Domov ATLETIKA PTS: Vietor obral na  200 m Gulijeva a Volka o rekordy

PTS: Vietor obral na  200 m Gulijeva a Volka o rekordy

O najhodnotnejší výkon na 52. ročníku medzinárodného atletického mítingu P – T – S v Šamoríne sa postaral úradujúci vicemajster Európy v behu na 200 m Turek azerbajdžanského pôvodu Ramil Gulijev. Dvojstovku vyhral vynikajúcim časom 19,98, ktorý je o 14 stotín lepší ako rekord mítingu Nigérijčana Adenikena z roku 1993.

Z historických tabuliek mítingu ho však nevymazal, lebo v cieľovej rovinke mu fúkal do chrbta vietor­‑uragán +7,1 m/s, pričom povolené sú maximálne dva metre.

„Keď som sem prišiel, s trénerom sme povedali, že sa pokúsime o nový rekord mítingu. Vydal som zo seba maximum, ale v úvode sme mali silný protivietor, v závere nám však vietor pomohol,“ povedal 27-ročný Gulijev.

Nebyť prisilného vetra rekordný by bol aj čas Jána Volka, ktorý finišoval tretí za 20,58 a okrem Gulijeva ho zdolal už len Kanaďan Rodney (20,29), olympijský medailista v štafete na 4 x 100 m.

Zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko dosiahol o 8 stotín lepší čas ako je jeho slovenský rekord 20,66 z 13. mája tohto roka v Prahe.

„Viac sa nedalo. Bol to boj s vetrom, nie som zvyknutý na taký silný,“ povedal halový vicemajster Európy na 60 m Ján Volko „Po štarte som upaľoval vpred proti veternej stene spolu s favoritmi, no v závere mi už došli sily, bola to náročná dvojstovka.“

Poľskí favoriti zabrali

V kladive, ktoré sa počítalo do seriálu IAAF, vyhrali poľskí favoriti. Medzi ženami svetová rekordérka Anita Wlodarczyková dosiahla v piatej sérii 75,45 m a jasne zdolala Skydanovú z Azerbajdžanu (72,47) i Číňanku Wang Čeng (72,20).

Dvojica Sloveniek uzatvárala osemčlenné štartové pole: siedma bola Nikola Lomnická dosiahla 64,17 m a ôsma dvojnásobná vicemajsterka Európy Martina Hrašnová, ktorá sa po operácii ľavého kolena len vracia do plnohodnotného tréningu a na P – T – S absolvovala súťažnú premiéru (60,88 m).

Tridsaťjedenročná Poľka Wlodarczyková vyhrala v Šamoríne už svoje 36. preteky za sebou, no nebola spokojná. „Nemala som svoj deň,“ krčila ramenami svetová rekordérka, ktorá si trúfala na rekord mítingu 77,70 m a tajne dúfala v prekonanie hranice 80 metrov.

Nespokojná Hrašnová

„Výkon tesne nad 60 metrov je máličko, nemyslela som si, že to dopadne až takto zle,“ povzdychla si Martina Hrašnová, ktorá len v máji začala s plnohodnotným kladivárskym tréningom.

„Snívala som o 68 metroch, lebo v tomto týždni som na tréningu hodila šesťdesiatšesť. Hoci viem, že mám ďaleko od formy, považovala som za dôležité prísť na péteesku a vyjadriť podporu tomuto podujatiu i organizátorom.“

Víťaz mužského kladiva Pawel Fajdek bol nespokojný s výkonom 78,67 m – chcel totiž prekonať osemdesiatku. „Kruh bol príliš pomalý, som veľmi nahnevaný,“ vravel po pretekoch úradujúci majster sveta i Európy.

Slovák Marcel Lomický skončil tretí výkonom 74,86 m. „Dnešná súťaž bola extrémne náročná. Hoci som nechal kruh vybrúsiť, stále bol pomalý. Takmer 75 metrov v takýchto náročných podmienkach je hodnotný výkon,“ tvrdil piaty z olympiády v Riu i z ME 2016 v Amsterdame.

Okrem Volka a Lomnického skončili na tretej priečke ešte ďalší traja slovenskí atléti – trojskokan Tomáš Veszelka veterným výkonom 16,36 m, keď najdlhším štvrtým pokusom vyrovnal vlastný rekord SR do 23 rokov, v chôdzi na 3000 m Milan Rízek a v diaľke žien vďaka poslednému pokusu 644 cm Jana Velďáková.

