Domov ATLETIKA Pri rozlúčke Usaina Bolta v Ostrave nechýbal ani skvelý Volko

Pri rozlúčke Usaina Bolta v Ostrave nechýbal ani skvelý Volko

Najlepší výkon histórie na 300 m, tri rekordy mítingu (1500 m ženy, 300 m a trojskok muži), ale najmä súťažnú rozlúčku s Ostravou v podaní fenomenálneho jamajského šprintéra Usaina Bolta priniesol atletický večer v rámci 56. ročníka Zlatej tretry. O ďalšie dva rekordné zápisy na úrovni mítingu sa postarali skvelí poľskí kladivári Pawel Fajdek a Anita Wlodarczyková.

Krátko pred deviatou večer vyše 15-tisíc divákov na Mestskom štadióne stíchlo a v stoji čakalo, čo sa udeje v najbližších sekundách. Do blokov ešte raz a na Zlatej tretre naposledy zakľakol Usain Bolt a vzdialenosť 100 m zabehol tradične najrýchlejšie zo všetkých za 10,06.

Skvelý výkon podal aj slovenský reprezentant Ján Volko, ktorý dobehol štvrtý za 10,26. Zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka Volko len o desatinu sekundy zaostal za vlastným slovenským rekordom (10,16).

Spokojný Volko

„Som spokojný, zlepšenie pri tom sústavnom cestovaní zrejme momentálne nebolo možné. Boltova aura predsa len na mňa trochu fungovala, pred štartom som cítil nervozitu, bežať s tým človekom na tabuli, s tou legendou, viac som si asi želať nemohol. Bola to pre mňa česť, vážim si, že som to dnes v Ostrave mohol odbehnúť,“ uviedol Ján Volko v prvej reakcii pre slovenské médiá.

„V Ostrave boli vždy skvelí fanúšikovia, oni robia z tohto mítingu niečo výnimočné. Aj preto som sem po celé tie roky rád jazdil. Užil som si to s nimi aj dnes. Mal som trochu problém so zranením, aj preto výsledný čas nie je ideálny.

To však nie je dôležité, ale dobrý pocit,“ povedal Usain Bolt vo flash interview. Tradičné gesto trhača bleskov a po ňom víťazstvo. Spievanie jamajskej hymny s rukou na srdci a veľké ďakujem v žlto­‑zelenej farbe od fanúšikov na južnej tribúne.

V Ostrave súťažil najčastejšie

Šprintérsky kráľ Usain Bolt sa lúčil s Ostravou, mestom, kde okrem rodnej Jamajky počas kariéry súťažil najčastejšie. V Ostrave po deviaty raz a na rozlúčku.

„Ďakujeme za všetky tie roky, ale u nás si naďalej kedykoľvek vítaný,“ vravel Boltovi riaditeľ Zlatej tretry Alfons Juck. „Vďaka, prídem,“ odvetil Bolt. Najrýchlejší šprintér atletickej histórie na pohľad nebol veľmi dojatý, ale to k Boltovi ani nepasuje.

Rozlúčku si užil iným spôsobom. Tradične poskakoval a strúhal víťazné grimasy do nachystaných kamier či fotoaparátov, ale najmä k nadšeným fanúšikom.

Neskôr sa im hodnú chvíľu podpisoval, zo štadióna sa mu nechcelo. K tomu mu znela do uší celosvetovo známa skladba šampiónov „Simply the Best“, čiže „Jednoducho najlepší.“

Najlepší svetový výkon

Ostrava bola svedkom najlepšieho svetového výkonu histórie v behu na 300 m. Postaral sa oň Juhoafričan Wayde van Niekerk, ktorý túto netradičnú vzdialenosť zabehol za 30,81 s.

Van Niekerk zlepšil 17 rokov staré svetové maximum v podaní Michaela Johnsona (30,85) a zároveň vymazal Usaina Bolta a jeho rekordný čas mítingu na 300 m (30,97) z roku 2010. V tejto špeciálnej disciplíne IAAF neeviduje oficiálne svetové rekordy, iba najlepšie výkony histórie.

„Je to pre mňa česť, že som svojím malým dielom mohol prispieť do histórie. Verím, že sa ešte drobnými krôčikmi môžem zlepšovať,“ uviedol Wayde van Niekerk, ktorý v auguste na MS v Londýne chystá útok na zlato na 200 aj 400 m.

O ďalšie dva rekordy mítingu sa postarali Etiópčanka Gudaf Tsegayová na 1500 m (4:00,96) a americký trojskokan Christian Taylor (17,57).

Skvelú úroveň súťaže oštepárov, ktorá sa konala výlučne ako súboj Čechov s Nemcami, obstaral najmä Thomas Röhler. Úradujúci olympijský víťaz potvrdil pozíciu tohtoročnej svetovej jednotky a pokusom z druhej série 91,53 m suverénne zvíťazil.

Röhler sa ako prvý oštepár v Ostrave po 21 rokoch dostal za 90 m, rekord mítingu jeho súčasného riaditeľa Jana Železného z roku 1996 (94,64) však odolal. Rovnako Röhler tesne zaostal za svojím tohtoročným svetovým maximom z Dauhy (93,90).

Víťazstvo na rozlúčku

Svoju poslednú desaťtisícku na mítingu na dráhe absolvoval v Ostrave fenomenálny britský vytrvalec Mo Farah. A bola víťazná.

Približne 250 m pred cieľom predstihol Keňana Mathewa Kimeliho a do cieľa vbehol ako suverénny víťaz za 27:12,09 min. Za svetovým výkonom roka Etiópčana Abadiho Hadisa zaostal o necelé štyri sekundy.

„Dúfal som, že budem o čosi rýchlejší, lebo som už zo začiatku nasadil solídne tempo. Spomalil ma však vietor. Preteky som si napriek tomu užil a jednej z mojich dcér donesiem z Ostravy na pamiatku štartovné číslo,“ komentoval Mo Farah.

Rodený Somálčan od budúceho roka prechádza na cestné behy, kariéra na dráhe mu priniesla 4 zlaté medaily z olympijských hier, 5 zlatých z majstrovstiev sveta a rovnaký počet z majstrovstiev Európy, všetko v supernáročnej kombinácii 5000 a 10 000 m.

Víťazom mužskej výšky sa stal Poliak Sylwester Bednarek. Výkonom 232 cm si vyrovnal osobný rekord pod holým nebom a na 1 cm sa priblížil rekordu mítingu v podaní Ukrajinca Bogdana Bondarenka (233).

Matúš Bubeník slovenským výkonom roka 220 cm skončil v Ostrave na 7. mieste. Bubeník na prvý raz prekonal latku vo výške 210, 215 aj 220 cm, ale 224 už nie, hoci najmä prvý a tretí pokus vyzerali nádejne.

„Začínam sa v tom cítiť čoraz lepšie. Moja forma je na vzostupe. Verím, že ďalšie centimetre pridám na majstrovstvách Slovenska v Banskej Bystrici. Škoda tých 224 cm, ak by som ich dal, možno by som sa vyburcoval k ešte lepšiemu výkonu.“ uviedol Matúš Bubeník.

jur, foto: SITA

Tento článo je súčasťou športového týždenníka ŠPORT žurnál 24

ŠPORT žurnál 24

Predplaťte sa ŠPORT žurnál a nevynechajte už ani jedno číslo. Všetko podstatné zo športu vám prináša ŠPORT žurnál!

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ATLETIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Víťazný Volkov návrat po zranení

Minulý víkend sa v Trnave uskutočnili atletické majstrovstvá Slovenska, na ktorých pútal n…