Domov HOKEJ Peter Budaj: V Tampe Bay sa cítim veľmi dobre, máme veľké šance na úspech

Peter Budaj: V Tampe Bay sa cítim veľmi dobre, máme veľké šance na úspech

Hokejový brankár Peter Budaj má za sebou najlepšiu sezónu vo svojej kariére. Na Slovensko nechodí často, preto je cenné, že nechýbal na vyhlasovaní ankety Hokejista roka 2017. Obsadil v nej tretie miesto, no medzi brankármi zaslúžene zvíťazil.

Aké šance bude mať Tampa Bay v ďalšej sezóne?

Veľmi ťažko odpovedať. Niektorí hráči, síce odišli, ale prišli aj noví. V minulej sezóne nám play‑off ušlo o jeden bod, čo bola veľká smola. Myslím si, že vedenie urobilo dobré kroky.

Teraz budú hráči o rok starší a skúsenejší. Dôležitý bude začiatok sezóny. Veľa nákupov urobili aj ostatné tímy. Zaujímavé bude aj sledovať nováčika z Las Vegas. Určite máme šancu dostať sa čo najďalej.

Stihli ste sa na novom pôsobisku usadiť?

Bol som tam krátko, takže prvoradé bolo bývanie a zapísanie syna do školy.

Boli ste v Los Angeles, teraz v Tampa Bay. Sú to najväčšie dovolenkové destinácie pre Američanov, takže z pohľadu života je to super?

Z pohľadu osobného života je to skvelé miesto. Aj hokejový život je na vysokej úrovni. Los Angeles za posledných šesť rokov dvakrát vyhralo Stanley Cup.

Tampa Bay bola vo finále aj v semifinále. Tento rok nám play off ušlo o jeden bod. Sú to krásne mestá.

Usadíte sa tam na dlhšiu dobu?

O tom nerozmýšľam, lebo neviem čo bude o desať minút. Čo bude o rok, alebo dva si netrúfam povedať.

Fanúšikovia hokeja po vašom odchode zaplavili sociálne siete solidaritou?

Som rád, že ľudia mali pozitívny pohľad na moje pôsobenie v LA.

Ako vás prijali v Tampe?

Musím povedať, že chémia mužstva je veľmi dobrá. Prijali mi veľmi dobre, ako keby som tam bol celú sezónu. Bolo to veľmi krásne, začo im ďakujem.

Naozaj sa v Tampe cítim veľmi dobre. Človeku to dobre padne, keď sa o ňom hovorí pozitívne. Verím tomu, že naše vzťahy budeme ešte zlepšovať.

Nemrzí vás, že nebudete štartovať na olympijských hrách?

Snom každého športovca je reprezentovať svoju krajinu na olympijských hrách. Bohužiaľ NHL sa dohodla tak, ako sa dohodla. Je to smutné, ale nijako to neviem ovplyvniť.

Myslíte si, že brankári po tridsiatke sú v NHL na odpis?

Človek musí mať hokej rád. Každý hráč v NHL musí každý deň dokazovať svoju výkonnosť, na veku nezáleží. Výkonnosť je najdôležitejšia.

Ak zdravie slúži, tak aj starší hráči majú šancu. Samozrejme, že momentálne je taký trend, že sa preferujú mladí hráči aj brankári.

Sledovali ste aj dianie v slovenskom hokeji?

Ja som nemohol prísť reprezentovať, keďže som nemal zmluvu. V minulých rokoch sme nemali dobré výsledky. Verím, že teraz po príchode Miroslava Šatana sa situácia v slovenskom hokeji zlepší.

Som presvedčený o tom, že Miro Šatan urobí maximum pre stabilizáciu. Dúfam, že sa slovenský hokej vráti tam, kam patrí.

Čo hovoríte na zisk majstrovského titulu Banskej Bystrice?

Som bol veľmi rád, že sa B. Bystrica dočkala titulu. Už v minulej sezóne sa čakal titul, no potvrdilo sa, že získať ho je mimoriadne náročné. Tento úspech ma veľmi potešil.

Banská Bystrica mala na tejto ankete slušné zastúpenie…

Je to krásne. Vlado Országh odviedol kus poctivej roboty. Určite si to ocenenie zaslúži. Rovnako ako aj hráči.

Čo hovoríte na nového trénera slovenskej reprezentácie Craiga Ramsaya?

Craig Ramsay je tréner, ktorý s Tampou Bay vyhral Stanleyho pohár a má dlhoročné skúsenosti ako tréner aj hráč v NHL, takže to môže slovenskému hokeju len pomôcť.

Slovensko je pripravené na takúto zmenu a bude to proces, nemôže sa niečo také udiať zo dňa na deň. Práve preto ho chceme, že bude vedieť pomôcť slovenskému hokeju dostať sa naspäť tam, kde má byť.

Aj keď nejaký čas teraz neviedol tím, tak trénovať isto nezabudol. Má dosť skúseností, v hokejovom dianí sa isto pohyboval aj počas trénerskej prestávky.

Jeho asistentmi budú Slováci…

Podľa mňa je dobrá vec aj kombinácia hlavného trénera zo zahraničia a domácich asistentov. Od zámorských trénerov sa dá niečo naučiť. Môžu im ukázať iný štýl, porozumenie. Myslím si, že to môže byť len v prospech slovenského hokeja.

Aký je váš najemotívnejší zážitok v minulej sezóne?

Pri príchode do kempu som vedel, že Zatkoff má jednocestnú zmluvu na dva roky a pre mňa bude cesta hore veľmi ťažká. Nepotešilo ma to, ale bol som pripravený ísť na farmu, čakať na šancu a bojovať znova o NHL.

Stále som na sebe pracoval, aby som bol dobrý spoluhráč, brankár a človek. Nakoniec sa Jonathana Quicka a Jeffa Zatkoff zranili a mne sa otvorila cesta.

Celý rok bol pre mňa výnimočný a nevymenil by som to za nič na svete. Veľa ľudí sa ma pýta, ako sa to podarilo, ale neviem, čomu to pripísať. Vedel som však, že mám rád hokej a viem chytať.

Dostal som šancu, chytil som sa jej. Keby niekto pred dvoma rokmi povedal, že budem v takej situácii, neveril by som mu.

Juraj Valko, foto: SITA

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 30, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

 

Chcete viac? Predplaťte si ŠPORT žurnál Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slovenskí hokejisti vydolovali z prvých zápasov len tri body

Slovensko malo po prvých štyroch dueloch na hokejových majstrovstvách sveta v Helsinkách v…