Na 43-ročný slovenský rekord Jozefíny Čerchlanovej 51,98 na 400 m pôvodne pomýšľala aj Iveta Putalová, no v silnom vetre napokon bojovala sama so sebou a nevyšiel jej ani zámer dostať sa do prvej trojice.

Prvý raz v sezóne sa nedostala pod 53 sekúnd (53,54) a finišovala až šiesta. „Chcela som sa čo najviac potiahnuť za súperkami, ale, žiaľ, v takomto vetre sa mi to nepodarilo,“ skonštatovala zverenka Marcela Lopuchovského.

V mužskej výške absolvoval premiéru v letnej sezóne piaty z halových ME 2017 v Belehrade Matúš Bubeník – skončil siedmy výkonom 215 cm, keď nad jeho sily bolo o 5 cm viac.

V behu na 800 m finišoval Jozef Repčík v slovenskom výkone roka 1:48,27 min deviaty tesne za ôsmym majstrom sveta z Moskvy 2013 Etiópčanom Amanom.

Matej Tóth v Šamoríne chýbal

Žiaľ, na poslednú chvíľu odriekol účasť na P – T – S zlatý olympijský medailista z Ria 2016 v chôdzi na 50 km Matej Tóth. „Je nám veľmi ľúto, ale Matej z dôvodu fyzickej a mentálnej vyťaženosti nebude súťažiť,“ vysvetlil Tóthovu absenciu prezident SAZ a šéf organizačného výboru podujatia Peter Korčok.

Klocová dostala bronzovú medailu

Počas slávnostného otvorenia 52. ročníka P – T – S prezident Európskej atletiky (EA) Svein Arne Hansen odovzdal slovenskej reprezentantke Lucii Hrivnák Klocovej bronzovú medailu za beh na 800 m na ME 2010 v Barcelone, kde pôvodne skončila štvrtá.

Po dodatočnej diskvalifikácii Rusky Savinovovej za doping jej po siedmich rokoch pripadol bronz.

„Chvejem sa, akoby to bolo v roku 2010. Prirodzene, vtedy by boli moje emócie silnejšie, ale teším sa, že som sa toho dočkala. Teší ma, že odovzdávanie medaily malo slávnostný rámec a bronz som dostala od prezidenta Európskej atletiky,“ uviedla Lucia Hrivnák Klocová po prebratí medaily.

Prišiel aj Sergej Bubka

Niekdajší vynikajúci skokan o žrdi a v súčasnosti viceprezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF), legendárny Sergej Bubka, nechýba medzi hosťami 52. ročníka atletického mítingu P­‑T-S v Šamoríne.

Na slávnu „péteesku“ má 53-ročný Ukrajinec fantastické spomienky. „Zažil som tu veľa krásnych okamihov. Na tomto krásnom mítingu som toho naskákal dosť, nikdy nezabudnem na dva svetové rekordy, špeciálne na svoj prvý vonkajší 585 cm v máji 1984,“ povedal na úvod Sergej Bubka, čestný občan Bratislavy. Práve v hlavnom meste SR sa konalo úvodných 50 ročníkov mítingu.

„Na tento rekord si spomínam, organizátori sa o nás dobre starali, absolvoval som dosť kvalitných tréningov. Snažil som sa byť v dobrej forme a pokúšal som sa o rekord. Bol to nezabudnuteľný okamih. Bolo dôležité, aby som prekonal prvý svetový rekord vonku.

Bol som rád, že som potom pridával centimetre. Nemyslel som napríklad na šesťmetrovú hranicu ani na nejaké iné maximum,“ pokračoval olympijský víťaz zo Soulu 1988 a desaťnásobný majster sveta, z toho štyrikrát v hale.

Čestný člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV) do Šamorína zavítal už druhýkrát, pri jeho premiérovej návšteve však ešte nebol funkčný atletický areál. „Teraz je už všetko dostavané a vyzerá to vynikajúco.

Myslím si, že je tu skvelé prostredie, areál sa ďalej rozvíja. Je to fantastické miesto pre mladých športovcov,“ povedal o šamorínskom x­‑bionic sphere Sergej Bubka.

Výkony na perfektne pripravený míting moderného strihu, na ktorý sa do športového areálu x­‑bionic® sphere prišlo pozrieť približne 3000 divákov, výrazne ovplyvnil silný nárazový vietor.

jur, SITA, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ATLETIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Na Dudinskej päťdesiatke najlepší zo Slovákov Úradník

Víťazmi 41. ročníka chodeckých pretekov Dudinská päťdesiatka sa v hlavnej súťaži na 35  km…