Domov BASKETBAL Patrioti chcú do Ligy majstrov

Patrioti chcú do Ligy majstrov

Patrioti Levice podali prihlášku do budúcoročnej edície basketbalovej Ligy majstrov. Pre úradujúceho šampióna Niké SBL a Alpsko­‑jadranského pohára by to bola premiérová účasť v nadnárodnej súťaži pod hlavičkou Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA).

Po zisku tretieho titulu v klubovej histórii viacerí kluboví funkcionári avizovali, že by chceli klub posunúť do vyspelejšej pohárovej Európy.

Prihláška a splnenie všetkých požiadaviek FIBA by mohli byť vzhľadom na organizáciu reprezentačných zápasov Slovenska v kvalifikácii majstrovstiev sveta 2023 akceptované.

„V priebehu minulého týždňa sme prvýkrát v histórii klubu poslali prihlášku do basketbalovej Ligy majstrov (BCL).

Hneď na to sme dostali niekoľkostranový dotazník, kde sme museli vyplniť množstvo otázok týkajúcich sa hlavne infraštruktúry – športovej haly, ale aj schopnosti zabezpečenia ďalšieho množstva vecí v súvislosti s účasťou v tejto prestížnej súťaži.

Naša športová hala síce prešla v posledných rokoch modernizáciou osvetlenia, či výsledkovej tabule, čo nám dalo šancu vôbec uchádzať sa o účasť v tejto súťaži, stále však nedokážeme pokryť všetky kritériá (ako napr. kapacitu 3 000 miest či palubovku len s basketbalovými čiarami), a tak je naša účasť podmienená výnimkou na kapacitu, či zapožičaním si mobilnej palubovky,“ uviedol pre oficiálnu klubovú webstránku generálny manažér klubu Ladislav Garaj.

Z Niké SBL budú Patrioti Levice len tretí klub, ktorý by si mohol zahrať prestížnu Ligu majstrov. V minulosti hrala túto súťaž Prievidza a pred troma rokmi sa zapojil do bojov Inter Bratislava.

Oba tímy sa následne predstavili v Európskom pohári FIBA.

„Je jasné, že účasť v európskych pohároch FIBA kladie väčšie nároky na šírku a kvalitu kádra a je pre klub aj finančne náročnejšia, na druhej strane je táto účasť v pohárovej Európe pre slovenský basketbal extrémne dôležitá.

Z pozície skúseností pre slovenských hráčov a z pozície rešpektu pre slovenský basketbal. Bola by to tiež skvelá reklama pre naše mesto a región, rovnako tak odmena pre fanúšikov a partnerov klubu.

Nebojíme sa tejto výzvy, s podporou zväzu, mesta a partnerov sme ju pripravení zvládnuť,“ dodal funkcionár Patriotov.

Na Európu nestačíme

Slovensko ako jedna z mála krajín nemá dlhodobo účastníkov v mužských súťažiach pod hlavičkou FIBA, preto by aj koeficient radil Levičanov už na úvod kvalifikácie.

Hrať by sa mali kvalifikačné turnaje ešte pred štartom nového ligového ročníka. V prípade neúspechu v Lige majstrov by sa zverenci trénera Michala Madzina mali dostať do Európskeho pohára FIBA, kde by im nemala ujsť miestenka v skupinovej fáze.

V najbližších dňoch a týždňoch sa Patrioti dozvedia verdikt ohľadne prihlášky, v prípade akceptácie následne mená svojich súperov a systém kvalifikácie Ligy majstrov, respektíve ako ďalej v Európskom pohári FIBA.

ano, TASR, foto: TASR/Henrich Mišovič Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Zomrel slovenský basketbalista storočia

Vo veku 67 rokov zomrel minulý piatok (14. 10. 2022) Stanislav Kropilák – slovenský basket…