Domov CYKLISTIKA Pogačar vyhral ďalšie slávne preteky

Pogačar vyhral ďalšie slávne preteky

Slovinský cyklista Tadej Pogačar triumfoval na záverečnom monumente sezóny Okolo Lombardska. Jazdec stajne UAE­‑Team Emirates sa presadil po dlhom úniku a 239 km dlhú trasu z Coma do Bergama zvládol za 6:01:39 hod. V záverečnom špurte dvojice zdolal rodáka z Bergama Fausta Masnadu (Deceuninck­‑QuickStep).

Slávna klasika „padajúcich listov“ patrí už tradične vrchárom, aj 115. edícia Il Lombardia poriadne preverila všetkých cyklistov. Organizátori si pre nich pripravili sedem horských prémií a okolo 4 500 výškových metrov.

V úvodných kilometroch sa únik nevytvoril, vznikol až na prvom stúpaním na Madonna del Ghisallo (8,8 km, 3,9 %), keď sa odtrhla desaťčlenná skupina.

K rozhodujúcemu úniku sa odhodlal slovinský cyklista Pogačar 35 km pred cieľom. Skupina favoritov za ním nespolupracovala a dvojnásobný víťaz Tour de France mal 25 km pred páskou solídny náskok 45 sekúnd.

To vyprovokovalo Masnadu a vydal sa zo skupiny stíhať lídra. V klesaní potvrdil svoje zjazdárske kvality a rýchlo sa dostal 20 sekúnd za Slovinca.

Masnada išiel ostré zákruty na hrane, no mohol si to dovoliť, rodák z cieľového Bergama totiž miestne cesty veľmi dobre pozná. 15 km pred cieľom Pogačara napokon dostihol.

V záverečnom špurte Pogačar potvrdil, že okrem výborného vrchára má aj výbušnosť a domácemu Masnadovi nedal šancu. Z druhej skupiny finišoval najlepšie Adam Yates.

Je to šialené

Dvadsaťtriročný Pogačar triumfoval tento rok aj na monumente Liege – Bastogne – Liege a obhájil celkové víťazstvo na Tour de France, kde vyhral aj tri etapy, vrchársku súťaž a stal sa aj najlepším mladým pretekárom. V mladom veku nazbieral dokopy už 30 víťazstiev.

„Je to šialené po celej sezóne vyhrať takéto slávne preteky. Keď som zaútočil, myslel som si, že niekto pôjde so mnou, ale možno bol ten záver už taký ťažký, že nikto nestačil a išiel som sám.

Vedel som, že Masnada tieto cesty veľmi dobre pozná a že ma na zjazde, ktorý som ja išiel prvýkrát, dobehne. Taktiež som vedel, že nebude spolupracovať.

Našťastie sme mali dostatočný náskok. Sníval som, že tu budem štartovať a získal som veľké víťazstvo,“ povedal prvý slovinský víťaz podujatia.

Zapísal sa do histórie

Pogačar sa v mladom veku opäť zapísal do histórie. V jednom roku dokázali vyhrať Tour de France a dva monumenty legendárny Belgičan Eddy Merckx a o nič menej slávny Talian Fausto Coppi.

Vyhrať Tour a zároveň Okolo Lombardska v jeden sezóne dokázal naposledy v roku 1979 Francúz Bernard Hinault a vyhrať Lombardsko a Liege – Bastogne – Liege dokázal pred Pogačarom naposledy Talian Moreno Argentin v roku 1987.

ano, TASR, foto: TASRNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Valverde a Nibali sa lúčili s kariérou

Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE­‑Team Emirates) obhájil vlaňajší triumf na záverečno…