Domov AUTO - MOTO Rely Dakar: Svitko opäť v Top 10

Rely Dakar: Svitko opäť v Top 10

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko sa na prestížnej Rely Dakar 2021 umiestnil v konečnej klasifikácii na 8. mieste a do Top 10 sa na tomto púštnom dobrodružstve prebojoval prvýkrát po piatich rokoch.

Svitkovým maximom na Dakare aj po tohtoročnej edícii zostáva konečná 2. priečka z januára 2016. Okrem toho finišoval aj piaty v roku 2012 a 2015, ôsmy v roku 2011 a deviaty v roku 2014. Už šiestykrát teda 38-ročný Žaškovčan odchádza domov ako jazdec elitnej desiatky.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Jakeš prišiel o Dakar

„Veľké ďakujem patrí môjmu malému tímu a tiež sponzorom, bez ktorých by sa nám to nepodarilo realizovať. V prvom rade však patrí vďaka mojej rodine za to, že to so mnou počas príprav vydržali a nezabúdam ani na fanúšikov.

Urobil som všetko, čo bolo v mojich silách, takže výsledok si veľmi cením. Teraz sa však už najviac teším za rodinkou,“ napísal Štefan Svitko na svojom instagrame po skončení podujatia.

Ďalší slovenskí zástupcovia

V celkovom poradí zvíťazil Argentínčan Kevin Benavides s náskokom 4:56 min pred Američanom Rickym Brabecom, tretí Brit Sam Sunderland zaostal za víťazom o 15:57 min. Svitko na ôsmej pozícii mal na K.

Benavidesa manko 1:43:07 h. Ďalší slovenský zástupca v kategórii motocyklov Erik Vlčák v konečnom poradí obsadil 39. priečku s odstupom 20:09:19 h na víťaza. V Saudskej Arábii štartoval aj ďalší slovenský motocyklista Martin Benko, no jeho meno nefiguruje medzi klasifikovanými.

Zastúpenie malo Slovensko aj v kategórii automobilov. Česko­‑slovenská dvojica Miroslav Zapletal – Marek Sýkora síce dorazila aj do cieľa poslednej piatkovej etapy, avšak v celkovom poradí táto posádka chýba, keďže ešte počas minulého týždňa odmietlo jej vozidlo poslušnosť a ďalej mohla pokračovať už len nesúťažne.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Sezóna F1 sa začne v Bahrajne

V tejto kategórii triumfoval Francúz Stéphane Peterhansel pred Katarčanom Nasserom Al­‑Attiyahom a tretím Španielom Carlosom Sainzom.

Rely Dakar sa druhýkrát jazdila v Saudskej Arábii, predtým sa desať ročníkov konalo v Južnej Amerike. Do roku 2007 sa v drvivej väčšine prípadov jazdilo z Európy do Afriky, pôvodná trať bola z francúzskeho Paríža do senegalského Dakaru.

Aj Rely 2021 má obeť

Záver Rely Dakar 2021 poznačilo úmrtie francúzskeho motocyklistu Pierra Cherpina, ktorý podľahol štyri dni po svojej vážnej nehode v rámci 7. etapy, kedy havaroval vo vysokej rýchlosti a utrpel vážne poranenia hlavy so stratou vedomia. Vrtuľníkom ho previezli do nemocnice, pričom však mal aj poranené pľúca a zlomené rebrá.

Pred nešťastnou udalosťou mu v celkovom poradí súťaže motocyklov patrilo 77. miesto. „Som amatér. Nechcem vyhrávať, iba hľadám dobrodružstvo a rád objavujem nové krajiny.

Jazda na motorke je vášeň, počas ktorej spoznávame sami seba,“ komentoval Cherpin svoju účasť na Rely Dakar 2021 ešte pred pretekmi. Svojim zraneniam napokon 52-ročný pretekár podľahol. Osudnou sa mu stala jeho štvrtá účasť na Dakare.

sam, SITA, foto: facebook  • Ivan Jakeš: Mojím cieľom je Rely Dakar vyhrať!

    Ivan Jakeš je slovenský motocyklový pretekár. V detstve sa venoval cyklotrialu, v 15. roko…
Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii AUTO - MOTO
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

F1: Hamilton s Verstappenom sa v Monze odstavili

Austrálčan Daniel Ricciardo triumfoval na Veľkej cene Talianska, 14. pretekoch seriálu F1.…