nagy a v kategórii juniorov zaznamenal jednoznačné prvenstvo.

Už pred štartom šampionátu tak bolo jasné, že majstrovský dres so slovenskou trikolórou si tento raz oblečie niekto iný.

K titulu sa napokon suverénnym spôsobom dopracoval iba šestnásťročný Patrik Nagy. V kategórii juniorov získal jednoznačné prvenstvo, dokonca bol rýchlejší než jeho elitní kolegovia.

V kategórii ostaršený, len 16 ročný mladík je veľkým talentom, ktorému nechýba zdravá bojovnosť ani chuť po víťazstve.

„Je to úžasné, ale majstrom Slovenska som hlavne kvôli absencii Miša Tomča. Ak by mohol jazdiť, tak by to bolo určite oveľa ťažšie,“ priznal pretekár tímu CK BTC Vajnory.

„Napriek tomu som si to užil naplno a som rád, že som to zvládol. Nebolo to ľahké, pretože počas väčšiny jázd fúkal dosť silný vietor. Verím, že to dokážem zopakovať aj o rok.“

Bikrosu sa venuje od deviatich rokov

Patrik Nagy je od roku 2013 viacnásobným majstrom Slovenska BMX vo svojej kategórii. Reprezentuje Slovensko aj na Európskom pohári BMX v Belgicku, Holandsku, Dánsku, či Nemecku odkiaľ si priniesol už množstvo ocenení.

Sezónu 2016 odštartoval v kategórii junior, a napriek tomu, že mal iba 15 rokov, medzi staršími sa nestratil a na majstrovstvách SR BMX v časovke skončil ako tretí.

Zároveň je majstrom SR 2015 v časovke, celkovým víťazom Slovenského pohára 2015 a umiestnil sa na 2.mieste Českomoravského pohára BMX za rok 2015.

Chce byť reprezentantom

„Pochádzam z Bratislavy a bikrosu sa venujem v klube BTC Vajnory. Súťažne som sa začal venovať bikrosu keď som mal 9 rokov a venujem mu skoro všetok svoj voľný čas, vrátane víkendov a prázdnin.

Svoju prvú sezónu som ukončil 3.miestom v Slovenskom pohári BMX. Mojou ambíciou je byť úspešným reprezentantom SR v bikrose (BMX),“ povedal Patrik Nagy.

Trénuje pod vedením trénera Rastislava Pirmana, vďaka ktorému sa prebojoval minulú sezónu na 16. miesto v celkovom hodnotení Európskeho pohára BMX 2015.

Keďže na Slovensku nie sú vytvorené vhodné podmienky na zdokonaľovanie sa v tomto športe (predovšetkým trate na medzinárodnej úrovni), je potrebné sústrediť tréningový proces do zahraničia, kde sú podmienky priaznivejšie.

Taktiež je nevyhnutná účasť na medzinárodných pretekoch, ako aj kvalitné technické vybavenie jazdca. Patrika Nagyho si všimli aj na Slovenskom olympijskom výbore, ktorý ho prostredníctvom svojej nadácie začal podporovať.

Juraj Valko, foto: SOV a archív PN

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 25, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 


Chcete viac? Predplaťte si ŠPORT žurnál Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii TALENTY
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Bude bojovať o účasť na Olympijských hrách

Na nedávnych Svetových hrách v poľskom Wroclawe vybojovala pre Slovensko bronzovú medailu …